Mýty o tepelných čerpadlech. Prozradíme, jak je to s nimi doopravdy
Poptávka po alternativních zdrojích vytápění je rok od roku větší. Lidé si s ohledem na globální oteplování a nepředvídatelný vývoj cen fosilních paliv stále častěji pořizují topné systémy, které mají co nejmenší dopad na životní prostředí a čerpají teplo z jiných zdrojů. Alternativ ke standardnímu vytápění se na současném trhu nachází celá řada, mezi nejčastěji skloňované však bezesporu patří tepelná čerpadla. Kolem tepelných čerpadel se nicméně šíří řada mýtů a polopravd. V následujících řádcích se proto na některé z nich podíváme, abychom je mohli uvést na pravou míru.
1. Tepelná čerpadla mají vysoké ceny
Otázka peněz je nasnadě. Zpravidla jde o jeden z hlavních aspektů, který při pořizování nového topného systému budete řešit. Někteří lidé se domnívají, že investice do tepelného čerpadla je příliš velká, což prakticky vylučuje její návratnost. Pravdou však je, že tento topný systém může výrazně snížit celkové náklady na vytápění vašeho domova. Platí to ale pouze v případě, že zakoupíte kvalitní tepelné čerpadlo, správně jej nainstalujete a topíte s rozmyslem. Jestliže tyto podmínky splníte, vaše počáteční investice ve poměrně za krátký čas navrátí, zpravidla do několika let.
V porovnání s plynovým kotlem zaplatíte za tepelné čerpadlo v průměru až o 60 % více, z tohoto pohledu se jedná o nákladnější investici. Vyplatí se pořízení čerpadla? Tepelná čerpadla jsou prakticky ekologicky nezávadná, a tak na ně lze čerpat dotace z různých státních programů, jedním z nich je například Nová zelená úsporám. Tepelná čerpadla tak umožňují vysoce efektivní a úsporný provoz, zpravidla úspornější než při vytápění pomocí kotle.
2. Vytápění tepelným čerpadlem je příliš hlučné
Mezi lidmi panuje názor, že tepelná čerpadla jsou při své činnosti příliš hlučná, čímž narušují běžný chod domácnosti. Tento názor se pravděpodobně zakládá na zkušenostech s prvními modely tepelných čerpadel, v nichž se nacházely zastaralé kompresory. V těchto případech se hladina akustického tlaku skutečně pohybovala okolo 80 dB.
Avšak doba výrazně pokročila, což platí také pro technologie. Současná tepelná čerpadla se vyrábějí podle moderních standardů a jejich akustický tlak je výrazně nižší. Hodnota akustického tlaku kvalitního tepelného čerpadla zpravidla nepřesahuje 40 dB(A), což lze přirovnat ke hluku tikajícího budíku, který se od vás nachází v třímetrové vzdálenosti. Výsledná hlučnost kolísá v jednotkách decibelů v závislosti na umístění tepelného čerpadla – čerpadlo ve volném prostoru je o něco tišší než to, které je umístěné v těsném sousedství se stěnou.
3. Vytápění tepelným čerpadlem je neefektivní v období mrazů
Bude moje tepelné čerpadlo fungovat i tehdy, kdy to budu nejvíce potřebovat? Takto se ptají lidé, kteří mají pochybnosti o účinnosti tepelného čerpadla při nízkých teplotách. Tepelná čerpadla samozřejmě nejsou všehoschopná, avšak poradí si i v případě výrazného poklesu teplot. Obzvláště moderní modely jsou navrženy tak, aby efektivně vytápěli, i když za okny řádí mráz a teplota klesá až na -20 °C. V našich klimatických podmínkách však tepelné čerpadlo je naprosto dostačujícím zdrojem pro vytápění domu po celou zimu.
4. Princip tepelných čerpadel se vylučuje s dlouhou životností
Pokud byste museli každých pět let měnit tepelné čerpadlo za nové, pravděpodobně byste příliš neušetřili. Kvalitní tepelná čerpadla jsou nejen vyrobena z odolných materiálů, ale i vnitřní mechanismy jsou navrženy tak, aby spolehlivě fungovaly dlouhá léta. Tepelná čerpadla běžně vydrží kolem dvaceti let a v případě kvalitní výroby a pravidelného servisu i mnohem déle. Revize by sice měla být pravidelná, na druhou stranu ji není nutné provádět příliš často. V porovnání s plynovými kotly se tepelná čerpadla neskládají z tolika částí, které by bylo potřeba neustále kontrolovat.
5. Tepelné čerpadlo nezvládne vytopit celý dům
K takovému scénáři může dojít jedině v situaci, není-li tepelné čerpadlo správně nainstalováno. Tepelná čerpadla zvládnou samostatně vytápět dům v průběhu celého roku, a to i v období tuhých mrazů.
Tepelná čerpadla navíc často disponují užitečnou funkcí, která souvisí s tzv. bivalentním bodem. Jedná se o pevně danou teplotní hranici – jakmile pod tuto hranici klesne venkovní teplota, spustí se přídavný elektrický ohřev. Bivalentní bod je specifický pro každou domácnost, jeho přesnou pozici proto určuje projektant na základě projektového výpočtu.
Diskuse k článku