Na co si dát pozor při změně dodavatele energií?
Změna dodavatele plynu a elektřiny je aktuálně poměrně horké téma. Odběratelé díky ní mohou ušetřit spousty peněz a mnohdy i získat lepší podmínky. Velká spousta z nich se ale obává složitosti celého procesu a také sankčních poplatků, a proto se do ničeho nehrnou. Ve skutečnosti to ale zas tak složité není, stačí si ohlídat jen pár maličkostí. Prozradíme vám, na co si dát při změně dodavatele pozor.
Naštěstí už je pryč éra obchodních prodejců, kteří chodili od domu k domu a lanařili důvěřivé babičky a dědečky k přechodu k alternativnímu dodavateli energií s příslibem desetitisícové úspory, v tom lepším případě. V tom horším jim ještě nacpali pověstné žárovky, jež při odstoupení od smlouvy museli vrátit zpět v původním neporušeném obalu. A samozřejmě nerozbité. I přes vymření tohoto druhu podomních škůdců je však třeba dát si při přechodu k novému dodavateli pozor na několik věcí.
Předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou vyjde draho
Někteří odběratelé si mylně domnívají, že závazek na dobu neurčitou „nikdy nekončí“, a proto se mu vyhýbají jak čert kříži, ale opak je pravdou. Vypovědět smlouvu uzavřenou na dobu neurčitou je podstatně jednodušší než smlouvu na dobu určitou. Zaprvé to lze udělat naprosto kdykoliv. Stačí zaslat písemnou výpověď, nebo ji doručit na jednu z poboček dodavatele. A v případě, že dodržíte výpovědní lhůtu, která zpravidla činí 3 měsíce, nehrozí vám žádné poplatky.
U smlouvy na dobu určitou je proces kapánek složitější. Musíte totiž znát přesné datum, kdy končí a k tomu poslat s dostatečným předstihem výpověď, jinak se smlouva automaticky prodlouží na stejně dlouho dobu. Například, pokud jste původně uzavřeli smlouvu na 2 roky, automatická prolongace bude také 2 roky. V případě, že byste chtěli smlouvu ukončit předčasně, nevyhnete se poměrně vysokým sankcím.
Mnozí dodavatelé zákazníkům ztěžují přechod k jinému dodavateli tím, že jim odmítají sdělit, kdy jim skončí smlouva. Energetický zákon ale v tomto hovoří jasně, každý spotřebitel má právo na pravdivé a úplné informace o své smlouvě. Nenechte se proto odbýt. Novou smlouvu pak doporučujeme sjednat maximálně na 2 roky, abyste v případě poklesu ceny za m³ plynu nebo kWh elektřiny zbytečně nepřepláceli.
Nejlevnější dodavatel není vždy ten nejlepší
Než si vyberete, od kterého dodavatele budete energie odebírat, porovnejte si pečlivě všechny nabídky na trhu. Srovnat ceny plynu i elektřiny + podmínky jednotlivých dodavatelů si můžete jednoduše pomocí online kalkulačky. Zabere to jen 2 minuty. Stačí vyplnit několik základních údajů (váš stávající dodavatel, průměrná spotřeba aj.).
I když se vám ale některý z dodavatelů jeví na první pohled jako extrémně výhodný, je třeba vždy postupovat s rozumem a zajímat se i o jiné parametry než jen cenu. Důležité je také zázemí a stabilita dodavatele, dostupnost jeho služeb a poskytovaný zákaznický servis. Doporučujeme tedy přečíst si recenze na internetu nebo se zeptat známých či rodiny.
Nepodceňujte administrativu
Papírování nepatří mezi ty nejzábavnější činnosti na světě, v případě změny dodavatele jej ale rozhodně nepodceňujte. Drobná nesrovnalost by totiž mohla zapříčinit, že vaše žádost o změnu nebude přijata. Což může být v situaci, kdy už máte podanou výpověď a smlouva se současným dodavatelem každou chvíli skončí, velmi nepříjemné. Hrozí totiž spadnutí do černého odběru. Naštěstí existuje nespočet společností, které vám s celým procesem změny pomohou. Například portál Ušetřeno.cz.
Diskuse k článku