Žížaly v domácím kompostéru – pomocníci k nezaplacení

Žížaly v domácím kompostéru – pomocníci k nezaplacení

Kompostérů, tedy zařízení, ve kterých lze vyrábět biohnojivo, je několik druhů. V jednom z předchozích článků jsme si představili domýcí kompostování a jeho výhody i nevýhody. Specifickým typem domácího kompostování je ale výroba kompostu ve vermikompostérech za pomoci speciálních žížal. Jak kompost ve vermikompostéru vzniká, co nám jeho výroba přináší a proč jsou vůbec žížaly v něm tak dobré? A hlavně – kde tyto žížaly seženeme a kolik vůbec stojí?

Co je to vermikompost

Vermikompost je přírodní substrát, na jehož výrobě se podílejí žížaly. Je bohatý na minerální látky, enzymy(stimulátory růstu) a živiny. Exkrementy žížal mají totiž vyšší obsah auxinových látek, cytokininů (hormonů mládí), giberelinů (hormonů stimulujících růst) a volných aminokyselin než běžný kompost (a samozřejmě i běžná půda). Díky obsahu těchto látek vermikompost podporuje růst rostlin až o 20% více než běžný kompost.

 Výhody vermikompostu:

 • zlepšuje strukturu a vývoj kořenového systému rostlin
 • obohacuje půdu o mikroorganismy
 • zlepšuje retenci půdy (její schopnost zadržovat vodu)
 • podporuje klíčení, růst a výnos plodiny
 • žížaly pomáhají zmenšit objem kompostovaného materiálu 5 – 6 x
 • kompostování s žížalami je 4x rychlejší, než bez nich
 • rostliny jsou zdravější, netrpí nemocemi a patogeny
 • plodiny mají více vitaminů
 • vermikompostem nejde rostliny „přehnojit“

Druhy žížal, které se hodí do vermikompostéru

Pro účely domácího kompostování ve vermikompostérech se hodí žížaly hnojní (Eisenia fetida), žížaly kalifornské (Eisenia andrei či Eisenia foetida) nebo také evropské dešťovky (Dendrobaena veneta). Žížaly, které najdete venku na zahradě, se ale příliš do vermikompostéru nehodí, protože jsou zvyklé a jiné, mnohem „drsnější“ podmínky.

Kde žížaly sehnat a za kolik?

Žížaly stojí obvykle okolo necelé koruny až přibližně do třech korun za kus, v závislosti na druhu, který jsme si vybrali. Dají se sehnat u specializovaných prodejců, chovatelů, v rybářských potřebách a v posledních letech také prostřednictvím e-shopů, které vám žížaly pošlou poštou.
vermikomposter_1

 

Než žížaly do vermikompostéru nastěhujeme

Nejdůležitějšími součástmi při kompostování pomocí žížal je samozřejmě samotný vermikompostér a žížaly. Pokud máme tyto dvě základní složky, je velice důležité připravit žížalám také základní podestýlku, na kterou budeme následně přidávat domácí bioodpad.

Než ale do vermikompostéru žížaly nastěhujeme, jako základ podestýlky můžeme použít půdu, rašelinu, kokosovou drť, trávu, listí, částečně také třeba natrhaný a navlhčený novinový papír.

Žížaly a jejich zabydlování ve vermikompostéru

Jako na každém zvířeti, i na žížalách se ale cestování směrem k vám domů může projevit. Je to ale běžné. Není proto potřeba se lekat, že jsou žížaly po rozbalení krabice mdlé, na vině bývá stres. Kvůli tomu a také dehydrataci mohou ztratit až 10 procent své váhy. Velice rychle se však zotavují a ve vašem kompostu se zabydlí rychle. Proces zabydlování můžeme ještě urychlit tím, že na žížaly posvítíme. Nemají totiž rády světlo, a proto v kompostu zmizí rychleji.

Vhodné prostředí pro žížaly

Žížaly ke svému spokojenému životu ve vermikompostéru potřebují vlhko a tmu. Žížaly sice patří mezi hodně odolné živočichy a přežijí v teplotním rozmezí 7 – 33°C, ideální pro kompostování je pro ně ale teplota 19 – 22°C.

Vlhkost by se měla pohybovat mezi 78 a 82%. To poznáme jednoduše tak, že když vezmeme do ruky trochu kompostu a stiskneme ji, musí být kompost vlhký, ale na druhou stranu z něj nesmí téct voda. Substrát by měl být na dotyk také příjemně teplý. Jestli se rozhodnete mít vermikompostér na balkóně, z těchto důvodů je při extrémním počasí (zima nebo naopak přílišná vedra) dobré přemístit jej například na chodbu nebo do kuchyně

zizala_1

Žížaly spořádají kuchyňský odpad i novinový papír

Po zabydlení se budou žížaly živit našim domácím bioodpadem. Jako potrava jsou pro ně vhodné prakticky všechny slupky, zbytky ovoce a zeleniny, různé rostliny. Chutnají jim ovesné vločky, luštěniny, zbytky chleba nebo třeba také vyluhované čajové sáčky.

Bez starostí můžeme žížalám naložit také třeba hobliny nebo posekanou trávu. Žížaly si pochutnají na papírových ubrouscích, kartonu nebo lepence. Není špatné papírové výrobky ale předtím porosit vodou, aby se mohly lépe rozkládat.

Pozor na citrusy, maso a mléčné výrobky

Někdy se mluví i o krmení žížal kávovou sedlinou nebo potištěným novinovým papírem. Tyto dva prvky ale mohou v některých případech žížalám vadit, takže to chce vyzkoušet. Určitě ale není dobré do vermikompostéru dávat citrusy, maso, mléčné výrobky a cokoli tučného. Ve většině případech mohou žížaly zahubit nebo prodloužit dobu rozkladu na velmi dlouhou dobu. Navíc pokus o kompostování těchto prvků bývá doprovázen nepříjemným hnilobným zápachem.

Čerstvý není vždy dobrý

Dobré je ale zajistit, aby ve vermikompostéru byly zbytky odpadu ve dvou stádiích. Jednu vrstvu by měla tvořit lehce nahnívající potrava a nad tím vrstva zbytků, které ještě nahnívat nezačaly. Jednou za dva dny doporučujeme zkontrolovat, jestli žížaly stíhají potravy zpracovávat.

Žížaly se množí, ale nepřemnoží

Když se o žížaly dobře staráme, za tři až čtyři měsíce nám vytvoří humus. Jejich počet se během té doby může až zdvojnásobit. To ale neznamená, že se musíme bát toho, že se žížaly přemnoží. Délka jejich vývojového cyklu je řádově v měsících. A pokud máte doma vášnivého rybáře, jistě vaši kompostovací snahu ocení. Žížaly se totiž samozřejmě dají použít také jako návnada na ryby!

Přečtěte si také článek o domácím kompostování: Domácí kompostér nejen na zahradu, ale i do bytu

Připravujeme pro vás návod: Jak si doma jednoduše vyrobit vermikompostér?

 

 

Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!
Diskuse k článku

 • David

  07:00 1. 2. 2017 0
  Než ale do vermikompostéru žížaly nastěhujeme, jako základ podestýlky můžeme použít půdu, rašelinu, kokosovou drť, trávu, listí, částečně také třeba natrhaný a navlhčený novinový papír.

  V žádném případě nesmí do kompostu přijít půda (hlína) při použití kalifornáků!!!!!!!
 • Anezka Sch.

  15:57 4. 4. 2013 0
  No to je super napad, kdyby tohle pouzival kazdy, nase priroda by na tom byla mnohem lepe.
 • Barbora Nováková

  11:04 2. 4. 2013 0
  Mluvíte mi z duše! Čekám jen, až se trošku oteplí, aby žížalky během dopravy poštou neumrzly, a hned si je nechám poslat. Na kompostu pracuju už nějaký ten pátek, zatím jej mám na balkoně.

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Vymačkejte si pomerančovou šťávu – ručně i s elektrickými pomocníky

Čerstvou šťávu z pomeranče nenahradí ani ten nejdražší džus z krabice. Při pasterizaci, konzervaci a výrobě z koncentrátu se totiž řadu zdraví prospěšných látek vytratí. Vlastní příprava čerstvé pomerančové šťá...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

Jak zařídit malý byt a čím ho okořenit?

Jestli patříte k majitelům bytu, který úplně neoplývá nevyužitými prostory a přebytkem čtverečních metrů, pak musíte dělat rozvážná rozhodnutí při jeho zařizování. Přinášíme pár tipů z repertoáru skandinávských...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...