Jak ušetřit za energie? Řešením může být energeticky soběstačný dům

Jak ušetřit za energie? Řešením může být energeticky soběstačný dům

Než se však bezhlavě pustíte do pročítání referencí stavebních firem, měli byste si ujasnit, jakou míru soběstačnosti od svého nového bydlení vlastně…

Při pohledu na účty za energie se leckomu objeví vrásky na čele. Není divu, vždyť ceny energií jsou rok od roku vyšší. Mnozí lidé proto přemýšlejí na různými způsoby, jak za energie ušetřit. Nabízí se například investice do moderního tepelného čerpadla nebo pořízení sekundárního energetického zdroje v podobě solárních panelů. Většinou se však jedná pouze o dílčí řešení, které nepostihuje veškeré aspekty bydlení. I proto jsou stále populárnější tzv. energeticky soběstačné domy, které minimalizují závislost na energiích dodávaných zvenčí.

Míra soběstačnosti domu záleží na vás

Než se však bezhlavě pustíte do pročítání referencí stavebních firem, měli byste si ujasnit, jakou míru soběstačnosti od svého nového bydlení vlastně vyžadujete. V kompletně nezávislém domě byste totiž marně hledali například připojení do elektrické sítě či plynovodu. Ve lesním srubu daleko od civilizace bychom něco podobného považovali za samozřejmé, takový způsob života však není pro každého. Lidé, kteří se nechtějí vzdát výdobytků moderní společnosti, se tak uchylují především k částečně soběstačnému bydlení, které zpravidla nepostrádá přípojku k elektrické sítí, zároveň však elektřinu samo vyrábí.

Na cestě za soběstačným domem: sestavte energetickou bilanci

Aby soběstačný dům fungoval co nejefektivněji, je potřeba sestavit co nejpřesnější seznam energetických výdajů, který by měl zahrnovat mimo jiné tepelné ztráty, odběr všech spotřebičů v domácnosti i spotřebované teplo pro ohřev vody. Mějte při tom na paměti, že mezi spotřebiče se neřadí pouze televize, pračka, lednice či žárovka, ale třeba i ventilátory a další zařízení, která odebírají elektrickou energii, aniž by to bylo na první pohled patrné.

A kde jsou výdaje, tam by měly být rovněž příjmy, v případě soběstačných domů energetické zisky. Značná část elektřiny se přeměňuje na teplo, které se podílí na vytápění domácnosti. Příkladem může být například lednice, která nepřetržitě odebírá elektrický proud, který na její zadní straně přeměňuje na teplo. Avšak nepřitápíme si pouze bílou elektronikou, vždyť teplo produkuje každý člen domácnosti bez ohledu na počet nohou, a to pouze svou existencí, tedy bez aktivního přičinění.

Pro vytápění energeticky sobětačného domu je vhodné tepelné čerpadlo.

Z tabulky příjmů a výdajů poté vzniká tzv. energetická bilance, z níž lze zjistit, kolik energie dům pokryje vlastními zisky a kolik bude muset dodat prostřednictvím jiného zdroje, ať už jde o elektrickou přípojku, kamna na biomasu či plynový kotel.

Soběstačný dům: nepodceňujte izolaci a zbavte se tepelných mostů

Nehledě na moderní způsoby vytápění i dnes většinou platí, že největší kus energie spolkne vytápění domu. V případě pasivního domu lze podíl na vytápění výrazně zmenšit. V kvalitně navrženém a realizovaném soběstačném domě tak můžete ročně protopit několikanásobně méně energie než v současných konvenčních novostavbách.

Mezi základní aspekty takového bydlení patří například eliminace tepelných mostů, jižní orientace prosklených částí domu, větrací systém s rekuperací, regulovatelné vytápění či kvalitní izolace. Výběr izolačních materiálů je v současnosti velmi široký. Každý takový materiál má své výhody i nedostatky a hodí se na různé typy nemovitostí. Bez ohledu na zvolenou variantu je však přítomnost izolace zásadní, izolační vrstvu totiž žádným zdivem nenahradíte.

Soběstačný dům se neobejde bez řízeného větrání s rekuperací.

K nižším nákladům za energie pomůže větrací systém s rekuperací

Bez pravidelného větrání byste v interiéru dlouho nevydrželi, avšak s pouhým otevíráním oken byste si nevystačili. Pro optimální efektivitu by měl být soběstačný dům vybaven větracím zařízením s rekuperací, která využívá teplý odpadní vzduch z místností. Hodí se to nejen v zimním období, kdy odpadní vzduch předehřívá čerstvý venkovní vzduch, ale i v letních měsících, kdy tento systém funguje právě naopak.

Jak vytápět energeticky soběstačný dům?

Spotřebované energie lze optimalizovat také pořízením fotovoltaických panelů, které slouží jako praktický sekundární zdroj pro ohřev vody i přitápění. V tuzemských klimatických podmínkách se na solární panely většinou nemůžete spolehnout úplně, po značnou část roku vaše energetické potřeby pokrýt dokážou.

Pořízení fotovoltaiky, ale třeba i tepelného čerpadla, vyžaduje sice vyžaduje vyšší počáteční investici, část nákladů však lze kompenzovat příspěvkem z některého ze státních dotačních programů.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Zní to fajn, když máš v létě víc odběrů. Uvidíme, jak to fakticky bude fungovat a jak...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Hele, narazili jsme teď na něco, co se jmenuje tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy. Zní to do...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Tak to máte pech, já ale neočekávám, že bych měl takovou kliku a zrovna trefil kuchyni �...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Trend zvaný Tiny House: Proč v Česku mnohé přitahuje?

Přemýšleli jste někdy o životě na pár metrech? Pak se vám bude líbit trend posledních let – Tiny Houses. Přináší pocit nezávislosti a úspory. Takový způsob života umožňuje majitelům soustředit se na to podstatn...

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Moderní vrtání, které zvládne víc než jen kopat

Zajímá vás, jak se dnes bez výkopů řeší pokládka sítí? Mrkneme se na to, co jsou to řízené podvrty, jak funguje horizontálně řízené vrtání a proč se tahle metoda vyplatí víc než klasické kopání.

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Sbohem, otravnému hmyzu! Jak vám sítě do oken změní život k lepšímu

Letní sezóna je časem otevřených oken, čerstvého vzduchu a vůně květin z vaší zahrady. Bohužel s tím přichází i nezvaní hosté – komáři, mouchy a další obtížný hmyz, který narušuje klid vašeho domova. Řešení? El...