Těžký boj proti smogu a proti prachu ze znečištěného ovzduší

Těžký boj proti smogu a proti prachu ze znečištěného ovzduší

Kvalita ovzduší se nejčastěji řeší v zimě, kdy v nižších polohách panuje inverze. Ve spojení s topnou sezónou a hustým silničním provozem je pak problém na světě. Tuhé znečišťující části (prach) a chemické znečištění (smog) způsobují zdravotní problémy a celkově ovlivňují kvalitu života. Vyloženě čisté a zdravé prostředí se v současnosti hledá těžce, můžete ale zkusit udělat vše pro to, abyste dýchali o něco čistší vduch.

 

Cesta k němu vede ale zase po silnici – musíte pryč z města, daleko od průmyslových zón a továren. Ani na venkov však už není stoprocentní záruka, že hlubokými nádechy dostanete do plic jen čistý vzduch.

Smog tíží města i celé oblasti

Obrázky z Číny působí až děsivě: zamlženými ulicemi se prochází davy v rouškách, aby se jim do plic nedostával prach a další škodliviny, kterými je vzduch nasycený. Mlha totiž není kondenzovaná pára jak ji známe my, ale zřetelně rozeznatelný prach a smog. Takové problémy netrápí jen Číňany a pro příklad není třeba chodit daleko. Své by mohli vyprávět obyvatelé severu Moravy a severu Čech – průmyslových oblastí, jež jsou u nás tímto problémem stiženy nejvíc. Následují je velká města s fabrikami, která se při inverzi stávají uzavřenými nádobami.

A obyvatelé trpí. Sýpou, špatně se jim dýchá, oči pálí a pociťují celkovou únavu. Zejména u dětí a starších lidí se pak projevuje snížená obranyschopnost, kdy jedna nemoc následuje druhou.
Jistá míra látek ve vzduchu je přípustná a nemá na nás žádný vliv – běžně se nachází v přírodě, patří k procesům a pochodům. Fotochemický smog ale vychází z lidské činnosti a člověk tak sám komplikuje život. Nejen však sobě, protože se takové podmínky odráží i na komplexním stavu přírody.

Oblasti postižené smogem: nejvyšší míra oxidu siřičitého, oxidu uhelnatého, oxidu dusíku, prachových částic, těkavých organických látek a ozónu (dohromady tedy smogu) bývá pravidelně trápí Ostravsko, Ústí n. Labem a okolí, Brno nebo Prahu (tj. průmyslové oblasti a lokality s hustým silničním provozem).
Zdrojem ale nejsou jen velké průmyslové společnosti a hustý provoz. Značnou mírou přispívá i vytápění domácností (proto dochází ke zhoršení na začátku topné sezóny).

 Zdrojem ale nejsou jen velké průmyslové společnosti a hustý provoz. Značnou mírou přispívá i vytápění domácností. Proto dochází ke zhoršení pravidelně se začátkem zimy.

Méně nápadný letní smog

Letní parna odhalila ještě jeden fenomén, který v našich končinách nebýval tak častý a výrazný – letní smog. Jedná se o přízemní ozon a je až sekundárním projevem, protože vzniká jako produkt reakce látek ve vzduchu. Nahrává mu mírné proudění vzduchu, intenzivní sluneční záření, vysoké teploty a nízká vzdušná vlhkost – přesně tak, jak tomu bývá v horkém létě. V noci dochází k částečnému rozptýlení díky přestávce v některých procesech.
Na zdravotním stavu se projevuje podrážděním očí a nosu, kašlem, podrážděním hrdla a malátností. Výjimečný není ani pocit tlaku na hrudi a bolest hlavy.

Jaké chování doporučují lékaři pro takové podmínky? Snížení fyzické námahy, nepřepínání se, klid a dostatek tekutin.

Proti smogu legislativou a odpovědností

Shodne se na tom většina odpovědných – musí se snižovat množství smogových částic. Na čem už se ale neshodnou je právě ta podstatnější a obtížnější část, tedy způsob, jakým se to nude provádět.
Je to ale nezbytně nutné, protože netrpí jen lidé, ale také zvířata a negativní vliv mají škodliviny ve vzduchu i na rostlinstvo. Představa, že se lidstvo tráví samo (z několika směrů), je děsivá.

Svou roli má při vzniku smogových situací i sama příroda. Konkrétně v tomto případě se to týká proudění vzuchu nebo nadmořská výška.

Nebezpečný polétavý prach

Zákeřné jemné prachové částice se vážou na karcinogenní látky (polycyklické aromatické uhlovodíky) a ty stojí nejen za onkologickým onemocněním, ale i za  bronchitidami u předškoláků, nepříznivým vývojem těhotenství v jeho počátku a neplodností u mužů. Zrychluje stárnutí buněk a dlouhodobý pobyt v takovém prostředí se zapíše hluboko do organismu.

Zákeřné jemné prachové částice se vážou na karcinogenní látky (polycyklické aromatické uhlovodíky) a ty stojí nejen za onkologickým onemocněním, ale i za  bronchitidami u předškoláků, nepříznivým vývojem těhotenství v jeho počátku a neplodností u mužů. Zrychluje stárnutí buněk a dlouhodobý pobyt v takovém prostředí se zapíše hluboko do organismu.

Zmírnění fyzické aktivity je nutnost. Je také potřeba dodávat tělu kvalitní stravu bohatou na antioxidanty (vitamíny A, E, C, B2, B15, selen, zinek, mangan, beta, bioflavonoidy (resveratrol v červeném vínu), některé druhy tříslovin (z čajovníku čínského), enzymy (koenzym Q10) a některé aminokyseliny (taurin).
Obsahují je je např. borůvky, modré hrozny, červené víno, ostružiny, maliny, černé jeřabiny, česnek, rajčata, brokolice, mrkev, zelená koření (např. medvědí česnek, řeřicha, pažitka, libeček, petržel), čaj (černý, žlutý, zelený, bílý), rybí tuk, kvalitní krůtí maso nebo losos.

Pro mnoho lidí je čistička vzduchu už nezbytností, další ji možná budou potřebovat už zanedlouho. Problém sice nevyřeší zcela, dětem, seniorům a nemocným ale zpříjemní život. Na Ostravsku dokonce probíhal nákup těchto zařízení do školek a nemocnic s přispěním státu.
Není ale samospásným řešením. Je jen střípkem do mozaiky.

Ničíme se sami, pomalu, ale vytrvale. Průběh je jasně viditelný a zatím nechává populaci v klidu.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Máme to teď čerstvě podepsané. Vysvětlili nám to celkem srozumitelně, prostě v létě ...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Zkoušel jsem si to nahrubo spočítat a vycházelo to líp než klasickej fix. A ta dvouletá ...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Zní to fajn, když máš v létě víc odběrů. Uvidíme, jak to fakticky bude fungovat a jak...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Trend zvaný Tiny House: Proč v Česku mnohé přitahuje?

Přemýšleli jste někdy o životě na pár metrech? Pak se vám bude líbit trend posledních let – Tiny Houses. Přináší pocit nezávislosti a úspory. Takový způsob života umožňuje majitelům soustředit se na to podstatn...

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Proměňte odpad v poklad: Inspirativní tipy na recyklaci v zahradě

Když dáte starým věcem nový život a zároveň zkrášlíte svůj domov, dostaví se skvělý pocit z dobře odvedené práce. Zahrada je přitom ideálním místem, kde popustit uzdu fantazii a zrecyklovat materiály, které by ...

Když nechceš jen pojištění, ale parťáka na tvojí straně

Nabídek pojištění je všude plno. Ale jak poznat tu dobrou? V článku zjistíš, proč se vyplatí mít po boku někoho, kdo tomu rozumí a fakt ti pomůže – ne prodá jen další papír. A taky ti ukážeme, kdo to dělá pocti...

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Rozkvetla vám levandule? Připravte si domácí sirup, který voní létem

Levandule je královna letních zahrad. Vypadá krásně, voní omamně a navíc se dá skvěle využít v kuchyni. Pokud ji máte plný záhon, nastal ideální čas na domácí levandulový sirup. Příprava je jednoduchá, výsledek...