Od semena chilli k pálivé papričce. Pusťte se do pěstování

Od semena chilli k pálivé papričce. Pusťte se do pěstování

Na chilli papričky už dnes narazíte v každém lepším obchodě, ale vypěstovat si doma své vlastní je mnohem lepší. Existuje totiž celá řada druhů, které se liší nejen vzhledem, ale co je mnohem důležitější, také chutí. Tu totiž v regálech neotestujete a ne vždy můžete narazit na stejnou. Proto vezměte semínka chilli a pusťte se do příprav!

 

Nemusíte být zkušenými pěstiteli, aby vám na okně (nebo pak v teplejším období venku) vyrostl malý keřík plodící drobné papričky s obrovskou silou. Kromě chuťového zážitku jsou ale účinky chilli velmi přínosné pro organismus.

Výběr semena chilli

Jako začátečníci si nechte poradit a sáhněte po některém z nenáročných, rychle rostoucích a odolných druhů. Lze je sadit po celý rok, na parapetu porostou stejně jako na čerstvém vzduchu. Do exteriéru se však musí přesunout až po mrazech a už vzrostlé rostlinky.

Semínka chilli a klíčení

Před položením semen do substrátu nebo vaty používají pěstitelé jeden zajímavý trik. Semínka chilli namočí na několik hodin do heřmánkového čaje, který zlikviduje případné plísně a šance na pěstitelský úspěch se tak mnohonásobně zvětší.
V této fázi je třeba poskytovat semínkům dostatečnou vlhkost a vyšší teplotu (24-30°C).
Malé rostlinky by se měly objevit do tří týdnů. Až dostatečně vzrostou (což jde poznat podle síly kořene), mohou se přesazovat do samostatných malých květináčků.

Čím je chilli prospěšné pro zdraví: dobře známý pocit pálení způsobuje látka kapsaicin a podle toho, kolik je jej obsaženo, paprička pálí. Povzbuzuje krevní oběh, snižuje hladinu cholesterolu  a omezuje tvorbu tukových zásob v tepnách. Také ředí krev a předchází vzniku trombózy, srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Antibakteriální účinky kapsaicinu účinkují na rýmu, a to i na chronickou.

Přesazování

Další přesazování se děje v závislosti na rychlosti růstu, který se odvíjí podle toho, kolik má rostlinka světla, vlhkosti a v jaké se nachází teplotě. Při pěstování na zahrádce vůbec nemusíte řešit sílu kořenového systému, protože chilli má volné pole působnosti. V nádobách je třeba sledovat spletitost kořenů a podle toho je přesazovat do větších nádob.

Hnojení

chilli 2Pro papriky obecně je důležitá správná míra dusíku, draslíku a fosforu. V době květu je však potřeba snížit přísun dusíku. Pozor také na přehnojení!

Jak opylovat chilli

Na opylení rostlin v květu pěstovaných v interiéru není nic obtížného, chce to ale trochu cviku. Bez opylení plody nezískáte, proto se tomuto procesu nevyhnete. Často se pro opylení používá štěteček, což někdy může být zbytečná práce. U některých rostlin totiž jen stačí zatřást a pyl se tak dostane tam, kde je potřeba. Rozhodně je to důležitá informace, o kterou se musíte zajímat už při nákupu.

Obliba chilli stoupá především v souvislosti s popularizací cizokrajných kuchyní. Pomalu ale jistě se tak zabydluje i jako součást našich pokrmů, a tak není od věci pěstovat si své vlastní chilli.

 Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Jak odstranit graffiti z fasády vašeho domu?

Dobrý popis možností. Zaujalo mě také ekologické čištění a postupy na různých povrchách.

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Zútulněte si domov na léto. Přinášíme tipy na osvěžující dekorace a doplňky

Zapomeňte na potemnělé obývací pokoje a ponuré dekorace. Je načase vpustit do domova svěží letní atmosféru a proměnit ho v klidný a útulný prostor, který vytvoří ideální podmínky pro odpočinek a relaxaci v parn...