Balkonové květiny ozdobí i váš balkon. Důležitý je výběr podle orientace

Balkonové květiny ozdobí i váš balkon. Důležitý je výběr podle orientace

Máte balkon a přemýšlíte nad jeho vyzdobením květinami? Možností je spousta. Některé květiny jsou jako stvořené pro pěstování na balkoně, každá rostlina ale vyžaduje jinou péči i podmínky pro pěstování. Při výběru květin na balkon je vhodné postupovat podle orientace balkonu. Rozhodli jsme se představit jednotlivé balkonové květiny, popsat jejich způsob správné péče a rozdělit je právě podle orientace balkonu.

Balkonovým květinám se daří v truhlících

Možností pěstování květin na balkonech je neskutečně mnoho. Je třeba podotknout, že květinám na balkonech se daří nejlépe v truhlících. Pokud si v zahradnictví pořídíte okrasné rostliny v květináčích, přesaďte je do truhlíků, které zajistí ideální způsob zavlažování i dostatečný prostor kolem květin. Při pěstování balkonových květin nezapomínejte ani na pravidelné přihnojování.

Pořiďte si speciální přípravky pro přihnojování balkonových rostlin, na trhu jsou jak ředěné roztoky, tak hnojiva v podobě granulí. Postarejte se také o ideální pravidelnou zálivku. Vždy si zjistěte, jaký způsob zavlažování je pro konkrétní druh balkonové květiny ideální. Některé vyžadují pravidelnou a silnou zálivku, jiné mohou být na větší množství háklivé a přelitím je můžete zničit.

květiny na balkoně

Balkonové květiny – výběr podle orientace balkonu

Než se pustíte do nákupu nových balkonových květin, zjistěte si, na jakou stranu je váš balkon orientovaný. Některým rostlinám totiž vyhovuje prudké slunce, jiné mají zase rády stín nebo polostín. Orientace balkonu totiž určuje míru světla a tepla. Balkony mohou být orientovány severně, jižně, východně nebo západně, od toho se odvíjí i míra dopadajících paprsků a s tím související podmínky pro pěstování. Níže uvedený přehled květin podle orientace balkonu je spíše orientační, rozhodně vám ale výběr konkrétních druhů usnadní.

Balkonové květiny pro severně orientované balkony

Na severně orientovaných balkonech je velkou část dne stín. Z toho důvodu jsou pro tyto balkony nebo terasy ideální ty rostliny, kterým stín prospívá. I když severní stranu nemá většina květin v oblibě, některým se zde dobře daří. Nepočítejte však s tak plnými květy jako na balkonech orientovaných jiným směrem. Na severně orientovaných balkonech se daří například begoniím, kapradinám, fuchsiím či balzamínám.

Balzamíny

Balzamíny patří mezi letničky, kterým se na severní straně balkonu dobře daří. Oblíbená je obzvlášť čeleď netýkavkovitých. Balzamíny mají rády stinná místa, proto jsou pro severní umístění ideální. Jejich pěstování je vcelku snadné. Vysazujte je do prostorných truhlíků, často je zalévejte, ale nedopusťte, aby stály ve vodě. Po prokořenění začněte balzamíny hnojit jednou týdně. Odkvetlé části nemusíte odstraňovat, balzamíny vynikají samočisticí schopností.

balzaminy

Begonie

Begonie milují stín, proto se jim dobře daří na severní či východní straně balkonu. Zasaďte je do mírně kyselé kypré půdy, kterou udržujte neustále vlhkou. Od jara do léta přihnojujte plným hnojivem. Na podzim zpomalte jejich růst a připravte na přesazení omezením dávky dusíku. Begonie jsou náchylné na mrazíky, proto je na balkon umístěte až v polovině května.

begonie

Balkonové rostliny pro jižně orientované balkony

Jižní strana balkonu je naprostým opakem od severní. Na jihu je velkou část dne silné slunce a žár, takže je třeba vybrat takové květiny, které silné sluneční paprsky bez problémů zvládnou. Zajistíte-li dostatečný přísun vody, můžete na jihu pěstovat balkonové rostliny jako lobelky, muškáty či petúnie. Pěstovat můžete také nenáročné sukulenty, například netřesky nebo rozchodníky.

Petúnie

Petúnie patří mezi nejoblíbenější balkonové květiny pro pěstování na jižní straně. Jsou cenově dostupné a milují suché a horké počasí. Dejte si pozor na křehkost mladých výhonů, které se mohou snadno zničit působením silnějšího větru. U petúnií musíte pravidelně odštipovat odkvetlé květy a nezapomeňte na pravidelnou zálivku, jinak začnou vadnout.

petunie

Muškáty

Muškáty, ať už převislé, tak vzpřímené, milují teplo a světlo. Proto jsou pro pěstování na jižní straně balkonu ideální. Pokud mají dostatek světla a tepla, dobře se jim daří. Vyžadují ale pravidelnou zálivku. Pokud víte, že se vám nebude dařit zalévat muškáty v pravidelných intervalech, dejte přednost petúniím. Zálivka musí být dostatečná, ale vždy nechejte rostlinu mírně vyschnout a nepřelévejte ji.

Muškáty

Balkonové rostliny pro východně orientované balkony

Na východně orientovaných balkonech se daří naprosté většin balkonových rostlin. V ranních hodinách jsou sluneční paprsky mírnější intenzity, slunce se začíná postupně stáčet a odpoledne už bývá balkon ve stínu. Na balkoně můžete pěstovat fuchsie, surfinie, petúnie, muškáty, okrasný tabák, hortenzie či azalky.

Okrasný tabák

Okrasný tabák je nenáročná krásně kvetoucí letnička, která je ideální balkonovou květinou. Kvete od léta do podzimu, takže váš balkon ozdobí po velkou část letních měsíců. Okrasný tabák vyžaduje světlé stanoviště a humózní půdu. Měl by být ochráněn před větrem a vyžaduje pravidelnou zálivku.

Hortenzie

I když tvoří původní druhy hortenzií poměrně velké keře, na trhu jsou k sehnání i kultivary vhodné pro pěstování v nádobách. Právě ty se na východně orientovaný balkon hodí nejlépe. Hortenzie jsou obzvláště náročné na vodu, takže zálivku rozhodně nepodceňujte. Existují různé barevné kombinace, takže je jen na vás, pro jakou se rozhodnete.

Hortenzie

Balkonové rostliny pro západně orientované balkony

Na balkony, které jsou orientované směrem na západ, dopadá nejvíce slunce především odpoledne a v podvečer. Na západních balkonech se obecně daří rostlinám, které jsou vhodné pro východní orientaci, i když je západní slunce poněkud ostřejší. Stejně tak se zde hodí teplomilné balkonové květiny vhodné pro pěstování na jižní straně. Mohou se zde pěstovat i bylinky, například rozmarýn či vavřín. Některé vhodné balkonové květiny jsme již zmínili, jiné doplníme – fuchsie, begonie, netykavky, hortenzie, zvonky karpatské, kejklířce či aksamitníky.

Přečtěte si také obecnější článek o pěstování balkonových květin, správné péči a výběru druhů.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Jak na výběr oken

Za mě dobrých 5 typů pro někoho kdo se v oknech neorientuje. Ještě bych si dovolil podotknout, že bych si důkl...

Postavte si gabionový plot. Montáž zvládnete sami

Dobrý den,

tloušťka 30 cm by neměla být problém. Protože ale bude plot poměrně vysoký, měl byste použít st...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Pokud bych za současných podmínek plánoval změnu dodavatele, tak by to pravděpodobně byl...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dřevěné obklady v interiéru – jaké mají výhody a kam se hodí

Dřevěné obklady do interiéru zaujmou svým teplým a útulným pocitem, který dokážou navodit. Ať už renovujete starší dům, nebo zařizujete novostavbu, dřevěné obklady mohou zásadně ovlivnit atmosféru bydlení.

Byt

Naplánujte si kuchyni chytře

Stojíte mezi čtyřmi zdmi, které mají tvořit hranice kuchyně a přemýšlíte, jak by měla nakonec vypadat? Ať už zařizujete kuchyni zcela novou, nebo tu stávající jen rekonstruujete, základem všeho je plánování kuc...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Období táboráků: Připravte si ohniště, které má styl

Zapomeňte na tradiční ohniště vyskládané z kamenů. Moderní ohniště může být nejen praktické, ale také hezké na pohled. Pokud chcete na zahradě vytvořit místo, které se stane centrem letních večerů, máme pro vás...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

Chytrá svítidla dokážou měnit barevné spektrum podle denní doby

Biorytmy, naše vnitřní hodiny, jsou zásadní pro naše pohodlí a produktivitu. Studie ukazují, že správné osvětlení v průběhu dne dokáže přímo ovlivnit kvalitu spánku, náladu a celkový energetický stav. Chytrá sv...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...