Tipy, jak pěstovat chilli doma v květináči
Pěstování pálivých chilli papriček je opět v kurzu. Protože se jim daří i doma v květináči, můžete s pěstováním začít kdykoliv. Za pár měsíců sklidíte první plody a až nasbíráte zkušenosti, s klidem se pustíte i do náročnějšího venkovního pěstování. Přináším pár tipů, jak dosáhnout co nejlepších výsledků.
1. Použijte speciální substrát
Donesli jste si sazeničky chilli papriček a chcete dosáhnout co nejlepších výsledků? Pak si pořiďte speciální substrát přímo namíchaný pro chilli papričky. Zajistí jim adekvátní výživu a ideální podmínky pro kvalitní růst. Pokud speciální typ substrátu nenajdete, můžete použít i standardní univerzální. V takovém případě ale rozhodně nezapomínejte rostlinky pravidelně přihnojovat.
2. Při pěstování ze semen se zaměřte na kvalitu
Pokud byste si chilli papričky rádi vypěstovali od píky, tedy z osiva, zaměřte se na kvalitu. Chilli pořizujte jen od spolehlivých dodavatelů a zjistěte, jak je staré. Aby byl výsledek zaručený, nemělo by být osivo starší než 3 roky. Také musí být na pohled bez vad. Deformace tvaru, nadměrná měkkost či plíseň naznačují, že se rostlinkám moc dařit nebude.
Barevné sukulenty znamenají nenáročnou exotiku pro zahradu i květináče
Hydroponie: zelenina, ovoce a bylinky dostupné díky pěstování z roztoků
Samozavlažovací květináče a truhlíky usnadní péči o rostliny
3. Použijte rašelinové tablety
Spoustu práce s nakličování a předpěstováním vám usnadní rašelinové tablety, tzv. jiffy. Jsou přímo určené pro pěstování chilli papriček a řeší problém s přesazováním nebo přepichováním klíčů. Předpěstování v tabletách je snadné a bezpracné. Tabletu nechejte nabobtnat ve vodě a zasaďte do něj jedno semínko. Jiffy umístěte do plastových krabiček a uzavřete děrovaným víčkem. Jejich vývoj se urychlí.
4. Na přesazení do květináče nespěchejte
Při pěstování chilli papriček ze semínek se nevyplácí spěchat. Dejte semínkům čas a do květináče přesaďte, až bude rostlina vzrostlá. Obvykle je ideální doba na přesun po dvou měsících od uložení do rašelinové tablety nebo substrátu.
5. Vyberte vhodné stanoviště
Chilli papričky jsou teplomilné rostliny. Proto je třeba v bytě nebo domě najít co nejteplejší stanoviště, kde svítí dostatek světla. Ideální je okenní parapet nebo police poblíž okna. Při dostatku přirozeného světla budou plody krásně probarvené a plné chuti. Rostlinkám ale nesvědčí studený vzduch – pokud máte možnost volby, neumísťujte je poblíž oken, která často otevíráte.
6. Zjistěte, jakou odrůdu chilli pěstujete
Existují stovky druhů chilli papriček. Mnohé se liší i způsobem pěstování – některé vyžadují více tepla, závlahy či častější přihnojování. Pokud s pěstováním chilli teprve začínáte, vyberte nenáročnou odrůdu vhodnou pro začátečníky. Zjistěte si o dané odrůdě co nejvíce informací a způsob pěstování tomu přizpůsobte. Po prvních úspěších můžete přistoupit k pěstováním zajímavějších a náročnějších odrůd.
7. Zajistěte stálou vlhkost substrátu
Papričky vyžadují stálý přísun vody. Substrát by proto neměl nikdy zcela vyschnout. V zimních měsících stačí chilli papričky zalévat jednou za dva až tři dny, během jara a léta pak ideálně každý den. Platí to jak pro pěstování v květináči, tak na záhoně.
Věříme, že si pěstování chilli oblíbíte a postupem času se propracujete k náročnějším (a tvarově i chuťově zajímavým) odrůdám. Nenechte si ujít související články:
Diskuse k článku