O vytápění domu nebo bytu se mohou postarat i infrapanely
Elektrické topení je aktuálně tématem mnoha diskuzí. Výjimkou proto nejsou ani infrapanely, kterými lze řešit vytápění rodinných domů i jednotlivých bytů, kde mohou být hlavním nebo vedlejším zdrojem tepla. Oproti klasickému způsobu neohřívají vzduch, ale zdi a předměty, které následně předávají teplo okolí. V čem tedy spočívají jejich přednosti a nedostatky?
Infrapanely mohou nahrazovat běžné formy vytápění domu nebo bytu především v domácnostech s alergiky, protože nevíří prach. V opozici však stojí fakt, že elektrické topení patří mezi nejdražší varianty v otázkách hledání optimálního řešení, jak si doma držet teplo, protože ceny za energie neustále stoupají a ani do budoucna zde není předpoklad příznivějších nabídek.
Jak infrapanely fungují?
Infrapanely jsou ploché desky různých rozměrů, jejichž povrch je odporově zahříván speciální topnou fólií. Veškerý princip je posléze založen na proudění neviditelných infračervených vln, které panel produkuje. Tyto vlny následně pronikají do zdí, předmětů a dalších překážek, co mají v cestě. Z těchto prvků pak teplo sálá do prostoru a dochází tedy k požadovanému efektu – vytápění. Vzhledem k tomu, že primárně pronikají vysílané vlny do zdí, udržují si právě stěny vyšší teplotu než okolí, a tak účinně bojují proti vzniku vlhkosti a výskytu plísní. Infrapanely se umisťují na boční stěny nebo na strop.
Zajímavé informace o elektřině naleznete na elektřina.cz. |
Základní výhody a nevýhody infratopení
Za velkou výhodu infrapanelů je považován jejich netradiční design, protože mohou vypadat jako obraz, který si dokonce uživatel může sám navrhnout, a to výběrem barvy či motivu, který na něm bude zobrazen. Je také možné opatřit infrapanely v případě potřeby vlastními fotografiemi apod. Mimo nápaditosti, s jakou je toto elektrické topení vyráběno, je vhodné zmínit i snadnou instalaci (jednoduché připevnění na zeď do úchytů či na šrouby) a následné používání a regulaci. Dále je zde již zmiňované pozitivní zdravotní hledisko – infrapanely nevíří prach a nevytváří dráždivý suchý vzduch.
„Na každý metr krychlový obytného prostoru by pro ohřev vzduchu měl připadat výkon panelu nejméně okolo 25 W.“
Samozřejmě ani infrapanely nejsou zařízením bez nedostatků, a tak se lze setkat s argumenty hovořícími proti jejich používání. Výrazným je určitě tzv. infrastín – tedy místo, kde se účinek panelu neprojevuje. Je to způsobeno tím, že se infračervené vlny chovají podobně jako světlo, takže například za větší skříní či jinou překážkou bude chladno. Je-li obydlí nevyhřáté a zdi jsou studené, bude trvat, než se navodí dostatečná tepelná pohoda, protože infrapanely samy o sobě teplo neprodukují a při celém procesu se nejprve musí ohřát okolí. V případě, že jsou v interiéru zdi nepříliš silné (méně jak 3 cm), není užívání infrapanelů tolik efektivní. Optimální tloušťka zdí, aby docházelo k intenzivní akumulaci tepla, je minimálně 3 až 4 cm.
Obyčejný 80 W infrapanel začíná s cenou na přibližně 2500 Kč. |
Infrapanelům jsou výrobci připisovány především úspory v otázkách nákladů na energie. Tento fakt je ale zpochybnitelný, protože vždy záleží na spoustě okolností, co proces vytápění domu nebo bytu ovlivňují. Velkou roli sehrává především izolace, umístění stavby, místní podmínky apod. Z toho důvodu mohou být pro mnohé infrapanely spíše doplňkovým a příležitostným zdrojem tepla, který je ale nápaditým designovým prvkem místnosti.
Diskuse k článku