Středověký Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře byl dokončen až v roce 1905

Středověký Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře byl dokončen až v roce 1905

Není chrám jako chrám. Ten kutnohorský, pojmenovaný na počest svaté Barbory, patronky horníků, mají na svědomí bohatí kutnohorští měšťané a původně byl kaplí. Jenže tak velkolepá stavba zasluhovala honosnější titulování, a tak se stala tím, čím je dnes. Chrámem zapsaným na seznamu UNESCO, který hrdě plní roli dominanty širokého okolí a svědka vývoje společnosti.

Jako památka na gotiku zůstala na našem území řada připomínek. Jednou z nich je i tento chrám, který stál za hradbami kutnohorského kláštera. Na jeho výstavbě se podíleli mistři svého řemesla: stavitel Matyáš Rejsek a architekt Benedikt Rejt. Stopy zanechal i Petr Parléř nebo mistr Hanuš.

Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře - svědek dění od roku 1388

U počátků stavby chrámu sv. Barbory byl neskromný cíl místních. Touha vyrovnat se Praze stála za vybudováním velkolepého chrámu v tehdejším bohatém kraji. Díky bohatství z těžby stříbra se autoři nemuseli držet při zemi a pod jejich rukama tak vzniklo doslova velké dílo: stavba se budovala ve čtyřech etapách a do finále se dostala až na konci 19. století. To už ale bylo za potřebí čerpat znalosti o původní podobě z historických pramenů. Konečné tváře bylo dosaženo až v roce 1905, kdy skončily poslední stavební úpravy.

U počátků stavby chrámu sv. Barbory byl neskromný cíl místních. Touha vyrovnat se Praze stála za vybudováním velkolepého chrámu v tehdejším bohatém kraji. Díky bohatství z těžby stříbra se autoři nemuseli držet při zemi a pod jejich rukama tak vzniklo doslova velké dílo.

Ačkoliv je chrám gotickou stavbou, jezuité jej v roce 1626 přetvořili v duchu baroka. Dlouhodobý stavební a rekonstrukční proces málem vyšel nazmar, protože jeho stav v 90. letech směřoval k destrukci. Přijít o takovou památku by ale byla škoda. Jednak kvůli historické hodnotě, jednak i pro okolí, kde je unikátní výhled na krásy české země. Ten se však v průběhu doby, stejně jako chrám, značně změnil.

Charakteritiky chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře

  • středověké gotické katedrály mají typickou podobu: hlavní oltář přístupný po projití ochozu i z druhé strany, minimálně tři lodě (měl je i tento chrám, později byl ale rozšířen až na pět)
  • v halovém typu stavby zaujmě několik výrazných chrličů, které zjišťují odvodňování
  • impozantní klenba se podobá té, která je Vladislavském sále, avšak konstrukčně jsou odlišné (v Kutné Hoře je bohatší a zdobnější)
  • překrásné výzdobě dominuje gotické pastoforium (schránka na přechovávání svátosti oltářní)
  • vyzdobené interiéry včetně unikátních sloupů jsou významným dědictvím své doby
  • na jedinečných gotických freskách se objevuje hornická tematika; ta se objevuje i v kaplích
  • kamenické a sochařské práce jsou detailně propracované

Gotické výšiny se zdivem z pískovce

V době gotiky byl jako stavební materiál nejčastěji využíván pískovec, protože byl dostupný a snadno se opracovával. Kromě stavebnictví jej využívali pro snadnou tvarovatelnost i sochaři, a tak se s ním můžete setkat jako s častým materiálem.
Těžký kámen nebylo snadné dopravovat do míst, kde se z něj budovalo, proto je nejvíce staveb právě v okolí jeho nalezišť. Chrám svaté Barbory nebyl výjimkou a jeho konstrukci tvoří kutnohorský pískovec. Říká se mu mušlák, protože je možné v něm najít mnoho úlomků schránek mlžů. Chrám ale není jedinou památkou v této oblasti, která má ve svých zdech uchovány tyto pozůstatky.

Tento pískovec ale není příliš odolným materiálem a podléhá korozi. Na jednu stranu tak dochází ke zvýšenému opotřebení povrchu, na druhou stranu vzniká krusta, která zvyšuje pnutí a deformace stavby. Právě vápenec byl důvodem nutné rozsáhle rekonstrukce.

I ve světě najdete mnoho památek, pro jejichž vybudování byl použitý vápenec. Znali jej Inkové, Egypťané a připomínky dřívějších civiizací najdete i v Peru.

Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře

Chrám měl být ještě větší

Výstavba probíhala jako potvrzení dominance, síly a prosperity hornického města. Koneckonců i jednotlivé etapy výstavby a jejich různá intenzita souvisí s tím, jak se mětu dařilo. Původní plány před stavbou počítaly s ještě většími rozměry chrámu.
Velkým zásahem do stavby byl požár po roce 1626. Po něm proběhly barokní úpravy, které stavbě vtiskly dalěí charakteristické rysy.
Rozměry:

Hornické motivy jako výzdoba stěn

Fresky jsou impozantní v jakémkoliv provedení, o to víc, když jsou jejich motivem světské záležitosti. Zdi Chrámu sv. Barbory zdobí výjevy ze života horníků, měšťanů nebo cechů.
Najdete zde i sochy personifikovaných křesťanských ctností. Podobu ze dřeva dostala Spravedlnost, Mírnost, Opatrnost i Statečnost.
Celistvě dochovaný interiér nabízí přesný vhled do období tzv. Krásného slohu. Klenby si pohrávají se světlem

Poblíž chrámu byla vystavěna menší kaple, jejíž interiér se dochoval dodnes. Původně měla být kostnicí, avšak Jezuité ji přeměnili v modlitebnu. Vyniká akustikou a znělé tóny zde působí fantasticky.

Architektonické skvosty se nestavěly jen v Praze, o čemž svědčí právě tento skvost. Gotika byla obdobím, které propuklo rychle a svou výraznou architekturou pnoucí se k nebi ji těžko zaměníte s jiným slohem. Dostatkem prostředků disponovala jen některá sídla, proto podle těchto stavem poznáte středověké movité oblasti. Tou bezesporu Kutná Hora byla, i když střídavě. To se projevilo i na různých etapách výstavby chrámu.

Zdobeným interiérem a neskromnou velikostí dává další fascinující svěděctví o středověkém životě v Českých zemích. Dnes vyhledávaná turistická památka prošla rekonstrukcí, díky které bude vzpomínkou i pro další generace.

Foto: www.kutna-hora.wz.cz, leto.in-pocasi.cz, Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy

Víte o někom kdo provádi pasportizaci domu v okese Benešov?

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...