Přečtěte si, které domácí spotřebiče odebírají nejvíce elektřiny


spotřeba energie

Spotřebu elektrické energie v domácnosti můžete do značné míry sami ovlivnit. Stačí jen omezit používání domácích spotřebičů, které jsou energeticky nejnáročnější. Velké množství elektřiny samozřejmě odebírají přístroje, které jsou v provozu 24 hodin, klasicky lednice nebo mrazák. Výměnou starého zařízení za nové energeticky úsporné ušetříte v řádu stovek až tisíců korun. Které spotřebiče tedy odebírají nejvíce elektřiny?

DÁLE NA TÉMA: MĚŘIČ SPOTŘEBY ELEKTŘINY

Lednice a mrazák

Mezi energeticky nejnáročnější elektrické spotřebiče patří bezpochyby ledničky a mrazničky. Jednak mají poměrně vysoký výkon a jednak musí být v provozu nepřetržitě. Není tak překvapením, že jejich provoz tvoří obvykle i desítky procent z celkových nákladů na elektřinu. Snížit spotřebu lednic a mrazáků můžete pořízením úspornějších přístrojů spadajících do třídy A++.

Pokud naopak nakoupíte zbytečně velkou lednici a mrazák a kapacitu nikdy nevyužijete, za energii zbytečně přeplatíte. Totéž platí v případě, budete-li zanedbávat jejich údržbu a využívat je i při několikamilimetrové námraze, která zvýší spotřebu až o 30 %. Nezapomeňte lednici i mrazák pravidelně odmrazovat, případně investujte do spotřebiče s funkcí automatického odmrazování.

Myčky, pračky, sušičky

Také další spotřebiče z kategorie bílé techniky odebírají velké množství elektrické energie. Myčky, pračky i sušičky sice běží jen jednou za čas a jsou v provozu maximálně několik hodin, nárazově ale spotřebují mnoho elektřiny. Šetrným zacházením se spotřebiči můžete jejich spotřebu výrazně snížit. Zapínejte je až ve chvíli, jsou-li dostatečně naplněné.

V případě praček častěji perte na ekologické programy a při nižších teplotách. Pokud se naučíte prát prádlo ve 40° nebo 60° namísto vysokých 90°, sníží se spotřeba o desítky procent. V případě myčky pak běžně využívejte spíše kratší programy s ohledem na míru zašpinění.

Počítače

Možná vás překvapí, že velkými žrouty elektrické energie jsou i stolní počítače. Pokud máte ve zvyku nechat počítač běžet i ve chvíli, kdy u něj nesedíte, zbytečně vyhazujete peníze oknem. Chcete-li spotřebu energie snížit, místo výkonných stolních počítačů používejte notebooky, které jsou úspornější.

Televizory

Necháváte doma puštěnou televizi od rána do večera? Pak počítejte s navýšením výdajů za elektřinu až o 10 %. I když se dnešní televizory vyrábí jako úsporné, spotřebují poměrně velké množství energie. Energeticky nejnáročnější jsou přitom plazmové televizory. Nechávejte televizi zapnutou jen ve chvíli, kdy ji skutečně sledujete, a naučte se používat úsporný mód. Při odjezdu na dovolenou vypněte spotřebič ze zásuvky a nenechávejte jej v pohotovostním stand-by režimu, během kterého se určité množství elektřiny taktéž spotřebovává.

Rychlovarné konvice

Vraťme se ještě k jednomu domácímu spotřebiči, který využívám v kuchyni i několikrát za den. Rychlovarné konvice uvaří vodu levněji než klasické konvice na plotnu, i u nich však můžete šetrným zacházením spotřebu snížit. Mnoho spotřebitelů totiž potvrzuje, že v rychlovarné konvici obvykle ohřeje mnohem více vody, než v reálu využije. Pokud tak na přípravu hrnku čaje o objemu 0,4 litru uvaříte vodu v celé 1,5l konvici, zbytečně zvýšíte náklady takřka čtyřikrát.

Domácí svítidla, žárovky a zářivky

Zamyslete, se jak výkonné žárovky a další svítidla v domácnosti používáte. I když neúsporným žárovkám už dávno odzvonilo a v obchodech je už nenajdete, v mnoha domácnostech se stále využívají. Ve skutečnosti však spotřebují mnohonásobně více elektrické energie a výdaje navíc v řádu tisíců korun za rok. V domácnostech také necháváme zbytečně rozsvíceno, ačkoliv se v dané místnosti zrovna nepohybujeme. I tím zbytečně utrácíme za spotřebu, i když bychom vůbec nemuseli.

Nenechte si ujít další články zaměření na úsporu v domácnosti:

publikováno: 24. 9. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.