Domácí likéry jsou chutné dárky s léčivou silou

Domácí likéry jsou chutné dárky s léčivou silou

Likér sám o sobě není ničím zajímavý. Bezbarvý alkohol, žádná příjemná chuť ani vůně. Až s přidáním dalších ingrediencí se z něj stává alkoholický nápoj, který si můžete čas od času bez výčitek dopřát. Švejk měl kontušovku, vy vyzkoušejte některý z našich tipů. Na návštěvě jimi pohostíte dámy i pány.

Mezi destiláty nejsou divoké chutě zrovna tradiční. Jedinou výjimku tvoří právě likéry, které se dají připravovat z ovoce, koření i bylinek. V domácích podmínkách se zkouší různé kombinace po staletí, zkuste si proto i vy připravit doctivý likér.

Domácí likéry: tradiční a odzkoušené

Dárek může být měkký, voňavý, chutný, ale také může mít grády. Domácí příprava likérů skýtá spoustu možností a kombinaci přísad, které se dají obměňovat a vylepšovat klidně s každou lahví. Chutě se mění podle toho, jak se střádají roční období: léto přeje ovoci, proto jsou ve středu zájmu lehčí ovocné chutě. V zimě zase přichází čas na něco hutnějšího, což je přesně ten okamžik, kdy přijde vhod poctivý krémový likér.

Oba druhy si můžete připravit doma. Na konci procesu pak nemusí být jen pochutnání pro domácí chvilky pohody, ale i zajímavý dárek, s kterým jste si dali práci. Kromě obsahu si můžete vyhrát i s obalem, ale o tom až později.

Likéry jako medicína

Likéry se do Evropy začaly rozšiřovat z arabského světa. Tehdy to ale nebyla pochutina, oceňoval se jejich léčivý účinek. Jako lék se tak užíval v malém množství a uklidňoval žaludek. Často jej na žaludeční obtíže využívali vojáci při taženích skrze Evropu směrem na východ.
Byliny se ale do alkoholu nakládaly všude. Hořká chuť ale nebyla pro každého. Drsní chlapi si s ní poradili, jemným dámám se však likéry sladily medem a ty už se blížily tomu, co známe dnes.

Domácí likéry

V Itálii je to amaretto nebo rosilio s brandy, ve Irsku se whisky míchá se smetenou a vzniká Bailyes, v Mexiku je zase populární Malibu, brazilci pijí cachacu. A v Čechách? Tady máme už léta svou bylinnou Becherovku. Ušlechtilé likéry mají tradici v podávání před i po jídle. Podporují trávení a po vydatném obědě splní rol závěrečné tečky.

Které likéry jsou oblíbené?

  • Kávové likéry: Kahlua, Sheridan's, Allen's Coffee Brandy...
  • Krémové likéry: Advocaat, Baylies, Ponche, Alaš...
  • Likéry do koktejlů: curacao, banánový nebo broskvový likér, limoncello...
  • Ovocné likéry: broskvový, meruňkový, višňoový, třešňový, švestkový, banánový
  • Absinth, luxusní Benedictine, Gin

Pusťte se do toho

Jaký je nejlepší recept na domácí likér? Přeci ten vyzkoušený. Takže jestli vaše skříň skrývá tajemnou složku se starými recepty, pak neváhejte a vyzkoušejte. Pro recepty nemusíte chodit daleko:

Domácí likéry ze slivovice

Tekutý poklad valašských kotárů lze využít jako základ pro ostré ovocné i bylinné likéry. Často se můžete setkat s citrusovou příchutí, kdy se citrony a pomeranče nakládají do slivovice společně s cukerným roztokem (ve 350 ml vody rozpuštěných 500g cukru). Podle chuti se přidává hřebíček nebo vanilkový cukr (či vanilkový lusk). V některých receptech se objevuje i 250ml rumu. To už zůstane na vašem posouzení.

Do slivovice se nakládají plody rakytníku, borůvky nebo oblíbené sušené ovoce. Naprostou delikatesou jsou višně, které se pak využívají v dezertech.

Domácí likéry

Pokud nechcete sladit cukrem, sáhněte po přírodním sladidle. Med tvoří se slivovicí dokonalý životabudící pár.

Griotka

Při přípravě griotky si nejdřív vyberte základ. Používá se vodka nebo tuzemák, kterému výsledek vděčí za lákavou vůni. K výrobě se ale dá použít jakákoliv lihovina z domácí produkce. Díky tomu bude mít griotka punc poctivého výrobku bez dochucovadel a přidaných barviv. Chuť vyladíte pomocí hřebíčku, citronové kůry a skořice. Společně s višněmi a cukrem se nechává asi měsíc uležet.

Domácí bezinkový likér

Černý bez vás nenechá na pochybách, že přišla jeho sezóna. Omamná vůně (ne nadarmo nese označení „smradinky") na to upozorňuje v průběhu léta, a to je také správný čas pro sběr květů a tvoření likéru.
Na přibližně 2,5 litru likéru potřebujete litr vody, litr vodky a půl litru jablečného džusu, 10g potravinářské kyseliny citronové a 15 kusů pěkných, zdravých a hlavně nepraných květů bezu. Cukru se přidává asi 400g.
Trik spočívá v odstavení jablečné šťávy s vodou a květy alespoň po 24 hodin. Do této zcezené tekutiny se přilévá alkohol, cukr a kyselina citronová.
Nechává se odležet asi týden, po kterém je bezinkový likér připraven k ochutnání.

Povedenou várku likéru si nenechávejte jen pro sebe. Když jím naplníte skleněnou lahev, ozdobíte a zabalíte, pak máte originální dárek na světě!

Domácí vaječný likér s brandy

Vaječný likér je vstupenkou do přípravy domácích likérů. Postup není složitý, ale málokomu se hned napoprvé povede dokonale. Trénink ale dělá mistry a vy se tak k němu můžete přiblížit. Základ se skládá z pěti žloutků, 500 ml neslazeného kondenzovaného mlédka, 300 ml vybraného alkoholu (ideální je dobrá brandy).

Proč si raději dát práci a připravit domácí likér, než po něm jenom sáhnout v obchodě? Jednak je to jistota kvality surovin, jednak i přizpůsobení poměru surovin a jejich množství. Vaječný likér nemusí být tak moc sladký a procento alkoholu ani tak vysoké (nebo naopak vyšší). Vyzkoušejte a ochutnejte.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Máme to teď čerstvě podepsané. Vysvětlili nám to celkem srozumitelně, prostě v létě ...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Zkoušel jsem si to nahrubo spočítat a vycházelo to líp než klasickej fix. A ta dvouletá ...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Zní to fajn, když máš v létě víc odběrů. Uvidíme, jak to fakticky bude fungovat a jak...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Elektřina, která drží krok s dobou

Kvalitní elektroinstalace se nepozná na první pohled, ale poznáte ji tehdy, když všechno funguje, jak má. V tomhle článku se mrkneme na to, proč se vyplatí mít po boku spolehlivého elektrikáře, co všechno dnes ...

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Není Kyjov jako Kyjov

Když se řekne Kyjov, každému se vybaví město u Hodonína v Jihomoravském kraji známé folklorní kulturou a tradicemi. Dnes se dozvíte, že není Kyjov jako Kyjov. V České republice máme město nebo obec s názvem Kyj...

Když nechceš jen pojištění, ale parťáka na tvojí straně

Nabídek pojištění je všude plno. Ale jak poznat tu dobrou? V článku zjistíš, proč se vyplatí mít po boku někoho, kdo tomu rozumí a fakt ti pomůže – ne prodá jen další papír. A taky ti ukážeme, kdo to dělá pocti...

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Rozkvetla vám levandule? Připravte si domácí sirup, který voní létem

Levandule je královna letních zahrad. Vypadá krásně, voní omamně a navíc se dá skvěle využít v kuchyni. Pokud ji máte plný záhon, nastal ideální čas na domácí levandulový sirup. Příprava je jednoduchá, výsledek...