Čištění studny je třeba provádět pravidelně, svěřit jej můžete profesionálům

Čištění studny je třeba provádět pravidelně, svěřit jej můžete profesionálům

Lidí odkázaných na vlastní zdroj už mnoho není, ovšem na chatách se jedná o velmi častý způsob získávání vody. Škodlivé látky ve vodě jsou tedy nežádoucí, a proto je třeba udržovat ji v perfektním stavu. Čištění studny by se mělo stát pravidelnou součástí údržby, stejně jako kontrola kvality vody. A to i v případě, že ji používáte jen na zalévání.

 
 
 

Kal a nečistoty usazené na dně studny totiž mohou razantně zkrátit životnost čerpadla. Studnu si pak můžete vyčistit sami, avšak vhodnější je povolat odbornou firmu.

Čištění studny svépomocí

Ve studnách, kde se k jejich vyčištění nikdo neměl mohou vzniknout až několikametrové nánosy. Boj s nimi je pak velmi náročný. Záleží také na tom, zda se jedná o studnu kopanou či vrtanou. V prvním případě se čištění provádí maximálně po pěti letech, ve druhém po deseti.

Nejdříve je třeba odčerpat všechnu vodu, až na dně zbude opravdu jen kal, bahno a nečistoty. Pro ty je třeba se vydat po žebříku a vše vynosit ven. Využít se dá i kalové čerpadlo, které se používá pro odčerpávání znečištěné vody, v níž se mohou objevit kamínky. Speciálním druhém je kalové čerpadlo s noži, jenž si snadno poradí i s hrubými nečistotami.

Po odstranění vody a vyčištění dna se vysype hrubším štěrkem, který bude fungovat jako filtr. Do studny tak nebudou pronikat nečistoty z hlíny. Týká se to především míst, kde není v podloží hornina a dně se nachází opravdu jen hlína, která právě bývá největším zdrojem kalu. Důležité je také vyčištění přítoků.

Následně se studna vydrhne hrubým kartáčem a opraví se spáry mezi skružemi. Pak už může voda pomalu znovu nastupovat. Postupně se odčerpává lehký kal. Zapomínat se nesmí ani na finální dezinfekci. Stěny lze opláchnout roztokem sava, jenž se ale musí ze dna znovu odčerpat.

Jestliže se vám čištění studny zdá jako velký risk, pak není nic jednoduššího, než celý proces svěřit do rukou profesionálů.

Největší hrozbou jsou pro studny ropné látky, které mohou prosáknout z půdy. Ve vodě nesmí být ani náznak těchto látek. Velkou hrozbou jsou například povodně, po kterých mnoho studní už nesmí být nikdy používáno.

Dezinfekce vody při čištění studny

Nejčastěji se dezinfekce provádí savem. Za vhodný poměr se považuje použití 1dl sava na 1m3 vody. Druhým používaným přípravkem je chloramin, který se nechává rozpouštět v lahvi. Vodu je třeba stále odčerpávat a v žádném případě ji nepoužívat ke konzumaci.

Až po několika dnech můžete odebrat vzorek vody a poslat jej na rozbor, aby bylo jasné, zda není nijak zdravotně závadná. Pokud testy nedopadnou dobře, dá se stále používat jako voda užitková k zalévání zahrady.

Jestliže se vám čištění studny zdá jako velký risk, pak není nic jednoduššího, než celý proces svěřit do rukou profesionálů. Ti s kvalitní technikou a zkušenostmi studnu vyčistí, ošetří i dezinfikují a vy můžete beze strachu po nějaké době opět čerpat.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Sokoflok, s.r.o..: chemické prostředky pro úpravu a čištění vody
Společnost Sokoflok, s.r.o. patří mezi vý…
Studny Loutocký, s.r.o. – kopané studny
Rozhodli jste se pro vlastní kopanou studnu a přemýšlíte…
Město Dolní Bousov: turisticky atraktivní oblast Českého ráje
Turistika i kulturní a společenské vyžit…

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...