Vermikompostér – kompostér s žížalami do bytu

Vermikompostér – kompostér s žížalami do bytu

Rádi byste zpracovali domácí biologický odpad z kuchyně, ale pro postavení klasického kompostéru nemáte dostatečné prostory? Zajímavou alternativou je vermikompostér, který můžete postavit přímo v domě či bytu. O zpracování bio odpadu se v případě vermikompostování starají kalifornské žížaly, díky kterým budete mít za pár měsíců perfektní hnojivo. Jak se do vermikompostování pustit a kde sehnat žížaly?

Vermikompostování: Žížaly se postarají o zpracování odpadu

Už jste někdy slyšeli o vermikompostování? Jedná se o metodu rozkladu biologického odpadu na kompost s využitím žížal. Hnojivo od žížal je velmi kvalitní a je ideální jak pro balkonové rostliny, tak zeleninu. Hlavní předností vermikompostování jsou malé nároky na prostor a možnost kompostování v domě či bytě. Domácí vermikompostéry jsou totiž určeny pro umístění v interiérech s teplotou kolem 20 °C. Rozkládající se bioodpad ale při zpracování žížalami nezapáchá, na trhu jsou navíc k sehnání i designové kompostéry, které se stanou moderním doplňkem vaší domácnosti.

Čtěte také: Základní pravidla kompostování

Co patří na vermikompost

Pokud se pustíte do vermikompostování, měli byste vědět, co vše v něm můžete zpracovávat. Vzhledem k tomu, že se jedná zpravidla o menší komposty, se pro domácí vermikompostéry používá jen drobnější biologický odpad z kuchyně. Na rozdíl od klasických kompostů není určený pro zpracování odpadu živočišného původu, ale jen rostlinného. Žížaly bez problémů zpracují zbytky ovoce a zeleniny, ale také papírové ubrousky, čajové sáčky, kávové filtry a kávovou sedlinu či chlebové kůrky. Do vermikompostu můžete přidat i skořápky od vajec, ty ale musí být rozdrceny na malé částečky.

Biologický odpad

Vermikompostér můžete koupit, nebo si jej vyrobit

Princip vermikompostování je snadný. Kompostér je složen z několika nádob, které jsou na sebe naskládány a vytváří jednotlivá patra. V nich jsou umístěny násady se žížalami. Vermikompost se plní po patrech, jamile se naplní první patro, připraví se podestýlka do vyššího a žížaly si přelezou. Vermikompostér si můžete z několika nádob (například z kbelíků od barev nebo ze zahradnických boxů) sami vyrobit, stačí jen nádoby naskládat na sebe a propojit je provrtanými otvory, aby si mohly žížaly v případě potřeby přelézt.

Na trhu je ale také celá řada vermikompostérů, od obyčejných velmi levných po designové kousky, které ozvláštní váš interiér. Vermikompostéry na trhu jsou navíc často doplněné o zakládací set, ve kterém se nachází vše potřebné pro zahájení chovu žížal a vermikompostování.

Zahájení vermikompostování

Pokud jste si pořídili nebo vyrobili vermikompostér, můžete se pustit do zahájení vermikompostování. V první řadě musíte vytvořit podestýlku pro žížaly. Podestýlku může tvořit například tráva, navlhčený papír, rašelina, hobliny či kokosové vlákno. Na připravenou podestýlku se umístí násada žížal a přidá se první bioodpad. Ten by měl být tvořen kousky zeleniny či ovoce o maximálním rozměru 5 cm. Lůžko vermikompostéru musíte také pravidelně udržovat, především zajisit přiměřenou vlhkost a kompost provzdušňovat.

Žížala

Průběh vermikompostování

Kompost nesmí být příliš vlhký. Pravidelně provádějte test vlhkosti. Kompostovaný materiál naberte do ruky a stiskněte. Pokud se objeví jen několik kapek vody, je vše v pořádku. Pokud voda vytéká ve větším množství, je potřeba snížit vlhkost, a to přidáním papíru nebo lepenky. Pokud je naopak hmota suchá, přidejte navlhčený papír.

Do prvního (spodního) patra se postupně přidává biologický odpad a žížaly se postarají o přeměnu v kvalitní humus. Jakmile první patro naplníte, začněte plnit druhé patro. Opět založte podestýlku. Mezi jednotlivými patry se nachází malé otvory, kterými se žížaly přesunou. Zatímco budete postupně plnit druhé patro, žížaly se postarají o přeměnu odpadu v tom prvním a za 2 až 3 měsíce budete mít první kompost, který využijete pro hnojení pokojových rostlin nebo bylinek na balkoně.

Kde sehnat kalifornské žížaly?

Domácí vermikompostér se neobejde bez kvalitních žížal. Klasické české dešťovky nedokážou přeměnit odpad v kvalitní humus tak rychle jako kalifornské žížaly. Ty se ke kompostování používají nejčastěji. Vermikompostování je v současné době velkým hitem a zabývá se jím řada domácností. Sehnat kalifornské žížaly proto není tak obtížné.

Žížaly si můžete zakoupit, můžete ale využít oblíbenou „žížalí mapu“, kde příznivci vermikompostování nabízí možnost předání žížalí násady. Vyhledejte na mapě nejbližšího souseda, který se vermikompostování věnuje, a požádejte ho o násadu kalifornských žížal. Rád vám pomůže.

Vermikompostování je fenoménem, který zasáhl nespočet českých domácností. Kompost je malý, skladný, hodí se do interiéru a řeší problém s vyhazováním nespotřebovaného jídla. Pusťte se do kompostování i vy a pochlubte se nám svým výsledkem, ať už v komentářích, nebo na Facebooku.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Zní to fajn, když máš v létě víc odběrů. Uvidíme, jak to fakticky bude fungovat a jak...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Hele, narazili jsme teď na něco, co se jmenuje tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy. Zní to do...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Tak to máte pech, já ale neočekávám, že bych měl takovou kliku a zrovna trefil kuchyni �...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Trend zvaný Tiny House: Proč v Česku mnohé přitahuje?

Přemýšleli jste někdy o životě na pár metrech? Pak se vám bude líbit trend posledních let – Tiny Houses. Přináší pocit nezávislosti a úspory. Takový způsob života umožňuje majitelům soustředit se na to podstatn...

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Moderní vrtání, které zvládne víc než jen kopat

Zajímá vás, jak se dnes bez výkopů řeší pokládka sítí? Mrkneme se na to, co jsou to řízené podvrty, jak funguje horizontálně řízené vrtání a proč se tahle metoda vyplatí víc než klasické kopání.

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Sbohem, otravnému hmyzu! Jak vám sítě do oken změní život k lepšímu

Letní sezóna je časem otevřených oken, čerstvého vzduchu a vůně květin z vaší zahrady. Bohužel s tím přichází i nezvaní hosté – komáři, mouchy a další obtížný hmyz, který narušuje klid vašeho domova. Řešení? El...