Impregnace dřeva ochrání dřevěné konstrukce i nábytek

Impregnace dřeva ochrání dřevěné konstrukce i nábytek

Patříte mezi milovníky přírodních materiálů a nedáte dopustit na osvědčené konstrukce ze dřeva nebo na dřevěný nábytek do interiéru i exteriéru? Pokud chcete, aby vám výrobky ze dřeva vydržely co nejdelší dobu, odolaly přírodním vlivům, mechanickému opotřebení či škůdcům, nezapomínejte na jejich impregnaci. Připravili jsme pro vás článek, ve kterém se zaměříme na vše, co vás ohledně problematiky impregnace dřeva zajímá.

Impregnace zvyšuje trvanlivost materiálu

V první řadě je namístě si objasnit, co to impregnace vlastně je. Řada čtenářů se na nás obrací s dotazem, je-li krycí nátěr nebo lak na dřevu sám o sobě impregnací. I když barevné nátěry a laky zvyšují odolnost dřeva a prodlužují životnost, za impregnaci je nemůžeme považovat. Impregnace je totiž zpravidla neviditelná, prostupuje však do struktury dřeva a zvyšuje trvanlivost materiálu.

Impregnace na dřevo jsou chemické přípravky o různém složení, jednotlivé výrobky se tak mohou lišit i mírou ochranného účinku. Existuje hned několik způsobů impregnace. Jejich účinnost se udává pomocí impregnační hloubky. Jedná se o údaj, který značí, jak hluboko do struktury materiálu je látka schopna proniknout.

I takhle může skončit dřevěný nábytek bez impregnace

Nejlepším řešením jsou pak tlakové metody, které za pomoci vysokého tlaku umožňují proniknutí chemické látky hluboko do struktury. Impregnační nátěry nebo postřiky tak velkou impregnační hloubku nemají, pro běžné aplikace jsou však dostatečné. Pokud byste však chtěli mít dřevěnou konstrukci například trvale ponořenou vody, museli byste sáhnout po velmi kvalitní a účinné impregnaci. Efektivnost impregnace se pak odvíjí od použitého druhu dřeva (do některých druhů proniká impregnace obtížněji) a od kvality a pečlivosti provedení práce.

K degradaci dřeva dochází různými vlivy

Je také namístě se zamyslet, z jakých důvodů dochází k degradaci dřeva, a tedy před jakými vlivy by měla impregnace materiál ochránit. Degradaci dřeva způsobují jak abiotičtí, tak biotičtí činitelé. Do kategorie abiotických se řadí vlhkost, působení velmi nízkých (nebo naopak vysokých) teplot, stejně tak i přímé sluneční záření. Kategorii biotických činitelů zahrnují především plísně, houby nebo hmyz (mravenci, červotoči, tesaříci a další). Kvalitní impregnace by měla zajistit ochranu před oběma typy vlivů.

Larvy tesaříků mohou být pro dřevo zkázkou (zdroj: Wikipedia) 

Impregnujte dřevěné výrobky v exteriérech i interiérech

Často se na nás obracíte s dotazy, kdy je namístě do impregnace investovat a dát si čas i práci s její aplikací. Obecně platí, že impregnaci byste měli použít u všech dřevěných výrobků, u nichž chcete dlouhodobě zachovat jejich vzhled a vlastnosti. Z hlediska degradace jsou samozřejmě nejvíce ohroženy dřevěné konstrukce a výrobky umístěné v exteriéru. Svítí na ně slunce, potýkají se s výraznými změnami teplot, slunečním zářením, vlhkostí i deštěm. Takové konstrukce je namístě ošetřovat opakovaně.

Impregnaci dřevěných pergol a přístřešků nepodceňujte

Na impregnaci dřeva nezapomínejte zejména u dřevěných přístřešků, pergol, teras, plotů, ale také venkovního nábytku. Ochranu v podobě impregnačního nátěru si však zaslouží i dřevěné výrobky využívané v interiérech. Doporučujeme impregnovat přiznané trámy, dřevěné dveře a zárubně, podlahy nebo nábytek. Máte-li v kuchyni pracovní desku ze dřeva, bude pravidelně vystavena vodě a vlhkosti. U ní je použití impregnace takřka nezbytné.

Impregnaci nanášejte před montáží

Spousta lidí dělá chybu, že impregnaci dřeva nechává až na poslední chvíli, tedy v době, kdy je dřevěná konstrukce již smontovaná. To je špatně, protože se do některých (zpravidla namáhaných) míst nemáme šanci dostat. Z toho důvodu je nejlepší provést impregnaci jednotlivých dřevěných komponentů ještě předtím, než proběhne jejich montáž.

Pozor na zdravotní závadnost

Některé typy impregnací, obzvláště ty s vysokým účinkem, obsahují řada zdraví škodlivých látek. Obecně platí, že impregnační nátěry se nesmí používat na hračky a dřevěné výrobky, se kterými manipulují malé děti. Obezřetní buďte při výběru impregnace na podlahy. Aby nedocházelo k uvolňování škodlivin, doporučujeme dřevo překrýt nátěrem. Informace o zdravotní nezávadnosti a způsobu využití najdete vždy na obalu impregnace.

Přečtěte si i další články zaměřené na nátěry, laky a impregnace:Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Sušická lesní a obchodní s.r.o.
Komplexní služby v oblasti lesnictví…
Město Dolní Bousov: turisticky atraktivní oblast Českého ráje
Turistika i kulturní a společenské vyžit…

Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy

Víte o někom kdo provádi pasportizaci domu v okese Benešov?

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...