Tvůrce tváře Zlína: architekt František Lýdie Gahura

Tvůrce tváře Zlína: architekt František Lýdie Gahura

Brno a Zlín nespojuje na první pohled snad nic. Dvě diametrálně odlišná moravská města ale pojí zajímavá architektura. I když je na první pohled nesrovnatelná, na pozadí stojí architekti, kteří působili jak na jižní, tak i na východní Moravě. Jedním z nich je František Lýdie Gahura, výrazná osobnost funkcionalismu.

 

V jeho případě se dá najít zajímavost i ve zlínských stavbách, které jinak vypadají na první pohled podobně. Není totiž příliš známé, že v typickém baťovském stylu jsou postaveny i kapličky nebo kostely, které nesou právě Gahurův rukopis.

F. L. Gahura ve Zlíně

František Lýdie Gahura je dalším z architektů, kteří zanechali stopu v Brně i ve Zlíně. Jen málokterý architekt je ale se Zlínem spjatý tak jako on. 

Charakteristické rysy Gahurových staveb: jedinečná výtvarná stránka i ohled na ekonomickou situaci společnosti.
Narodil se ve Zlíně a po celou dobu studií se učil v uměleckých oborech – nejdříve to byla umělecko průmyslová škola v Praze, později získal vědomosti a zkušenosti u J.A. Kotěry, s nímž i spolupracoval na územních plánech Zlína. Byl hlavním architektem stavebního oddělení u Batě. Později vyučoval na střední průmyslové škole.


Měl značný podíl na zlínském kulturním životě a kreativně dokázal zpracovat požadavky na funkční stavby.
Při návrzích mu šlo o to, aby se lidem dobře žilo. Zajímaly ho jak ekonomické, tak sociální vlivy na bydlení. Díky velkému podílu se na urbanizaci Zlína se stal známým po celém světě.

Nucený odchod ze Zlína

Podoba Zlína je tedy i jeho vizitkou, kde nechal kus sebe sama. Po znárodnění obuvnického závodu v roce 1945 odešel do Brna, kde už ale nebyl tak výraznou osobností. Zůstával ve stínu mladších architektů. Prvotní podoba Zlína však byla jeho dílem.
I v Brně spolupracoval s dalšími výraznými postavami architektury – Josefem Kranzem a Jiřím Voženílkem.

Kostely a kapličky

Zlínská architektura nezahrnuje jen továrny, administrativní budovy nebo obytné domky. Vystavěny byly i kostely a kapličky ve stejném funkcionalistickém stylu. Na první pohled nespojitelné, ale přeci jen se zadařilo a vznikla tak originální díla. Mezi ně patří kaplička sv. Václava ve čtvrti Kudlov.

Tvorba F. L. Gahury

Sochař Gahura

V jeho sochažské tvorbě najdeme významná díla. Kupříkladu busty rodiny Baťovy -  Tomáše Bati, Jana Antonína Bati, jejich matky i otce. Na radnici je k vidění plastika kováře, na Lesním hřbitově pak poutají pozornost kříže.

S Janem Kotěrou spolupracoval na zlínské obytné kolonii Letná; projektoval také kolonii Domov

Jeho dílem jsou i pavilony Baťovy nemocnice, na nichž spolupracoval s lékařem Mudr. Albertem a výsledek je taktéž zajímavý: 17 horizontálně orientovaných objektů, při nichž se kladl velký důraz na funkční hodnotu. V té době byla nemocnice také nadstandardně vybavena.

Urbanismus

Stal se prvním městským architektem. Podle jeho konceptu se stavělo ještě další dvě desetiletí po vzniku návrhu, i když mu po válce přitížila spolupráce s Baťou.
Výrazná urbanistickéá stopa má podobu propojení několika zlínských čtvrtí se středem města (konkrétně se jedná o mstské části Zálešná, Podvesná, Díly, Lesní čtvť a Lazy
Navrhl některé z továrních budov, škol a jeho plány oceňovali i v Praze a Brně, kde se podílel na návrzích domů služeb.

Původní budova byla v roce 1954 přestavěna a vznikly tak prostory pro Dům umění. Původně zde sídlila i filharmonie, která však našla útočiště v nových prostorách Kongresového centra.
Památník Tomáše Bati je zapsán na seznam Kulturních památek.

Dílo F. L. Gahury

  • Zlínská nemocnice, 1927 - 1930
  • Obchodní dům Baťa
  • Zlínská nemocnice
  • Školy, ve Vracově, Čejči, Loučce u Lipníka
  • Zastavovací plány továren a obytných kolonií Baťa, Chelmek (Polsko), Ottmuth (Německo), Vukovar

Památník Tomáše Bati (Budova památníku Tomáše Bati)

Památník bývá označován za jeho nejpůsobivější dílo. Použitím opěrného systému a barevnou vitráží parafrázuje vrcholnou gotiku.
Původní nývrh počítal s komplexem více budov, výsledek je sice chudší, nikterak ale neztratil na působivosti. Zrealizovaly se pouze dvě studijní budovy a samotný památník.
Na první pohled možná trochu nudný a nezajímavý železobetonový objekt vše dohání interiérem, kterému domunijí průběžné zasklené plochy.
Původní budova byla v roce 1954 přestavěna a vznikly tak prostory pro Dům umění. Původně zde sídlila i filharmonie, která však našla útočiště v nových prostorách Kongresového centra.
Památník Tomáše Bati je zapsán na seznam Kulturních památek.

Jaké jsou tedy typické rysy Gahurových staveb? V první řadě je to racionalita, s níž tak tíhl k funkcionalismu. I když bral ohled na praktickou stránku stveb a ekonomickou situaci, v jeho dílech to bylo vyváženo výtvarnou stránkou, což stojí za pozornost dodnes a je tak inspirací i pro další generace architektů.
I díky němu tak Zlínská architektura patří k tomu nejlepšímu, co může Česká škola nabídnout.

Foto: zlin.cz

Velikáni české architektury na Chytrém bydlení




Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Zní to fajn, když máš v létě víc odběrů. Uvidíme, jak to fakticky bude fungovat a jak...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Hele, narazili jsme teď na něco, co se jmenuje tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy. Zní to do...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Tak to máte pech, já ale neočekávám, že bych měl takovou kliku a zrovna trefil kuchyni �...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Trend zvaný Tiny House: Proč v Česku mnohé přitahuje?

Přemýšleli jste někdy o životě na pár metrech? Pak se vám bude líbit trend posledních let – Tiny Houses. Přináší pocit nezávislosti a úspory. Takový způsob života umožňuje majitelům soustředit se na to podstatn...

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Moderní vrtání, které zvládne víc než jen kopat

Zajímá vás, jak se dnes bez výkopů řeší pokládka sítí? Mrkneme se na to, co jsou to řízené podvrty, jak funguje horizontálně řízené vrtání a proč se tahle metoda vyplatí víc než klasické kopání.

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Sbohem, otravnému hmyzu! Jak vám sítě do oken změní život k lepšímu

Letní sezóna je časem otevřených oken, čerstvého vzduchu a vůně květin z vaší zahrady. Bohužel s tím přichází i nezvaní hosté – komáři, mouchy a další obtížný hmyz, který narušuje klid vašeho domova. Řešení? El...