Elegantní brněnská dáma Vila Spitzer láká na Architektonickou stezku

Elegantní brněnská dáma Vila Spitzer láká na Architektonickou stezku

Hudbě vládl charleston, brněnský průmysl ochromilo oslavanské povstání a město se utěšeně rozrůstalo funkcionalistickou architekturou. Eleganci do ní vnesl Emerich Spitzer, autor bílé krásky ze Stránic, která i dnes díky rekonstrukci majestátně pozoruje okolí z Havlíčkovy ulice. Vila Spitzer prošla v novém miléniu rekonstrukcí a pohled na ní je tak potěšující.

 

Imrich (nebo chcete-li Emerich) Spitzer

Životní příběh Emericha Spitzera začíná v roce 1897 v Budapešti. Tam absolvoval střední školu a po ní zamířil do světa, i když ne zase tak daleko. Významnou zastávkou se stala dvě města, která k sobě mají blízko nejen na mapě: Bratislava a Brno. Jako památka na něj zůstaly ve městech stavby s charakteristickými funkcionalistickými prvky.

Brněnská éra

Na jih Moravy ho přivedla, jak jinak, než studia. Absolvoval Německou vysokou školu technickou, po níž zamířil znovu do Bratislavy, aby se však do moravského města mohl následně vracet. A to několikrát a vždy s příjemným výsledkem.

Oblé nároží a výrazná okna Vily Spitzer

Každý architekt má svůj oblíbený prvek, něco, čím se snadno odliší od jiných. Pro někoho tuto funkci plní netradiční materiál, specifické členění nebo jako v případě Spitzera výrazný tvar. Nejde však o žádnou extravaganci, ale zaoblené nároží. Použil jej u něk

olika rodinných domů a vil, stejně jako arkýře, výrazné balkony nebo předsazená okna.

vila spitzer

Vilu na Havlíčkově ulici obývali manželé Sedlákovi společně s jejich dcerou a jejím manželem. Dcera Marie si v suterénu zbudovala módní salon, což se k jednomu z nejelegantnějších domů tehdejší doby bezesporu hodilo.
Původní dispozice odpovídaly vile, avšak konečná podoba se od úmyslu lehce lišila.

Nedávná rekonstrukce

Nový majitel tzv. vila domu se v roce 2002 rozhodl pro rekonstrukci. Zevrubná obnova trvala dva roky a podílel se na ní ateliér Tišnovka. Každý kout zůstal přesně tak, jak byl původně zamýšlený a zbudovaný. Ke změnám nedošlo ani v detailech, takže ocelové a dřevěné výplně oken zůstaly netknuty a navíc se obnovila vnější barva. Také ta byla také specifická a její lehce modrý nádech vyčleňoval dům z řady dalších vil.

Vila Spitzer podstoupila při rekonstrukci mnohé úpravy. Architektonický skvost byl repasovaný, obnovený, doplněný do nejvyššího standardu moderní doby. Použito bylo ušlechtilých materiálů (teraco, travertin,světlá žula, mramory v interieru, pasířské repase bílého kovu a nové výrobky chromované původní suterénní dílna kloboučnictví se samostatným vstupem byla přestavěná na garsoniéru dcery a nově byla zprovozněná plochá střecha s horní úrovní pobytovou a nižší zelenou.
Zahrádku kolem domu obíhá replika drátěného plotu, jaký byl u původní stavby. Zajímavé prvky jsou uchovány také v interiéru: stylové židle a stolek z dílny Ludwiga Miese van der Rohe.

 

Bratislavský Obchodní a obytný dům Manderla

Bratislava, město Spitzerovi zaslíbené

Ve městě na Dunaji nese Spitzerův rukopis několik vil a domů. Na stavbách spolupracoval s Josefem Konradem, odvážným experimentátorem a průkopníkem, který vyzbával minimalismus v interiérech. V jejich spolupráci se promítl směr Bauhaus.

Jako maďarský rodák měl ke Slovensku blízko. Proto v Bratislavě najdete
Emerich Spitzer se v Brně podepsal ještě pod další stavby. Přesněji se jedná o nájemní domy na ulicích Kondlerova a Herfertova.

Emerich Spitzer na Slovensku

Bratislava

- Vila dr. Pollaka (Partizánska 3)
- Vila ředitele Molnára (Vlčkova 1)
- Grémium bratislavských obchodníků – s J. Konradem (Gorkého 11)
- Rodinný dům (Na Brezinkách 8)
- Výškový dům Rudolfa Manderla (spolupracoval s Ch. Ludwigem a A. Danielisem; Nám. SNP)

Piešťany

Emerich Spitzer se podílel na několika domech ve slovenském lázeňském městě. Jeho vliv je znatelný na některých sportovištích, lázeňských domech, úřadech nebo koloniálech.

Brněnská architektonická stezka

Severozápadně od centra Brna leží nenápadná čtvrť Stránice. Schovaná za Žlutým kopcem a pod Kraví horou ukrývá ve svých ulicích vyšperkované vily z období funkcionalismu. Vládl Brnu na přelomu 19. a 20. století a dnes jej připomene třeba i rychlá procházka po ulicích v rámci takzvané Brněnské architektonické stezky.
Na některých vilách je jasně znatelný i vliv purismu. Úsilí o stylovou čistotu tvorby dnes připomínají vily bez zdobnosti, strohými a ostrými liniemi. Vyniká samotná konstrukce, barva a struktura stavebního materiálu. Dosáhnout výsledného díla s pomocí minimálních prostředků.

Purismus tak ovlivnil celý směr funkcionalismu a řadu architektů, včetně těch světově proslulých. Na počátku to byl Le Corbusier, k jehož dílu vuhlížela řada funkcionalistů a on sám jim položil základy.

 

Foto: bam.brno.cz, tisnovka.cz, riowang.blogspot.com



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...