Termíny jako běžná údržba bytu a drobné opravy definuje nařízení vlády
Pokud jste někdy bydleli nebo stále bydlíte v nájmu, vybavíte si jistě spor o tom, kterou opravu musíte hradit jako nájemce a jaké náklady už směřují k pronajímateli. Koupit novou žárovku přece není to samé jako vyměnit celý bojler a v těchto případech i cítíme značný rozdíl. Nicméně jak je tomu u oprav, které stojí několik stovek korun. Kdo hradí náklady na malování bytu, výměnu žaluzií nebo opravu vadného těsnění u některých spotřebičů? S určením nám pomůže nařízení vlády o vymezení pojmů běžná údržba a drobné opravy související s užíváním bytu.
Drobné opravy v bytě si musí hradit sám nájemník, ale jen do maximální výše ročně
Užívání bytu s sebou nese mimo jiné také povinnosti, které zahrnují starání se o majetek pronajímatele s veškerou pečlivostí, pravidelné čištění bytu, ale také opravy omítek nebo čištění odpadů až ke svislým rozvodům. Nájemník musí učinit vše, aby zabránil dalším škodám na majetku pronajímatele, z čehož například vyplývá i povinnost vyměnit zteřelé těsnění nebo utěsnit prasklé spáry u kachliček v koupelně. Pokud náklady za tyto drobné opravy nepřesáhnou jednotlivě 1000 Kč, nemá nájemník nárok na jejich proplacení. Pokud však už po několikáté opravujete stále kazící se drobnosti, pamatujte, že je také stanovena maximální výše nákladů, které můžete do oprav ročně investovat. Tato maximální hranice je pro každý byt odlišná, jelikož se vypočítává podle velikosti bytu (tj. podlahová plocha krát 100 Kč). Cokoliv nad tuto částku je vám pronajímatel povinen i zpětně vrátit.
I v nájemním bytě si můžete vymalovat, pověsit si obrazy či dokonce strhnout příčku
Největší nevýhodou nájemního bydlení je neochota nájemníků investovat do cizího majetku. Nicméně pokud se dohodnete s pronajímatelem, že vám například sleví z nájemného a byt si postupně budete rekonstruovat, není v tom problém. Realitní makléři společnosti PATREAL však varují před úpravami bytu bez dohody s pronajímatelem. Pokud například vymalujete byt zářivými barvami, které nebudou pronajímateli vyhovovat, může po vás při skončení nájmu požadovat, abyste vše vrátili do původního stavu. Běžně se po nájemci požaduje, aby zakryl díry po hřebících, či strhnutí nalepených zrcadel.
Běžnou údržbu a drobné opravy může posoudit v krajním případě i soud
Domluva mezi nájemcem a pronajímatelem není vždy snadná, a proto v některých případech končí takovéto spory i u soudu. Rozhodující pak může být dohoda mezi pronajímatelem a nájemcem, doklady osvědčující všechny opravy v daném roce nebo také podrobný předávací protokol. Odborníci doporučují, abyste si důkladně zkontrolovali stav nemovitosti, než se do ní nastěhujete. Pokud objevíte nějakou závadu, požadujte po pronajímateli její opravu ještě před uzavřením nájemní smlouvy, aby náklady za opravu musel uhradit sám.
Diskuse k článku