Kopretina pařížská – nenáročná balkonová květina do truhlíku
Rádi byste svůj balkon nebo venkovní parapet ozvláštnili nenáročnou a na pohled zajímavou květinou? Pusťte se do pěstování kopretin – ale ne ledajakých – těch pařížských. Celé léto vás budou těšit svými bílými, žlutými i růžovými květy a dekorativními listy.
Pařížská kopretina pochází z Kanárských ostrovů
Pařížské kopretiny se s oblibou pěstují v mnoha teplých i mírných oblastech. Svůj domov však mají na Kanárských ostrovech, kde se vyskytují volně v přírodě. Jedná se o křovitou kopretinu s krásně zbarveným květenstvím a zajímavými mírně otřepenými listy. Řadí se mezi trvalky, a tak ji lze pěstovat jako víceletou rostlinu. V takovém případě ji ale budete muset na zimu přesunout do tepla, protože mrazy nepřežije.
Dřevěná terasa je dokonalou ozdobou domu. Postavte si ji sami
Soukromí na balkóně pomocí zeleně
Markýza na balkon zpříjemní venkovní posezení nejen v horkém létě
Kopretinám svědčí slunné stanoviště
Kopretiny včetně těch pařížských mají rády teplo a dostatek slunce. Pokud je umístíte do polostínu, tolik parády neudělají, protože květů budou méně bohaté. Máte-li balkon nebo okenní parapet orientovaný na zastíněnou stranu, pařížské kopretiny zde nepěstujte. Živořily by a barevnými květy by vás nepotěšily.
Pařížská kopretina: vhodná i pro pěstitelské antitalenty
Pokud se vám podaří najít slunné místo pro truhlík s pařížskými kopretinami, budete mít z větší části vyhráno. Samotné pěstování totiž není nijak náročné. Bude se jim dařit v běžném substrátu určeném pro pěstování balkonových rostlin. Ani na zálivku nejsou kopretiny zvlášť náročné. Zasadíte-li je do samozavlažovacích truhlíků, budete mít pěstování zcela bez práce.
Květiny pravidelně přihnojujte
Kopretiny se na balkonech a parapetech pěstují od května do konce září. Během této doby krásně pokvete. Je vhodné ji pravidelně přihnojovat, a to standardním hnojivem na balkonovky. Abyste podpořili kvetení rostliny, pravidelně odstraňujte odkvetlé lístky.
Nezapomeňte kopretiny včas zazimovat
Chcete-li pařížské kopretiny pěstovat jako víceleté rostliny, nezapomeňte je včas zazimovat. Vhodnou dobou pro přesun do interiéru je konec září, nejpozději začátek října. Během zimního spánku potřebují rostlinky jen minimální zálivku (cca 1 za týden), také by se neměly přihnojovat, aby nabraly sílu. Uložené by měly být v prostoru o teplotě 5 až 10 °C. Interiér bytu či domu proto není vhodný. Pro přezimování je vhodná zateplená kůlna, prosvětlená garáž nebo skleník, ve kterém ale nesmí mrznout.
Kopretiny vypěstujete ze semen i sazenic
Pařížské kopretiny jsou v posledních letech oblíbené, a tak se v zahradních centrech hojně objevují i v podobě sazenic. Stačí ji tak v květnu zasadit do truhlíku a čekat, až se objeví první barevné květy. Tento druh kopretiny si můžete samozřejmě vypěstovat i ze semen. V takovém případě je nezbytné začít s výsevem už na začátku jaru a ochránit rašící rostliny před mrazíky.
Zajímají vás další tipy na pěstování balkonových květin? Přečtěte si související články:
Diskuse k článku