Xiangli Li / Shutterstock.com

Jaké zdroje energie lze využívat

Ve světě existuje mnoho alternativních zdrojů energie, které můžeme využívat jak pro chod své společnosti, tak domácnosti či k pohonu dopravních prostředků. A stále se objevují i další (moderní a ekologické) možnosti. Veškeré tyto zdroje energie se používají především k výrobě elektřiny. Zdroje energie dělíme na obnovitelné a neobnovitelné.

Obnovitelný zdroj energie je jakýkoli přírodní zdroj, který může rychle a spolehlivě nahradit neobnovitelné zdroje. Obnovitelné zdroje jsou šetrnější k životnímu prostředí oproti neobnovitelným zdrojům, které ce poškozují životní prostředí a znečišťují ovzduší. Nicméně...vše má své pro a proti. Společně se dnes podíváme na různé zdroje energie.

Možná se vám poté budou i snáze vybírat dodavatelé elektřiny.

  • Neobnovitelné zdroje – těží se do té doby, než se zásoby vyčerpají. Patří zde například: uhlovodíkové plynné kapaliny, uhlí, ropa, zemní plyn, nukleární energie.
  • Obnovitelné zdroje – jsou nevyčerpatelné. Mezi nejčastěji využívané patří: solární (energie ze slunce), větrná energie, vodní energie, geotermální energie z tepla uvnitř země, biomasa z rostlin.

    LeManilo / Shutterstock.com

Různé zdroje energie

Solární energie - primárním zdrojem energie je slunce. A rozhodně nejde jen o solární osvětlení na vaší zahrádku. Solární energie může posloužit k vytápění, výrobě elektřiny, ohřevu vody v celém domě.

Větrná energie - je stále běžnější. Nové inovace umožňují vznik větrných farem za použití velkých turbín k využití dostupného větru jako energie, turbíny tak vyrábí elektřinu.

Geotermální energie – je produktem přirozených pochodů v zemské kůře. Horké horniny přítomné pod zemí ohřívají vodu, která produkuje páru. Pára je poté zachycena, což pomáhá pohybovat turbínami. Rotující turbíny poté pohánějí generátory.

Vodíková energie - vodík je nejběžnějším prvkem dostupným na naší planetě. Voda obsahuje dvě třetiny vodíku a lze ji najít v kombinaci s dalšími prvky.  Jakmile je vodík oddělen, lze jej použít jako palivo pro výrobu elektřiny. Může být obrovským zdrojem energie a lze jej použít jako zdroj paliva nejen pro domácnosti, ale i pro pohon vozidel, lodí, průmyslových odvětví a dokonce raket.

Přílivová energie - přílivová energie využívá vzestup a pokles přílivu a odlivu. Vedle přílivové lze využít i tzv. vlnovou energii, která pochází z vln v oceánech. Přílivovou i vlnovou energii lze pochopitelně využívat pouze tam, kde se nachází moře a oceány

Vodní energie – síla vody může posloužit k výrobě elektrické energie a dodat zásoby městům i vesnicím. Energii lze čerpat z přehrad a řek.

Energie z biomasy - obecně zahrnuje plodiny, rostliny, odřezky, stromy, dřevní štěpku (také dřevo je biomasa) i živočišný odpad. Energie z biomasy se používá k vytápění v domácnostech i jako palivo v průmyslové výrobě. Spalování biomasy slouží k výrobě tepla, páry ohřevu vody či  elektrické energie.

Jaderná energie - přestože  zůstává jaderná energie velkým předmětem debat o tom, jak bezpečné je její používání, zda je či není skutečně energeticky účinná - faktem stále zůstává, že je jedním z hlavních obnovitelných zdrojů energie dostupné světu.

Fosilní paliva (uhlí, ropa a zemní plyn) - když se dostaneme k fosilním palivům, setkáme se s názorem, že značně znečišťují životní prostředí. Zásoby fosilních paliv jsou omezené a očekává se, že při základní míře spotřeby vydrží jen dalších 100 let.

Má to i nějaké nevýhody?

Není snadné určit, který z uváděných zdrojů energie je nejlepší. Všechny zdroje energie mají své klady a zápory. I když někdo se přiklání k jednomu a další k druhému, pravdou je, že všechny mají své mouchy.

Například solární systémy nebudou vhodné pro každou krajinu, závisí na přímém dostatku sluneční energie – tedy i střídání ročního období. Totéž platí o větrné energii, kde je důležitá rychlost větru. Největší nevýhodou geotermální energie zase je, že ji lze vyrábět pouze na vybraných místech.

A co přílivová energie? Pro dostatečný výkon z potenciálu přílivové energie, musí být nadmořská výška přílivu minimálně o pět metrů větší než odliv. Podíváme se na mouchy i vlnové energie - produkce energie vln může poškodit mořský ekosystém a může být také zdrojem narušení soukromých a komerčních plavidel.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Jak na výběr oken

Za mě dobrých 5 typů pro někoho kdo se v oknech neorientuje. Ještě bych si dovolil podotknout, že bych si důkl...

Postavte si gabionový plot. Montáž zvládnete sami

Dobrý den,

tloušťka 30 cm by neměla být problém. Protože ale bude plot poměrně vysoký, měl byste použít st...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Máte málo místa ve sklepě? Poradíme, jak využít prostor efektivně

Sklep může být skvělým úložným prostorem pro méně potřebné věci. Ani ten ale není nafukovací. Máte pocit, že místa stále není dost? V tomto článku vám představíme praktické tipy, jak na vašem sklepním prostoru ...

Byt

Máte doma sušičku prádla? A věnujete jí dostatečnou péči?

Sušička prádla se pro mnohé domácnosti stala nepostradatelným pomocníkem. Už žádné sušáky ani vyvěšování prádla venku – se vším si poradíte přímo v koupelně. Za pár hodin máte prádlo čisté. Ale ruku na srdce, n...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Kam vyrazit k moři v létě 2024 levně?

Léto je časem, kdy se mnozí z nás touží vydat za teplem a odpočinkem. Pokud stále váháte, kam letos vyrazit na dovolenou, máme pro vás přehled zajímavých destinací, které nabízejí nejen slunce, ale i bohatý kul...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

Korálová barva – jak ji využít v interiérovém designu

Korálová barva přináší do interiérů teplou a svěží atmosféru. Dokůže oživit snad každý prostor. I proto je v posledních letech mezi interiérovými designéry stále oblíbenější. V následujícím článku vám ukážeme, ...