Co je tepelný most? Poradíme, jak ho řešit a snížit náklady na vytápění

Co je tepelný most? Poradíme, jak ho řešit a snížit náklady na vytápění

Tepelné mosty zpravidla vznikají na nedostatečně či nesprávně zateplených místech stavební konstrukce. Zjednodušeně je můžeme popsat jako místa v…

Už jste někdy přemýšleli, jak snížit náklady na vytápění? Pokud ano, pak jste se jistě setkali s problematikou tzv. tepelných mostů. Jedná se o nežádoucí jev, při němž z budovy uniká tepelná energie, a vy tak za teplo zaplatíte více než obvykle – tepelné mosty zkrátka snižují efektivitu vytápění. Tepelné mosty není radno brát na lehkou váhu, v krajním případě totiž mohou způsobit dokonce poškození konstrukce domu. V následujících řádcích se na tento nepříjemný jev podíváme podrobněji a přidáme také několik rad, jak předcházet jeho vzniku.

Co je tepelný most?

Tepelné mosty zpravidla vznikají na nedostatečně či nesprávně zateplených místech stavební konstrukce. Zjednodušeně je můžeme popsat jako místa v konstrukci domu, která převádějí teplo mezi interiérem a exteriérem. V praxi pak dochází ke snížení efektivity vytápění, neboť určité množství tepelné energie uniká skrze tepelný most pryč z interiéru.

S tepelným mostem se velmi často setkáte ve formě nedostatečně utěsněného místa mezi dvěma prostory s rozdílnou teplotou – v praxi jde například o konstrukci obvodové stěny. Součástí takové konstrukce je zpravidla materiál, který má v porovnání se zbytkem dělící konstrukce vyšší tepelnou vodivost. Právě na tomto místě pak dochází k převodům tepla, a tedy i tepelným ztrátám.

Jak tepelný most vzniká?

Tepelné mosty lze členit na základě různých kritérií. Podle vzniku rozlišujeme tepelné mosty, které se objevily vinou nedostatečně utěsněných míst v plášti dělicí konstrukce. Právě těmito místy pak z interiéru uniká teplý vzduch.

Tepelné mosty však mohou vznikat také v případě špatně navržené dělící konstrukce, a to například s ohledem na místní klimatické podmínky. Zvýšené riziko výskytu tepelných mostů platí také v případě, pouštíte-li se do neodborných úprav konstrukce nemovitosti. Tepelné mosty se nejčastěji vyskytují kolem okenních rámů, u základů, kde končívá zateplovací systém či v místě tzv. pozednice – vodorovného trámu, který probíhá podélně celým krovem a spojuje střechu s nosnou zdí.

Co je tepelný most a jak vzniká

Tepelný most způsobuje výskyt plísní

Tepelnými ztrátami však výčet záporů tepelných mostů nekončí. Na interiérové straně stěny se vlivem tepelného mostu mohou tvořit navlhlé, v horším případě plísňové skvrny. Tepelný most se totiž z vnější strany ochlazuje, zatímco z vnitřní přijímá teplo. Značný teplotní rozdíl má za následek vznik kondenzátu, který vytváří ideální podmínky pro pozdější výskyt plísní. Ty mohou mít negativní dopady na zdraví obyvatel domu.

Tepelný most: prevence a řešení

Vzniku tepelných mostů můžete předejít díky kvalitně zpracovanému projektu pro stavbu rodinného domu. Avšak ani sebelepší projekt nepomůže v případě zpackané realizace, což platí dvojnásob, stavíte-li svépomocí. Zárukou však nemusí být ani stavební firma, kterou vždy vybírejte uvážlivě a na základě referencí.

Ale co si počít v případě, když už se s tepelnými mosty potýkáte? S vlhkostí a plísněmi vám pomohou různé odvlhčovače, filtrační zařízení proti plísním a do určité míry i staré dobré větrání. Samotný tepelný most je pak možné odstranit zpravidla kvalitním zateplením postižených stěn či půdního prostoru. V závažných případech může dojít i ke stavebnímu zásahu do konstrukce.

Poradíme, jak snížit náklady na vytápění

Odstraňování tepelných mostů nemusí být levnou záležitostí, i proto se vyplatí neustále přemýšlet nad způsoby, jak snížit náklady na vytápění. Úspornějšího vytápění dosáhnete například správnou regulací radiátorů.

Náklady na vytápění ušetří také efektivní vytápění např. plynovým kondenzačním kotlem.

Při odchodu do práce topení nevypínejte, ale pouze snižte vnitřní teplotu o 4 až 5 °C. Po návratu se teplota rychleji ustálí na požadované hodnotě, ušetříte peníze a mírnější výkyvy teplot prospějí i stavební konstrukci domu. Efektivnímu vytápění prospějí také krátká a intenzivní větrání či utěsnění vchodových dveří proti pronikání průvanu.

V dlouhodobějším horizontu můžete ušetřit pořízení moderního vytápěcího systému – např. tepelného čerpadla či účinného plynového kondenzačního kotle. Moderní topné soustavy jsou totiž nejen ohleduplné vůči životnímu prostředí, ale rovněž vám už po několika letech vrátí počáteční investici.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...