Středověký Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře byl dokončen až v roce 1905

Středověký Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře byl dokončen až v roce 1905

Není chrám jako chrám. Ten kutnohorský, pojmenovaný na počest svaté Barbory, patronky horníků, mají na svědomí bohatí kutnohorští měšťané a původně byl kaplí. Jenže tak velkolepá stavba zasluhovala honosnější titulování, a tak se stala tím, čím je dnes. Chrámem zapsaným na seznamu UNESCO, který hrdě plní roli dominanty širokého okolí a svědka vývoje společnosti.

Jako památka na gotiku zůstala na našem území řada připomínek. Jednou z nich je i tento chrám, který stál za hradbami kutnohorského kláštera. Na jeho výstavbě se podíleli mistři svého řemesla: stavitel Matyáš Rejsek a architekt Benedikt Rejt. Stopy zanechal i Petr Parléř nebo mistr Hanuš.

Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře - svědek dění od roku 1388

U počátků stavby chrámu sv. Barbory byl neskromný cíl místních. Touha vyrovnat se Praze stála za vybudováním velkolepého chrámu v tehdejším bohatém kraji. Díky bohatství z těžby stříbra se autoři nemuseli držet při zemi a pod jejich rukama tak vzniklo doslova velké dílo: stavba se budovala ve čtyřech etapách a do finále se dostala až na konci 19. století. To už ale bylo za potřebí čerpat znalosti o původní podobě z historických pramenů. Konečné tváře bylo dosaženo až v roce 1905, kdy skončily poslední stavební úpravy.

U počátků stavby chrámu sv. Barbory byl neskromný cíl místních. Touha vyrovnat se Praze stála za vybudováním velkolepého chrámu v tehdejším bohatém kraji. Díky bohatství z těžby stříbra se autoři nemuseli držet při zemi a pod jejich rukama tak vzniklo doslova velké dílo.

Ačkoliv je chrám gotickou stavbou, jezuité jej v roce 1626 přetvořili v duchu baroka. Dlouhodobý stavební a rekonstrukční proces málem vyšel nazmar, protože jeho stav v 90. letech směřoval k destrukci. Přijít o takovou památku by ale byla škoda. Jednak kvůli historické hodnotě, jednak i pro okolí, kde je unikátní výhled na krásy české země. Ten se však v průběhu doby, stejně jako chrám, značně změnil.

Charakteritiky chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře

  • středověké gotické katedrály mají typickou podobu: hlavní oltář přístupný po projití ochozu i z druhé strany, minimálně tři lodě (měl je i tento chrám, později byl ale rozšířen až na pět)
  • v halovém typu stavby zaujmě několik výrazných chrličů, které zjišťují odvodňování
  • impozantní klenba se podobá té, která je Vladislavském sále, avšak konstrukčně jsou odlišné (v Kutné Hoře je bohatší a zdobnější)
  • překrásné výzdobě dominuje gotické pastoforium (schránka na přechovávání svátosti oltářní)
  • vyzdobené interiéry včetně unikátních sloupů jsou významným dědictvím své doby
  • na jedinečných gotických freskách se objevuje hornická tematika; ta se objevuje i v kaplích
  • kamenické a sochařské práce jsou detailně propracované

Gotické výšiny se zdivem z pískovce

V době gotiky byl jako stavební materiál nejčastěji využíván pískovec, protože byl dostupný a snadno se opracovával. Kromě stavebnictví jej využívali pro snadnou tvarovatelnost i sochaři, a tak se s ním můžete setkat jako s častým materiálem.
Těžký kámen nebylo snadné dopravovat do míst, kde se z něj budovalo, proto je nejvíce staveb právě v okolí jeho nalezišť. Chrám svaté Barbory nebyl výjimkou a jeho konstrukci tvoří kutnohorský pískovec. Říká se mu mušlák, protože je možné v něm najít mnoho úlomků schránek mlžů. Chrám ale není jedinou památkou v této oblasti, která má ve svých zdech uchovány tyto pozůstatky.

Tento pískovec ale není příliš odolným materiálem a podléhá korozi. Na jednu stranu tak dochází ke zvýšenému opotřebení povrchu, na druhou stranu vzniká krusta, která zvyšuje pnutí a deformace stavby. Právě vápenec byl důvodem nutné rozsáhle rekonstrukce.

I ve světě najdete mnoho památek, pro jejichž vybudování byl použitý vápenec. Znali jej Inkové, Egypťané a připomínky dřívějších civiizací najdete i v Peru.

Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře

Chrám měl být ještě větší

Výstavba probíhala jako potvrzení dominance, síly a prosperity hornického města. Koneckonců i jednotlivé etapy výstavby a jejich různá intenzita souvisí s tím, jak se mětu dařilo. Původní plány před stavbou počítaly s ještě většími rozměry chrámu.
Velkým zásahem do stavby byl požár po roce 1626. Po něm proběhly barokní úpravy, které stavbě vtiskly dalěí charakteristické rysy.
Rozměry:

Hornické motivy jako výzdoba stěn

Fresky jsou impozantní v jakémkoliv provedení, o to víc, když jsou jejich motivem světské záležitosti. Zdi Chrámu sv. Barbory zdobí výjevy ze života horníků, měšťanů nebo cechů.
Najdete zde i sochy personifikovaných křesťanských ctností. Podobu ze dřeva dostala Spravedlnost, Mírnost, Opatrnost i Statečnost.
Celistvě dochovaný interiér nabízí přesný vhled do období tzv. Krásného slohu. Klenby si pohrávají se světlem

Poblíž chrámu byla vystavěna menší kaple, jejíž interiér se dochoval dodnes. Původně měla být kostnicí, avšak Jezuité ji přeměnili v modlitebnu. Vyniká akustikou a znělé tóny zde působí fantasticky.

Architektonické skvosty se nestavěly jen v Praze, o čemž svědčí právě tento skvost. Gotika byla obdobím, které propuklo rychle a svou výraznou architekturou pnoucí se k nebi ji těžko zaměníte s jiným slohem. Dostatkem prostředků disponovala jen některá sídla, proto podle těchto stavem poznáte středověké movité oblasti. Tou bezesporu Kutná Hora byla, i když střídavě. To se projevilo i na různých etapách výstavby chrámu.

Zdobeným interiérem a neskromnou velikostí dává další fascinující svěděctví o středověkém životě v Českých zemích. Dnes vyhledávaná turistická památka prošla rekonstrukcí, díky které bude vzpomínkou i pro další generace.

Foto: www.kutna-hora.wz.cz, leto.in-pocasi.cz, 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Zkoušel jsem si to nahrubo spočítat a vycházelo to líp než klasickej fix. A ta dvouletá ...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Zní to fajn, když máš v létě víc odběrů. Uvidíme, jak to fakticky bude fungovat a jak...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Hele, narazili jsme teď na něco, co se jmenuje tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy. Zní to do...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Trend zvaný Tiny House: Proč v Česku mnohé přitahuje?

Přemýšleli jste někdy o životě na pár metrech? Pak se vám bude líbit trend posledních let – Tiny Houses. Přináší pocit nezávislosti a úspory. Takový způsob života umožňuje majitelům soustředit se na to podstatn...

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Výškové práce snadno, bezpečně a bez starostí

Potřebujete se dostat vysoko a bezpečně? V článku se dozvíte, jak na to – a proč je lepší využít zkušenou firmu než riskovat sám. Od údržby fasády po ořez stromů, řešení je jednodušší, než si myslíte.

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Moderní osvětlení, které změní váš domov

Plánujete změnu interiéru nebo jen chcete doma lepší světlo? V tomhle článku se dozvíte, proč je osvětlení důležité a jak vám s jeho výběrem může pomoct někdo, kdo se v tom opravdu vyzná. Ukážu vám, že prodej s...