Jaké zdroje energie lze využívat
Ve světě existuje mnoho alternativních zdrojů energie, které můžeme využívat jak pro chod své společnosti, tak domácnosti či k pohonu dopravních prostředků. A stále se objevují i další (moderní a ekologické) možnosti. Veškeré tyto zdroje energie se používají především k výrobě elektřiny. Zdroje energie dělíme na obnovitelné a neobnovitelné.
Obnovitelný zdroj energie je jakýkoli přírodní zdroj, který může rychle a spolehlivě nahradit neobnovitelné zdroje. Obnovitelné zdroje jsou šetrnější k životnímu prostředí oproti neobnovitelným zdrojům, které více poškozují životní prostředí a znečišťují ovzduší. Nicméně...vše má své pro a proti. Společně se dnes podíváme na různé zdroje energie.
Možná se vám poté budou i snáze vybírat dodavatelé elektřiny.
- Neobnovitelné zdroje – těží se do té doby, než se zásoby vyčerpají. Patří zde například: uhlovodíkové plynné kapaliny, uhlí, ropa, zemní plyn, nukleární energie.
- Obnovitelné zdroje – jsou nevyčerpatelné. Mezi nejčastěji využívané patří: solární (energie ze slunce), větrná energie, vodní energie, geotermální energie z tepla uvnitř země, biomasa z rostlin.
Různé zdroje energie
Solární energie - primárním zdrojem energie je slunce. A rozhodně nejde jen o solární osvětlení na vaší zahrádku. Solární energie může posloužit k vytápění, výrobě elektřiny, ohřevu vody v celém domě.
Větrná energie - je stále běžnější. Nové inovace umožňují vznik větrných farem za použití velkých turbín k využití dostupného větru jako energie, turbíny tak vyrábí elektřinu.
Geotermální energie – je produktem přirozených pochodů v zemské kůře. Horké horniny přítomné pod zemí ohřívají vodu, která produkuje páru. Pára je poté zachycena, což pomáhá pohybovat turbínami. Rotující turbíny poté pohánějí generátory.
Vodíková energie - vodík je nejběžnějším prvkem dostupným na naší planetě. Voda obsahuje dvě třetiny vodíku a lze ji najít v kombinaci s dalšími prvky. Jakmile je vodík oddělen, lze jej použít jako palivo pro výrobu elektřiny. Může být obrovským zdrojem energie a lze jej použít jako zdroj paliva nejen pro domácnosti, ale i pro pohon vozidel, lodí, průmyslových odvětví a dokonce raket.
Přílivová energie - přílivová energie využívá vzestup a pokles přílivu a odlivu. Vedle přílivové lze využít i tzv. vlnovou energii, která pochází z vln v oceánech. Přílivovou i vlnovou energii lze pochopitelně využívat pouze tam, kde se nachází moře a oceány
Vodní energie – síla vody může posloužit k výrobě elektrické energie a dodat zásoby městům i vesnicím. Energii lze čerpat z přehrad a řek.
Energie z biomasy - obecně zahrnuje plodiny, rostliny, odřezky, stromy, dřevní štěpku (také dřevo je biomasa) i živočišný odpad. Energie z biomasy se používá k vytápění v domácnostech i jako palivo v průmyslové výrobě. Spalování biomasy slouží k výrobě tepla, páry – ohřevu vody či elektrické energie.
Jaderná energie - přestože zůstává jaderná energie velkým předmětem debat o tom, jak bezpečné je její používání, zda je či není skutečně energeticky účinná - faktem stále zůstává, že je jedním z hlavních obnovitelných zdrojů energie dostupné světu.
Fosilní paliva (uhlí, ropa a zemní plyn) - když se dostaneme k fosilním palivům, setkáme se s názorem, že značně znečišťují životní prostředí. Zásoby fosilních paliv jsou omezené a očekává se, že při základní míře spotřeby vydrží jen dalších 100 let.
Má to i nějaké nevýhody?
Není snadné určit, který z uváděných zdrojů energie je nejlepší. Všechny zdroje energie mají své klady a zápory. I když někdo se přiklání k jednomu a další k druhému, pravdou je, že všechny mají své mouchy.
Například solární systémy nebudou vhodné pro každou krajinu, závisí na přímém dostatku sluneční energie – tedy i střídání ročního období. Totéž platí o větrné energii, kde je důležitá rychlost větru. Největší nevýhodou geotermální energie zase je, že ji lze vyrábět pouze na vybraných místech.
A co přílivová energie? Pro dostatečný výkon z potenciálu přílivové energie, musí být nadmořská výška přílivu minimálně o pět metrů větší než odliv. Podíváme se na mouchy i vlnové energie - produkce energie vln může poškodit mořský ekosystém a může být také zdrojem narušení soukromých a komerčních plavidel.
Diskuse k článku