Družstevní byty se převádějí bez daně z nabytí
Bydlení v družstevním bytě bylo dříve velmi populární a stále v České republice zůstává mnoho věžových domů ve vlastnictví zvláštních společenství vlastníků jednotek (tzv. SVJ). Většinou se jedná o vztah velmi podobný nájmu, ale nájemníci jsou také vlastníci podílu v celém společenství. Bytová jednotka formálně zůstává ve vlastnictví korporace družstva a nájemní vztah vzniká na základě podílu v této korporaci.
Daň z prodeje nebo daň z nabytí nemovitostí se u družstevních bytů neplatí
Družstvo nebo také společenství vlastníků jednotek představuje právnickou osobu, kterou vlastníci všech bytů vytvořili za účelem snazší domluvy při správě celého domu. Panelové domy, pro které jsou družstva nejčastější, vyžadují náročnou údržbu společných prostor, a skrze družstvo se vše lépe koordinuje. Podle realitních makléřů je podíl na účasti ve společenství nebo v družstvu nerozlučně spojený s právem k užívání bytu v domě. Tato právní konstrukce není v českém právním prostředí novinkou, a přesto lidé často tápou při nakládání s těmito jednotkami. Prodej družstevního bytu například není zatížen daní z nabytí nemovitosti, protože se fakticky jedná pouze o převádění podílu v družstvu. Z toho vyplývá, že družstevní byty mohou být levnější než ostatní byty v osobním vlastnictví na trhu.
Společně s podílem v družstvu se převádí i práva a povinnosti k bytu
Právní úprava spojuje převádění podílu v družstvu s bydlením v konkrétním bytě. Jestliže tedy převádíte byt v družstevním vlastnictví, společně s okamžikem převodu zanikne i váš nájem. Stejně tak novému nabyvateli vznikne nájem s okamžikem převodu. Vlastník podílu v družstvu se také může rozhodnout dát konkrétní byt do podnájmu někomu dalšímu. V každém družstvu mohou rozhodnout o omezení této možnosti nebo ji alespoň podmíní souhlasem rozhodujícího orgánu družstva. Mezi povinnosti, které se k podílu váží, patří také nutnost platit všechny opravy nebo rekonstrukce na domě.
Pořízení družstevního bytu může být výhodnější než byty v osobním vlastnictví
Kromě toho, že se při nákupu družstevního bytu neplatí daň z nabytí nemovitostí ani daň z prodeje, nemusíte si ani vyřizovat hypotéku. Jelikož se nejedná o nákup nemovitosti, ale pouze podílu, se kterým je právo k bydlení spojené, není ani nutné vyřizovat hypotéku. Kritéria bank pro získání hypotéky bývají většinou přísnější než pro poskytnutí bezúčelové půjčky. Navíc byty bývají obvykle o několik desítek tisíc levnější. Realitní makléři společnosti PATREAL radí, abyste zhodnotili stav celého domu (nutnost rekonstrukce, výměna oken) a možnost odkupu bytu do osobního vlastnictví. Navíc si můžete s bytovým družstvem domluvit možnost „nákupu na splátky“. Hodnotu bytu budete splácet formou „nájemného“ a časem si jej budete moci převést do osobního vlastnictví. Reference vlastníků družstevních bytů tvrdí, že družstevní bydlení se neliší od nájmu, ale navíc se byt může stát vaším.
Diskuse k článku