Plynové lahve: Jak s nimi zacházet?

Plynové lahve jsou dnes nedílnou součástí mnoha českých domácností. Zejména v létě, kdy se velmi oblíbenou činností stává grilování, jsou plynové lahve žádaným zbožím. Mnozí se však manipulace s plynovými lahvemi stále obávají a napadá je, zda je vůbec bezpečné používat propanové a propan-butanové plynové lahve v domácnosti. Plynové lahve bezpečné jsou. Ovšem pouze za předpokladu, že dodržujete základní pravidla jejich manipulace a užívání. Jaká pravidla to jsou?

Už při nákupu plynové lahve buďte pozorní

Při manipulaci s plynem není opatrnosti nikdy dost. To platí i v případě plynové lahve plněné propanem či propan-butanem. Už při nákupu je třeba plynové lahve pozorně zkontrolovat. Nesmí vykazovat známky rzi či mechanického poškození. Promáčknuté plynové lahve či lahve s poškozeným límcem, podstavcem či ventilem nekupujte. Poškození plynové lahve by sice nemuselo nijak ovlivnit její funkčnost, ale také by mohlo. A pokud jde o plyn, je lepší počítat vždy s tou horší variantou.

Kupujte jen plynové lahve s potřebnými testy

Neignorujte datum poslední periodické zkoušky plynové lahve. Tento údaj totiž dokazuje, že dané plynové lahve jsou zcela bezpečné. Najdete jej na límci lahve, na štítku pod ventilem anebo na podstavci plynové lahve. Je třeba, aby plynové lahve plněné propanem či propan-butanem neměly periodickou zkoušku starší než deset let. To je zákonná lhůta, po jejímž překročení hrozí, že by plynové lahve nemusely být v pořádku a mohly by snadno způsobit i velmi nepříjemnou nehodu.

Nikdy neplňte plynové lahve na vlastní pěst

Plynové lahve mohou plnit jedině specializované podniky a odborní technici. Neplňte plynové lahve na čerpacích stanicích – ani sami, ani za pomoci obsluhy. Pokud se totiž pokoušíte plnit plynové lahve ze stojanu s LPG na čerpací stanici, riskujete přeplnění plynové lahve, což pak může vést k nepříjemným nehodám a výbuchům. To jediné, co můžete na čerpacích stanicích udělat s plynovými lahvemi zcela beztrestně, je vyměnit prázdnou za jednu z plných plynových lahví, které má většina čerpacích stanic uložené v klecích. Opět i tady ale platí, abyste plynové lahve náležitě zkontrolovali a neodvezli si domů plynové lahve bez periodické zkoušky, rezavé či jinak poškozené.

Zcela základní je opatrná manipulace a předepsané uskladnění

Tím nejdůležitějším pravidlem pro užívání plynových lahví je opatrná manipulace. Žádné házení, válení či kopání do plynové lahve nepřipadá v úvahu. Musíte dávat pozor, abyste při přenášení lahví nijak nepoškodili jejich plášť či snad dokonce ventil. Potřebujete-li plynové lahve převézt, pak je třeba vozit je pečlivě zajištěné v kufru či na korbě auta. V kabině řidiče či uvnitř vozidla by to bylo příliš nebezpečné. Plynové lahve je třeba pevné připoutat a zajistit nejen proti převržení, ale i posunu. I skladování plynových lahví má svá pravidla. Plynové lahve by měly být ve svislé stojaté poloze nejen při převozu a skladování, ale i při používání. Lahve by neměly být uskladněny ve špatně větraných prostorech, jako jsou například sklepy či podzemní místnosti, v šatnách, koupelnách, na půdách, v garážích, kotelnách nebo jiných místnostech, kde by na ně mohly působit jakékoliv tepelné vlivy či teplotní výkyvy. Pokud plynové lahve právě nepoužíváte, pak je třeba vždy je pevně uzavřít a opatřit těsnou zátkou.

Připojení plynové lahve je nutné provádět jedině dle návodu

Připojení plynové lahve ke spotřebiči musí vždy probíhat zcela podle pokynů uvedených na plombě plynové lahve a v návodu k danému spotřebiči. Nemůžete-li najít ani jeden z těchto návodů, zabrouzdejte na internetu a najděte si přesný návod tam. Chybné připojení totiž může způsobit nehezké komplikace. Přece jen jde o plyn, proto je třeba se k plynové lahvi chovat s náležitým respektem a opatrností.

O plynové lahve je třeba pečovat

Máte-li plynové lahve delší dobu, pak je třeba pravidelně vyměňovat některé součástky lahví, jako je například těsnění regulátoru, hadic, jež je třeba vyměnit jednou za pět let, a regulátoru tlaku plynu, které je vhodné měnit jednou za deset let.

Mýdlový test: I vy sami si můžete zkontrolovat své plynové lahve

Poslední a velmi podstatnou zásadou manipulace s plynovými lahvemi jsou pravidelné kontroly těsnosti všech spojů a stavu samotného těsnění, zejména pak připojovacího šroubení regulátoru tlaku. Nejsnadněji kontrolu těsnění provedete detektorem. V domácím prostředí je však nejjednodušší kontrola těsnění pomocí mýdlové vody, která případné netěsnosti odhalí tvořícími se bublinami. Pokud zjistíte, že vaše plynové lahve mají vadné těsnění, v žádném případě je nepoužívejte! Hrozí vám totiž nebezpečí spojené s únikem plynu. Kontroly plynové lahve je vhodné provádět pravidelně po třech měsících anebo při výměně plynové lahve či některé její součásti. Při jakékoliv manipulaci s plynovými lahvemi se samozřejmě vyhýbejte otevřenému ohni, zapnutým elektronickým spotřebičům či světlu.

Plynové lahve jsou praktickým pomocníkem

Plynové lahve jsou dnes oblíbeným pomocníkem v domácnosti při vaření, topení, grilování i domácím kutilství. Máte-li z jejího užívání strach, je to vlastně správně, protože stále se jedná o plyn a je tedy nezbytné řídit se bez výjimky zásadami správného používání plynových lahví. Jen tak totiž můžete spolehlivě předcházet neštěstím, které mohou plynové lahve způsobit při nesprávné manipulaci či uskladnění.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...