Balkonové květiny ozdobí i váš balkon. Důležitý je výběr podle orientace

Balkonové květiny ozdobí i váš balkon. Důležitý je výběr podle orientace

Máte balkon a přemýšlíte nad jeho vyzdobením květinami? Možností je spousta. Některé květiny jsou jako stvořené pro pěstování na balkoně, každá rostlina ale vyžaduje jinou péči i podmínky pro pěstování. Při výběru květin na balkon je vhodné postupovat podle orientace balkonu. Rozhodli jsme se představit jednotlivé balkonové květiny, popsat jejich způsob správné péče a rozdělit je právě podle orientace balkonu.

Balkonovým květinám se daří v truhlících

Možností pěstování květin na balkonech je neskutečně mnoho. Je třeba podotknout, že květinám na balkonech se daří nejlépe v truhlících. Pokud si v zahradnictví pořídíte okrasné rostliny v květináčích, přesaďte je do truhlíků, které zajistí ideální způsob zavlažování i dostatečný prostor kolem květin. Při pěstování balkonových květin nezapomínejte ani na pravidelné přihnojování.

Pořiďte si speciální přípravky pro přihnojování balkonových rostlin, na trhu jsou jak ředěné roztoky, tak hnojiva v podobě granulí. Postarejte se také o ideální pravidelnou zálivku. Vždy si zjistěte, jaký způsob zavlažování je pro konkrétní druh balkonové květiny ideální. Některé vyžadují pravidelnou a silnou zálivku, jiné mohou být na větší množství háklivé a přelitím je můžete zničit.

květiny na balkoně

Balkonové květiny – výběr podle orientace balkonu

Než se pustíte do nákupu nových balkonových květin, zjistěte si, na jakou stranu je váš balkon orientovaný. Některým rostlinám totiž vyhovuje prudké slunce, jiné mají zase rády stín nebo polostín. Orientace balkonu totiž určuje míru světla a tepla. Balkony mohou být orientovány severně, jižně, východně nebo západně, od toho se odvíjí i míra dopadajících paprsků a s tím související podmínky pro pěstování. Níže uvedený přehled květin podle orientace balkonu je spíše orientační, rozhodně vám ale výběr konkrétních druhů usnadní.

Balkonové květiny pro severně orientované balkony

Na severně orientovaných balkonech je velkou část dne stín. Z toho důvodu jsou pro tyto balkony nebo terasy ideální ty rostliny, kterým stín prospívá. I když severní stranu nemá většina květin v oblibě, některým se zde dobře daří. Nepočítejte však s tak plnými květy jako na balkonech orientovaných jiným směrem. Na severně orientovaných balkonech se daří například begoniím, kapradinám, fuchsiím či balzamínám.

Balzamíny

Balzamíny patří mezi letničky, kterým se na severní straně balkonu dobře daří. Oblíbená je obzvlášť čeleď netýkavkovitých. Balzamíny mají rády stinná místa, proto jsou pro severní umístění ideální. Jejich pěstování je vcelku snadné. Vysazujte je do prostorných truhlíků, často je zalévejte, ale nedopusťte, aby stály ve vodě. Po prokořenění začněte balzamíny hnojit jednou týdně. Odkvetlé části nemusíte odstraňovat, balzamíny vynikají samočisticí schopností.

balzaminy

Begonie

Begonie milují stín, proto se jim dobře daří na severní či východní straně balkonu. Zasaďte je do mírně kyselé kypré půdy, kterou udržujte neustále vlhkou. Od jara do léta přihnojujte plným hnojivem. Na podzim zpomalte jejich růst a připravte na přesazení omezením dávky dusíku. Begonie jsou náchylné na mrazíky, proto je na balkon umístěte až v polovině května.

begonie

Balkonové rostliny pro jižně orientované balkony

Jižní strana balkonu je naprostým opakem od severní. Na jihu je velkou část dne silné slunce a žár, takže je třeba vybrat takové květiny, které silné sluneční paprsky bez problémů zvládnou. Zajistíte-li dostatečný přísun vody, můžete na jihu pěstovat balkonové rostliny jako lobelky, muškáty či petúnie. Pěstovat můžete také nenáročné sukulenty, například netřesky nebo rozchodníky.

Petúnie

Petúnie patří mezi nejoblíbenější balkonové květiny pro pěstování na jižní straně. Jsou cenově dostupné a milují suché a horké počasí. Dejte si pozor na křehkost mladých výhonů, které se mohou snadno zničit působením silnějšího větru. U petúnií musíte pravidelně odštipovat odkvetlé květy a nezapomeňte na pravidelnou zálivku, jinak začnou vadnout.

petunie

Muškáty

Muškáty, ať už převislé, tak vzpřímené, milují teplo a světlo. Proto jsou pro pěstování na jižní straně balkonu ideální. Pokud mají dostatek světla a tepla, dobře se jim daří. Vyžadují ale pravidelnou zálivku. Pokud víte, že se vám nebude dařit zalévat muškáty v pravidelných intervalech, dejte přednost petúniím. Zálivka musí být dostatečná, ale vždy nechejte rostlinu mírně vyschnout a nepřelévejte ji.

Muškáty

Balkonové rostliny pro východně orientované balkony

Na východně orientovaných balkonech se daří naprosté většin balkonových rostlin. V ranních hodinách jsou sluneční paprsky mírnější intenzity, slunce se začíná postupně stáčet a odpoledne už bývá balkon ve stínu. Na balkoně můžete pěstovat fuchsie, surfinie, petúnie, muškáty, okrasný tabák, hortenzie či azalky.

Okrasný tabák

Okrasný tabák je nenáročná krásně kvetoucí letnička, která je ideální balkonovou květinou. Kvete od léta do podzimu, takže váš balkon ozdobí po velkou část letních měsíců. Okrasný tabák vyžaduje světlé stanoviště a humózní půdu. Měl by být ochráněn před větrem a vyžaduje pravidelnou zálivku.

Hortenzie

I když tvoří původní druhy hortenzií poměrně velké keře, na trhu jsou k sehnání i kultivary vhodné pro pěstování v nádobách. Právě ty se na východně orientovaný balkon hodí nejlépe. Hortenzie jsou obzvláště náročné na vodu, takže zálivku rozhodně nepodceňujte. Existují různé barevné kombinace, takže je jen na vás, pro jakou se rozhodnete.

Hortenzie

Balkonové rostliny pro západně orientované balkony

Na balkony, které jsou orientované směrem na západ, dopadá nejvíce slunce především odpoledne a v podvečer. Na západních balkonech se obecně daří rostlinám, které jsou vhodné pro východní orientaci, i když je západní slunce poněkud ostřejší. Stejně tak se zde hodí teplomilné balkonové květiny vhodné pro pěstování na jižní straně. Mohou se zde pěstovat i bylinky, například rozmarýn či vavřín. Některé vhodné balkonové květiny jsme již zmínili, jiné doplníme – fuchsie, begonie, netykavky, hortenzie, zvonky karpatské, kejklířce či aksamitníky.

Přečtěte si také obecnější článek o pěstování balkonových květin, správné péči a výběru druhů.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Vodní sklo izoluje i chrání proti žáru

Dobrý den, Marcelo. Odstranění vodního skla z dlažby může být bohužel obtížné. Přesto zkuste použít nějaký vys...

Vodní sklo izoluje i chrání proti žáru

Dobrý den,nedopatřením jsme vylili vodní sklo na dlažbu.Jakým způsobem to odstraníme ,popřípadě jakým roztokem...

Domácí sušení ovoce v sušičce vs. lyofilizované ovoce z obchodu

Dobrý den, domácí výroba lyofilizovaného ovoce bohužel není možná. Technologie je hodně specifická, mrazí se p...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

No od těch máme kuchyň a i přesto, že dostává každý den zabrat mým vařením, tak ně...

Kvalitní pohovka

Máme pohovku z XXXLutz, vybírali jsem fakt dlouho, protože jsme chtěli Lko, které bude mí...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Dobrý den, plánujeme předělávku naší staré kuchyně, aktuálně jí máme postavenou do...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

VENKOVNÍ ŽALUZIE - komplexní, flexibilní a efektivní

Exteriérové, venkovní, nebo chcete-li předokenní, žaluzie už dávno překonaly jakékoli interiérové stínění do oken. A to především díky účinnější ochraně před slunečním zářením a hlukem, úspoře energie na vytápě...

Byt

Jak pěstovat marantu

Maranta pochází z tropů Střední a Jižní Ameriky. Zaujme velkými, oválnými a pestrými listy, dobře snáší stín a není jedovatá. Riziko nepředstavuje ani pro domácí mazlíčky. Tak proč neosvěžit interiér touto nádh...

Zavěšená postel – praktická, designová a moderní

Potýkáte se s nedostatkem prostoru ve své ložnici nebo dětském pokoji? Pak jste možná zvažovali pořízení patrové postele – se dvěma lůžky, nebo horním lůžkem a volným prostorem vespod. Nabízí se však ještě jedn...

Na letní pohodu se připravte s předstihem. Vybudujte si zahradní kuchyni

Je březen - ideální čas na odzimování vaší terasy! Pokud jste to ještě nestihli, co nejdříve se pusťte do jarní údržby a velké přípravy na nadcházející sezónu. Proměňte své posezení ve velkorysý prostor jako st...

Byt vs. Dům: Jak vybrat nejlepší volbu pro vás

Když se rozhodujete o tom, kde budete žít, jednou z největších otázek, kterou si musíte položit je, zda chcete bydlet v bytě nebo v domě. Každá z těchto možností má své výhody a nevýhody a správná volba závisí ...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Ekologické investování: Jak prospět planetě i svému portfoliu?

V posledních letech roste povědomí o dopadech lidské činnosti na planetu. Jednou z oblastí, které je věnována stále větší pozornost, je ekologické investování do nemovitostí. V tomto článku se budeme zabývat tí...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek je tady – a s ní i náš tip, jak tuto do...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...