Máte prosluněný balkon? Těmto květinám bude ostré slunce dělat dobře

3 druhy balkonových květin, které milují letní vedra

Máte balkon orientovaný směrem na jih a potýkáte se s ostrými slunečními paprsky, které sežehnou kdejakou květinu? Rostliny slunce potřebují, ale řada choulostivějších druhů se rychle spálí nebo seschne. Přinášíme vám tři tipy na balkonové rostliny, které přímo milují letní vedra a ostré sluneční paprsky jim nevadí.

Surfínie a petúnie

Mezi opravdové milovníky letních veder patří surfínie a petúnie. Zařadili jsme je do jedné kategorie, protože jsou příbuzné. Pod jménem surfínie se totiž ukrývají petúnie, kterou jsou množené vegetativně a vyznačují se převislým růstem.

Jestli hledáte krásně barevné květiny na prosluněný balkon orientovaný na jih, jsou tyto druhy skvělou volbou. V zahradnictvím narazíte na různé kultivary, které jsou nenáročné na pěstování a vyznačují se vysokou estetickou hodnotou. Vedle mnoha typů petúnií jsou na balkon vhodné i surfínie, které svými bohatými převisy ozdobí i velké balkony a terasy. Dejte si však pozor – převisy jsou křehké a nárazový déšť je může poničit.

 Pěstování těchto květin je snadné. Stačí jen dbát na vydatnou zálivku – vhodnou pomůckou jsou samozavlažovací truhlíky. Surfiniím se dobře daří v mírně kyselé zemině, pro petúnie je naopak lepší substrát s menimální kyselostí. V průběhu léta průběžně uštipujte odkvetlé květy. V opačném případě by se růst květů zastavit.

Rozkvetlé petúnie

Pelargonie

Pelargonie neboli muškáty se na balkonech objevují velmi často. Věděli jste, že horké dny přímo milují a při správné péči jim nevadí ani ostré slunce? Protože mají pelargonie silné listy, dokážou dobře hospodařit s vláhou a zajistit si výživu i během parných dnů. Je ale důležité zajistit jim dostatečnou zálivku, aby měly s čím hospodařit.

Pokud jen pár dnů zapomenete muškáty zalévat, začnou vám vadnout. Navíc přímo vyžadují dostatek světla, v opačném případě budou málo kvést a porostou spíš do šířky. Také špatně snáší nízké teploty. Díky těmto vlastnostem jde o dobrou volbu právě na jižně orientované balkony, na jiných stanovištích se jim ale možná moc dařit nebude.

Muškáty existují v mnoha barvách a kultivarech, stačí si jen vybrat

Levandule

Opusťme kategorie tradičních květin a přesuňme se k voňavé levanduli, která – světě div se – na prosluněné balkony také patří. Máte-li jižně orientovaný a po většinu dne prosluněný balkon, máte vyhráno. V opačném případě najděte to nejteplejší místo, kde sluneční paprsky dopadají v největší míře. Na celodenně zastíněném místě se levanduli zkrátka dařit nebude.

Zaměřte se na výběr vhodného substrátu. Ten by měl být dobře propustný a ideálně bez obsahu rašeliny. Pro snazší odtok přebytečné vody vytvořte na dně nádoby drenážní vrstvu z keramzitu nebo malých kamenů.

Udělejte si radost sušenou levandulí, kterou si sami vypěstujete

Na rozdíl od muškátů nebo petúnií není levandule náročná na zálivku. Pokud nějaký den na závlahu zapomenete, nic se nestane. V letním období však zemina vysychá velmi rychle, proto každodenní zálivku doporučujeme. Levandule však není náročná na pěstování a odpustí vám kdejaký prohřešek.

Chcete znát další tipy na balkonové květiny? Přečtěte si některé z dřívějších článků:

 Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Řeřicha vyroste za pár dnů. Sklizeň bude bohatá

Zkoušeli jste někdy pěstovat řeřichu? Je to snadné, rychlé, a to hlavní – můžete si kdykoli dopřát pořádnou porci čerstvých bylin. Přečtěte si, proč a jak řeřichu pěstovat.

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

Korálová barva – jak ji využít v interiérovém designu

Korálová barva přináší do interiérů teplou a svěží atmosféru. Dokůže oživit snad každý prostor. I proto je v posledních letech mezi interiérovými designéry stále oblíbenější. V následujícím článku vám ukážeme, ...