Pěstování lyrového fíkusu není žádná věda

Pěstujte doma lyrový fíkus. Listy s výrazným žilkováním si zamilujete

Čím v únoru vyzdobit svůj interiér? Zkuste vděčnou pokojovku. Lyrový fíkus (neboli Ficus lyrata či Fiddle Leaf Fig) je skvělou volbou pro každého, kdo hledá krásnou a elegantní pokojovou rostlinu. Tyto fíkusy se vyznačují svými vysokými a štíhlými listy s výrazným žilkováním a tvarem lyry. Pokud se poohlížíte po pokojovce, která bude stále přitahovat pozornost, pak je lyrový fíkus dobrou volbou. V tomto článku se dozvíte vše podstatné o charakteristice, pěstování a správné péči.

Lyrový fíkus: původ a charakteristika

Lyrový fíkus (Ficus lyrata) pochází z deštných pralesů západní Afriky. Tyto rostliny tam rostou jako stromovité rostliny a mohou dosahovat výšky až 15 metrů.

Dnes se lyrový fíkus pěstuje po celém světě jako pokojová rostlina. Jeho popularity stále roste, což je dáno jeho jedinečným vzhledem a snadnou péčí. Můžete jej snadno zakoupit v mnoha květinářstvích a hobby marketech. Na trhu narazíte na mnoho druhů fíkusů, ale podle výrazného žilkování a velkých listů ten lyrový zpravidla poznáte na první pohled.

Čtěte také:

Víte, které pokojové rostliny jsou jedovaté?

Kaktusy a sukulenty – exotická dekorace do každého interiéru

Lyrový fíkus se vyznačuje vysokými a štíhlými listy ve tvaru lyry, které mohou dosahovat až metrové délky. Listy jsou zelené a lesklé, navíc mají zmíněné charakteristické žilkování. Rostlina není příliš náročná na péči. Vyžaduje jen mírnou zálivku a umístění na světlé stanoviště (ale ne na přímé slunce).

Lyrový fíkus - detail listu

Najděte místo, kde se bude fíkusu dobře dařit

Aby se lyrovém či jinému druhu fíkusu dobře dařilo, musíte pro nějak najít vhodné stanoviště.  Pro pěstování najděte v bytě nebo domě stanoviště s dostatečně rozptýleným světlem, ale bez přímého slunce. Přímé slunce totiž může způsobit spálení listů a následné poškození rostliny.

Optimální teplota pro pěstování lyrového fíkusu je mezi 15 a 25 °C. Rostlina také nesnáší průvan. Vzduch v místnosti by měl být vlhký, pokud se potýkáte se suchým vzduchem, používejte zvlhčovače nebo listy pravidelně roste. Nezapomínejte pravidelně zalévat rostlinu a zajistit jí dostatek vlhkosti. Sledujte i stav půdy, aby nebyla příliš suchá, nebo naopak přemokřená.

Se zálivkou to nepřežeňte, aby kořeny nezačaly hnít

5 zásadních pravidel pro pěstování lyrového fíkusu

Když dodržíte základní pravidla pěstování lyrového fíkusu, bude se mu u vás dařit a potěší vás krásnými zelenými listy. Pravidla jsou jednoduchá a není jich mnoho:

  1. Stanoviště: Hledejte pro lyrový fíkus místo, kde bude mít dostatek světla, ale bez přímého slunce. Ideální je umístit rostlinu k oknu, kde je dostatek rozptýleného světla.
  2. Zálivka: Fíkus potřebuje pravidelnou zálivku, ale zároveň se nedoporučuje přelévání, jinak hrozí hniloba kořenů. Pravidelně substrát kontrolujte a když téměř vyschne, přiměřeně rostlinu zalijte.
  3. Klima: Fíkus potřebuje čerstvý vzduch, ale nesnáší průvan. Měli byste také pravidelně otírat listy rostliny, aby odstranili prach a udrželi ji zdravou. Optimální teplota pro pěstování je mezi 15 až 25 °C.
  4. Hnojení: Při pěstování fíkusu je důležité používat správný typ hnojiva a aplikovat ho ve správný čas. Obvykle se hnojí jednou za měsíc během období růstu, tedy od jara do podzimu.
  5. Přesazování: Fíkus roste poměrně rychle. Může v původním květináči přerůst, a tak bude potřeba ho přesadit. Rostlinu přesaďte ve chvíli, kdy kořeny prorostou přes drenážní otvory v plastovém květináči.

Lyrový fíkus má krásně lesklé a mohutné listy

Zajímáte se o pěstování pokojových rostlin? Přečtěte si i další související články:Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Řeřicha vyroste za pár dnů. Sklizeň bude bohatá

Zkoušeli jste někdy pěstovat řeřichu? Je to snadné, rychlé, a to hlavní – můžete si kdykoli dopřát pořádnou porci čerstvých bylin. Přečtěte si, proč a jak řeřichu pěstovat.

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

Korálová barva – jak ji využít v interiérovém designu

Korálová barva přináší do interiérů teplou a svěží atmosféru. Dokůže oživit snad každý prostor. I proto je v posledních letech mezi interiérovými designéry stále oblíbenější. V následujícím článku vám ukážeme, ...