Těžký boj proti smogu a proti prachu ze znečištěného ovzduší

Těžký boj proti smogu a proti prachu ze znečištěného ovzduší

Kvalita ovzduší se nejčastěji řeší v zimě, kdy v nižších polohách panuje inverze. Ve spojení s topnou sezónou a hustým silničním provozem je pak problém na světě. Tuhé znečišťující části (prach) a chemické znečištění (smog) způsobují zdravotní problémy a celkově ovlivňují kvalitu života. Vyloženě čisté a zdravé prostředí se v současnosti hledá těžce, můžete ale zkusit udělat vše pro to, abyste dýchali o něco čistší vduch.

 

Cesta k němu vede ale zase po silnici – musíte pryč z města, daleko od průmyslových zón a továren. Ani na venkov však už není stoprocentní záruka, že hlubokými nádechy dostanete do plic jen čistý vzduch.

Smog tíží města i celé oblasti

Obrázky z Číny působí až děsivě: zamlženými ulicemi se prochází davy v rouškách, aby se jim do plic nedostával prach a další škodliviny, kterými je vzduch nasycený. Mlha totiž není kondenzovaná pára jak ji známe my, ale zřetelně rozeznatelný prach a smog. Takové problémy netrápí jen Číňany a pro příklad není třeba chodit daleko. Své by mohli vyprávět obyvatelé severu Moravy a severu Čech – průmyslových oblastí, jež jsou u nás tímto problémem stiženy nejvíc. Následují je velká města s fabrikami, která se při inverzi stávají uzavřenými nádobami.

A obyvatelé trpí. Sýpou, špatně se jim dýchá, oči pálí a pociťují celkovou únavu. Zejména u dětí a starších lidí se pak projevuje snížená obranyschopnost, kdy jedna nemoc následuje druhou.
Jistá míra látek ve vzduchu je přípustná a nemá na nás žádný vliv – běžně se nachází v přírodě, patří k procesům a pochodům. Fotochemický smog ale vychází z lidské činnosti a člověk tak sám komplikuje život. Nejen však sobě, protože se takové podmínky odráží i na komplexním stavu přírody.

Oblasti postižené smogem: nejvyšší míra oxidu siřičitého, oxidu uhelnatého, oxidu dusíku, prachových částic, těkavých organických látek a ozónu (dohromady tedy smogu) bývá pravidelně trápí Ostravsko, Ústí n. Labem a okolí, Brno nebo Prahu (tj. průmyslové oblasti a lokality s hustým silničním provozem).
Zdrojem ale nejsou jen velké průmyslové společnosti a hustý provoz. Značnou mírou přispívá i vytápění domácností (proto dochází ke zhoršení na začátku topné sezóny).

 Zdrojem ale nejsou jen velké průmyslové společnosti a hustý provoz. Značnou mírou přispívá i vytápění domácností. Proto dochází ke zhoršení pravidelně se začátkem zimy.

Méně nápadný letní smog

Letní parna odhalila ještě jeden fenomén, který v našich končinách nebýval tak častý a výrazný – letní smog. Jedná se o přízemní ozon a je až sekundárním projevem, protože vzniká jako produkt reakce látek ve vzduchu. Nahrává mu mírné proudění vzduchu, intenzivní sluneční záření, vysoké teploty a nízká vzdušná vlhkost – přesně tak, jak tomu bývá v horkém létě. V noci dochází k částečnému rozptýlení díky přestávce v některých procesech.
Na zdravotním stavu se projevuje podrážděním očí a nosu, kašlem, podrážděním hrdla a malátností. Výjimečný není ani pocit tlaku na hrudi a bolest hlavy.

Jaké chování doporučují lékaři pro takové podmínky? Snížení fyzické námahy, nepřepínání se, klid a dostatek tekutin.

Proti smogu legislativou a odpovědností

Shodne se na tom většina odpovědných – musí se snižovat množství smogových částic. Na čem už se ale neshodnou je právě ta podstatnější a obtížnější část, tedy způsob, jakým se to nude provádět.
Je to ale nezbytně nutné, protože netrpí jen lidé, ale také zvířata a negativní vliv mají škodliviny ve vzduchu i na rostlinstvo. Představa, že se lidstvo tráví samo (z několika směrů), je děsivá.

Svou roli má při vzniku smogových situací i sama příroda. Konkrétně v tomto případě se to týká proudění vzuchu nebo nadmořská výška.

Nebezpečný polétavý prach

Zákeřné jemné prachové částice se vážou na karcinogenní látky (polycyklické aromatické uhlovodíky) a ty stojí nejen za onkologickým onemocněním, ale i za  bronchitidami u předškoláků, nepříznivým vývojem těhotenství v jeho počátku a neplodností u mužů. Zrychluje stárnutí buněk a dlouhodobý pobyt v takovém prostředí se zapíše hluboko do organismu.

Zákeřné jemné prachové částice se vážou na karcinogenní látky (polycyklické aromatické uhlovodíky) a ty stojí nejen za onkologickým onemocněním, ale i za  bronchitidami u předškoláků, nepříznivým vývojem těhotenství v jeho počátku a neplodností u mužů. Zrychluje stárnutí buněk a dlouhodobý pobyt v takovém prostředí se zapíše hluboko do organismu.

Zmírnění fyzické aktivity je nutnost. Je také potřeba dodávat tělu kvalitní stravu bohatou na antioxidanty (vitamíny A, E, C, B2, B15, selen, zinek, mangan, beta, bioflavonoidy (resveratrol v červeném vínu), některé druhy tříslovin (z čajovníku čínského), enzymy (koenzym Q10) a některé aminokyseliny (taurin).
Obsahují je je např. borůvky, modré hrozny, červené víno, ostružiny, maliny, černé jeřabiny, česnek, rajčata, brokolice, mrkev, zelená koření (např. medvědí česnek, řeřicha, pažitka, libeček, petržel), čaj (černý, žlutý, zelený, bílý), rybí tuk, kvalitní krůtí maso nebo losos.

Pro mnoho lidí je čistička vzduchu už nezbytností, další ji možná budou potřebovat už zanedlouho. Problém sice nevyřeší zcela, dětem, seniorům a nemocným ale zpříjemní život. Na Ostravsku dokonce probíhal nákup těchto zařízení do školek a nemocnic s přispěním státu.
Není ale samospásným řešením. Je jen střípkem do mozaiky.

Ničíme se sami, pomalu, ale vytrvale. Průběh je jasně viditelný a zatím nechává populaci v klidu.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Pěstujte doma lyrový fíkus. Listy s výrazným žilkováním si zamilujete

Lyrový fíkus (neboli Ficus lyrata či Fiddle Leaf Fig) je skvělou volbou pro každého, kdo hledá krásnou a elegantní pokojovou rostlinu. Tyto fíkusy se vyznačují svými vysokými a štíhlými listy s výrazným žilková...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

5 důležitých pravidel pro saunování

Plánujete pořízení domácí sauny, nebo pravidelně navštěvujete některá z wellness center? V obou případech byste měli znát základní pravidla pro saunování, díky kterým dosáhnete maximálního účinku z hlediska zdr...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...