Druhy bydlení: dřevostavby a jejich historie

Druhy bydlení: dřevostavby a jejich historie

Budovy ze dřeva se staví odnepaměti. Na tuto tradici dřevostavitelství navazují současné dřevostavby, které jsou postaveny z prefabrikovaných panelů. Díky svým vlastnostem a cenové dostupnosti patří mezi stále oblíbenější typy bydlení, které mají u nás i ve světě své pevné místo. Víte však, jaká je historie moderních dřevostaveb a co jim předcházelo? Na následujících řádcích se podíváme do historie prefabrikovaných dřevostaveb a v pokračování našeho článku shrneme jejich hlavní výhody a nevýhody.

Roubenka – předchůdce moderní dřevostavby

Když se dnes řekne dřevostavba, nemusíme si hned představit budovu na pohled postavenou ze dřeva. Díky využití prefabrikovaných panelů se často na pohled neliší od zděných staveb. Zatímco dřevostavby z panelů začaly vznikat až v 19. a 20. století, historie tradičních domů ze dřeva je mnohem starší. Za předchůdce moderních dřevostaveb můžete považovat tzv. rubenky, které se ve velkém stavěly od 17. století.

Je třeba říci, že stavba roubeného domu byla náročná cenově i řemeslně, navíc trvala poměrně dlouho. Každý kus dřeva se totiž musel opracovat ručně, dřevo muselo být samozřejmě kvalitní a bez kazů. Základem konstrukce stěn roubených staveb je roubení, což je systém vodorovných trámů vázaných tesařskými spoji. Další možností bylo využití rohové vazby, kdy konec každého trámu připomínal svým tvarem rybí ocas. Proto se tomuto typu vazby začalo říkat rybina.

Dřevěné panely s rámem získaly patent už v roce 1880

Mohlo by se zdát, že dřevostavby, jejichž základem jsou prefabrikované dřevěné panely, jsou záležitostí poslední 20 či 30 let. Ve skutečnosti tomu tak ale není. První patent na panely s dřevěným rámem byl udělen již v roce 1880. Vznikly za účelem využití během válek, kdy bylo potřeba vybudovat lazarety, které by se daly snadno a rychle postavit i demontovat a které by měly navíc dobrý přístup čerstvého vzduchu.

Dřevěný panel vymyslel Dán Johann G. C. Döcker. Vytvořil systém založený na dřevěném rámu, na který se následně připevnily desky na bázi vláknitého cementu. Panely se navíc daly snadno skládat na sebe, a tak byl převoz polních lazaretů jednoduchý. Tento systém staveb se začal brzy využívat právě během válek.

Příklad moderní dřevostavby.

Od polních lazaretů po školy a rekreační stavby

Zájem o Döckerovy domy rychle rostl a postupně se začal využívat i v jiných než armádních prostředích. Panelové domy začala ve velké vyrábět firma Christov & Unmack, která postavila desítky domů pro Červený kříž v Německu i Rakousku. Brzy začala s výstavbou dřevostaveb i pro rekreační objekty, školy v přírodě, letní sídla, a nakonec i obytné domy. Brzy se tak dřevostavby od zmiňované firmy začaly budovat nejen v Evropě, ale po celém světě včetně Japonska, Argentiny či Brazílie.

První dřevěné panely se vyráběly i u nás

Je třeba říci, že panelové dřevostavby zanechaly už v počátcích vývoje svou stopu v Čechách. Už v roce 1891 totiž firma Christov & Unmack vybudovala novou továrnu v Boleslavi. Vyráběly se zde dřevěné Döckerovy domy všech typů a vyvážely se do celého Rakouska-Uherska. Při stavbě dřevěných rámů se hojně využívalo dřevo těžené v Jizerských horách.

Realizace moderní dřevostavby.

Rychlý rozvoj technologií podpořil vzestup dřevostaveb

Dřevostavby se ve velké míře stavěly i po první světové válce. Díky novým stavebním materiálům a technologickým přístupům vynikaly stavby s dřevěným rámem i svými izolačními vlastnostmi či odolností vůči přírodním vlivům. Ve dvacátých letech se tak rozmohla stavba dřevěných rodinných domů.

Tehdejší dřevostavby zaujaly i Alberta Ensteina, který si nechal z tohoto materiálu vybudovat své letní sídlo. Ve 30. letech pak v USA vznikly moderní SIPs panely, které jsou založené na izolovaném panelu bez použití výztužných žeber. Izolované panely se pak ve velkém začaly využívat v 80. letech minulého století, a to s příchodem kvalitních OSB desek.

Historie dnešních dřevostaveb je tak mnohem bohatší, než by se na první pohled mohlo zdát. Od prvních staveb s dřevěným rámem uplynulo takřka 140 let. Změnila se technologie i použité materiály, zájem o tento typ staveb však stále roste, což dokládá jedinečnost původní myšlenky. Dřevostavby přináší řadu výhod i nevýhod, a právě na ty se zaměříme v pokračování našeho článku.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

VÝHODY A NEVÝHODY DŘEVOSTAVEB

Nenechte si ujít další články o dřevostavbách:

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...