Dřevěné obložení stěn dobře vypadá, ale nehodí se všude

Dřevěné obložení stěn dobře vypadá, ale nehodí se všude

Pokud hledáte originální způsob, jak vytvořit útulný interiér, který na první pohled zaujme, vsaďte na dřevěné obložení stěn a stropů. V minulosti bylo dřevěné obložení běžnou součástí roubenek a srubů, dnes se díky pestré nabídce na trhu stále častěji využívá i v moderních a honosných interiérech. Dřevěné obložení totiž vypadá opravdu originálně, vytváří příjemné teplo domova a snoubí se i s dalšími přírodními materiály, například s kamenem. Na trhu jsou navíc k sehnání i dřevěné obklady z exotických dřevin v různých dekorech, takže je z čeho vybírat.

Dřevěné obklady vynikají svými vlastnostmi

Pokud přemýšlíte nad dřevěným obložením stěn v interiéru, pak vězte, že kromě originálního vzhledu vyniknou i svými vlastnostmi. Palubky a dřevěné obklady mají skvělou tepelnou i zvukovou izolaci, chrání stěny před mechanickým poškozením, snadno se udržují a vytváří útulný interiér, ve kterém se zkrátka dobře bydlí.

Dřevěné obklady je také možné opatřit speciální povrchovou úpravou, pak se hodí i pro obkládání stěn v koupelnách. Pokud se budete o dřevěné obklady správně starat a jedno za několik let je naimpregnujete, vydrží vám řadu let a zachovají si své vlastnosti.

Obkládání stěn palubkami nebo dřevěnými obklady

Přemýšlíte-li nad možností obkládání interiérových stěn dřevěnými materiály, máte hned několik možností. Mezi tradiční a současně cenově dostupné řešení patří obkládání stěn palubkami. Obvykle se používají palubky o tloušťce v rozmezí od 12 do 15 mm, jednotlivá prkna se jednoduše montují jedna vedle druhé. Pro ozvláštnění můžete použít i palubky s různými profily, například s vyfrézovaným povrchem, zkosenou hranou či zaoblenými hranami. Pokud pro obkládání použijete palubky, počítejte s tím, že budete mít s přípravou, montáží i následnou povrchovou úpravou poměrně hodně práce.

Dřevěná stěna

Na trhu se však stále častěji objevují i dřevěné obklady, které jsou již připravené pro přímé obkládání na stěny. Dodávají se ve formě panelů, z jednotlivých dřevěných dílů už je mozaiky vyskládané, stačí také celé panely postupně namontovat na stěny. Dřevěné obklady jsou luxusní variantou obkládání a jsou oblíbené především v novostavbách i reprezentativních a komerčních objektech. Nejsou nejlevnější, působí však opravdu luxusně, navíc jsou již opatřeny ochrannými nátěry a vydrží desítky let. Dřevěné obklady se často vyrábí i z exotických dřevin, které vyniknou jedinečnou strukturou dřeva a zajímavými odstíny. Je tak na vás, chcete-li mít dřevěné obložení stěn ve svých rukou a ušetřit, nebo vsadíte na předpřipravené dřevěné obklady.

Dřevěné obložení opticky zmenší prostor

Je třeba říci, že byť je dřevěné obložení krásné a působivé, nehodí se všude. Dřevěný obklad obvykle vede k optickému zmenšení místnosti, takže se nedoporučuje do malých bytů a rodinných domů. K optickému zmenšení dojde zejména v případě, kdy dřevěný obklad namontujete až ke stropu.

Pokud byste tak přeci jen chtěli v menších prostorách dřevěný materiál využít, pokládejte jej pouze do určité výšky. V takovém případě se může prostor naopak rozšířit. Díky této vlastnosti se dřevěné obložení stěn volí zejména do rozlehlých místnosti, obývacích pokojů a hal, kde velké prostory nepůsobí příliš útulně a je třeba je zmenšit, abyste se v nich cítili dobře.

Jak na montáž dřevěného obložení z palubek

Pokud jste se rozhodli pro montáže dřevěného obložení z palubových desek, při troše šikovnosti zvládnete celý postup sami. Základem jsou kvalitní palubky. Na výběr materiálu se zaměříme v pokračování našeho článku. Pokud jste si domů přivezli palubky, doporučujeme je nechat několik dní v interiéru aklimatizovat, aby se dřevo přizpůsobilo teplotním a vlhkostním podmínkám v místnostmi. Poté se můžete pustit do samotné montáže.

Palubky se kotví na rošt z dřevěných latí, a to mocí hřebíků či vrutů. Pokud nechcete, aby byly hřebíky vidět, použijte speciální příchytky na dřevo. Při obkládání palubkami až po strop nezapomínejte na několikamilimetrovou dilatační spáru, která slouží jako rezerva při případném rozpínání dřeva. A jak je to s povrchovou úpravou? Palubky by měly být naimpregnované a nalakované ještě před tím, než je namontujete na stěny.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

JAKÉ DŘEVO VYBRAT PRO OBLOŽENÍ STĚN

Další články, ve kterých jsme se zaměřili na práci se dřevem:



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Hele, narazili jsme teď na něco, co se jmenuje tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy. Zní to do...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Tak to máte pech, já ale neočekávám, že bych měl takovou kliku a zrovna trefil kuchyni �...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme u nich kuchyň objednávali už v březnu, takže jsme tu soutěž zaznamenali až doda...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Doménou zámečníka nejsou jen zámky: Musí být precizní a rychlý v práci s kovem

Pod pojmem zámečník vytane zpravidla konkrétní představa na mysli i laikům. Práce těchto řemeslníků je ale mnohem rozmanitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Co všechno umí?

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Čemeřice neboli sněžná růže bude ozdobou vaší zahrady

Pustíme se společně do poznávání čemeřice a poradíme, jak se o ni během léta starat. I když kvete v době, kdy většina zahrady odpočívá, stojí za zmínku i teď. Znáte ji?

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Sbohem, otravnému hmyzu! Jak vám sítě do oken změní život k lepšímu

Letní sezóna je časem otevřených oken, čerstvého vzduchu a vůně květin z vaší zahrady. Bohužel s tím přichází i nezvaní hosté – komáři, mouchy a další obtížný hmyz, který narušuje klid vašeho domova. Řešení? El...