Vrtání do zdi: dejte si pozor na kabely


Vrtání do zdi

Pořídili jste so novou polici nebo nástěnnou skříň a potřebujete vrtat do zdi? Vrtání do zdi patří mezi běžné kutilské činnost, které se čas od času nevyhneme. Vrtání navíc potřebujeme provádět jak v rodinných domech, tak bytech. Nejedná se o nic náročného, jen je důležité dodržet základní postup a dát si pozor na výběr správného nářadí a vrtáku. Hlavním problémem jsou kabely ve zdi, na které snadno narazíte a které vám mohou celou práce opravdu zkomplikovat.

Používejte kvalitní nářadí

Pro vrtání do zdi budete potřebovat kvalitní nářadí. Čím tvrdší materiál potřebujete provrtat, tím musí být výkonnější. Pokud chcete vrtat do sádrokartonových zdí a příček, postačí vám obyčejný aku šroubovák, jehož výkonnost bude k takovému účelu dostačující.

Pokud se však potřebujete provrtat přes omítku až k cihlám, budete pravděpodobně muset sáhnout po výkonnější příklepové vrtačce. Příklepová vrtačka obvykle stačí i při vrtání do pálených cihel nebo kabřince. Jiná situace nastane v případě, potřebujete-li vrtat do pevného betonu. Na beton se nejvíce hodí bourací kladivo, které má funkci sekání, je tak ideální volbou pro ty, kteří potřebují do zdi vysekat drážky pro kabely.

Vrtačka

Výběr vrtáku

Vrták pro vrtání do zdi vyberte podle materiálu zdiva. Pořiďte si kvalitní sadu vrtáků z rychlořezné oceli, kterou se označují jako HSS – E. Bývají legované kobaltem, mohou mít i titanovou vrstvu. Vrtáky HSS vypadají podobně, ale jsou určené pro vrtání do neželezných kovů, tedy hliníku, mosazi či zinku, pro vrtání zdí nejsou vhodné. Budete-li vrtat otvory do betonu, vsaďte na speciální tvrdé vrtáky do kamene.

Jak na vrtání do zdi

Pokud máte vybrané správné nářadí a vrtáky, můžete se pustit do samotného vrtání. Místa si pečlivě naměřte a označte křížkem. Počítejte s tím, že při vrtání se bude hodně prášit a odvrtané kusy zdiva budou odpadávat, proto místo kolem zabezpečte a ochraňte před znečištěním. Vrták vždy směřujte kolmo k povrchu zdiva, poté zapněte přístroj a vyčkejte, než se vrták „chytne“, potom můžete na vrtačku trochu přitlačit. Pokud potřebujete do zdi vyvrtat velký otvor, nejprve použijte vrták menšího průměru a otvor následně rozšiřte větším vrtákem.

Naměření vrtání

Při vrtání do zdi si dejte pozor na kabely

Vrtání do zdi není samo o sobě příliš náročné. Problém však je v tom, že při vrtání do zdi můžeme poměrně jednoduše narazit na elektrické kabely. Provrtání kabelu ve zdi je nepříjemnou záležitostí, protože často znamená potřebu výměny celého kusu elektroinstalace, a tedy i rozbourání omítky a následnou novou výmalbu. Je proto důležité provrtání kabelu předcházet. Jak na to? Jednou z možností je použití detektoru kovů či vodičů, na což se zaměříme v pokračování článku.

Druhou možností je opatrné vrtání. Místo kabelu se dá odhadnout, kabely nesmí vést šikmo a obvykle bývají v okolí vypínačů a světel. Pokud si nejste jisti, vrtejte pomalu přes omítku. Skutečnost, že jste se dotkly kabelu, při pomalém vrtání poznáte. Pokud narazíte na cihlu a začne z otvoru odpadávat cihlový prášek, ve zdi žádný kabel není – můžete bez problémů vrtat dál.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

DETEKTORY KOVŮ A VODIČŮ ODHALÍ KABEL VE ZDI

Přečtěte si i další články z rubriky Domácí dílna:

publikováno: 28. 2. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.