Co je tepelný most? Poradíme, jak ho řešit a snížit náklady na vytápění

Co je tepelný most? Poradíme, jak ho řešit a snížit náklady na vytápění

Tepelné mosty zpravidla vznikají na nedostatečně či nesprávně zateplených místech stavební konstrukce. Zjednodušeně je můžeme popsat jako místa v…

Už jste někdy přemýšleli, jak snížit náklady na vytápění? Pokud ano, pak jste se jistě setkali s problematikou tzv. tepelných mostů. Jedná se o nežádoucí jev, při němž z budovy uniká tepelná energie, a vy tak za teplo zaplatíte více než obvykle – tepelné mosty zkrátka snižují efektivitu vytápění. Tepelné mosty není radno brát na lehkou váhu, v krajním případě totiž mohou způsobit dokonce poškození konstrukce domu. V následujících řádcích se na tento nepříjemný jev podíváme podrobněji a přidáme také několik rad, jak předcházet jeho vzniku.

Co je tepelný most?

Tepelné mosty zpravidla vznikají na nedostatečně či nesprávně zateplených místech stavební konstrukce. Zjednodušeně je můžeme popsat jako místa v konstrukci domu, která převádějí teplo mezi interiérem a exteriérem. V praxi pak dochází ke snížení efektivity vytápění, neboť určité množství tepelné energie uniká skrze tepelný most pryč z interiéru.

S tepelným mostem se velmi často setkáte ve formě nedostatečně utěsněného místa mezi dvěma prostory s rozdílnou teplotou – v praxi jde například o konstrukci obvodové stěny. Součástí takové konstrukce je zpravidla materiál, který má v porovnání se zbytkem dělící konstrukce vyšší tepelnou vodivost. Právě na tomto místě pak dochází k převodům tepla, a tedy i tepelným ztrátám.

Jak tepelný most vzniká?

Tepelné mosty lze členit na základě různých kritérií. Podle vzniku rozlišujeme tepelné mosty, které se objevily vinou nedostatečně utěsněných míst v plášti dělicí konstrukce. Právě těmito místy pak z interiéru uniká teplý vzduch.

Tepelné mosty však mohou vznikat také v případě špatně navržené dělící konstrukce, a to například s ohledem na místní klimatické podmínky. Zvýšené riziko výskytu tepelných mostů platí také v případě, pouštíte-li se do neodborných úprav konstrukce nemovitosti. Tepelné mosty se nejčastěji vyskytují kolem okenních rámů, u základů, kde končívá zateplovací systém či v místě tzv. pozednice – vodorovného trámu, který probíhá podélně celým krovem a spojuje střechu s nosnou zdí.

Co je tepelný most a jak vzniká

Tepelný most způsobuje výskyt plísní

Tepelnými ztrátami však výčet záporů tepelných mostů nekončí. Na interiérové straně stěny se vlivem tepelného mostu mohou tvořit navlhlé, v horším případě plísňové skvrny. Tepelný most se totiž z vnější strany ochlazuje, zatímco z vnitřní přijímá teplo. Značný teplotní rozdíl má za následek vznik kondenzátu, který vytváří ideální podmínky pro pozdější výskyt plísní. Ty mohou mít negativní dopady na zdraví obyvatel domu.

Tepelný most: prevence a řešení

Vzniku tepelných mostů můžete předejít díky kvalitně zpracovanému projektu pro stavbu rodinného domu. Avšak ani sebelepší projekt nepomůže v případě zpackané realizace, což platí dvojnásob, stavíte-li svépomocí. Zárukou však nemusí být ani stavební firma, kterou vždy vybírejte uvážlivě a na základě referencí.

Ale co si počít v případě, když už se s tepelnými mosty potýkáte? S vlhkostí a plísněmi vám pomohou různé odvlhčovače, filtrační zařízení proti plísním a do určité míry i staré dobré větrání. Samotný tepelný most je pak možné odstranit zpravidla kvalitním zateplením postižených stěn či půdního prostoru. V závažných případech může dojít i ke stavebnímu zásahu do konstrukce.

Poradíme, jak snížit náklady na vytápění

Odstraňování tepelných mostů nemusí být levnou záležitostí, i proto se vyplatí neustále přemýšlet nad způsoby, jak snížit náklady na vytápění. Úspornějšího vytápění dosáhnete například správnou regulací radiátorů.

Náklady na vytápění ušetří také efektivní vytápění např. plynovým kondenzačním kotlem.

Při odchodu do práce topení nevypínejte, ale pouze snižte vnitřní teplotu o 4 až 5 °C. Po návratu se teplota rychleji ustálí na požadované hodnotě, ušetříte peníze a mírnější výkyvy teplot prospějí i stavební konstrukci domu. Efektivnímu vytápění prospějí také krátká a intenzivní větrání či utěsnění vchodových dveří proti pronikání průvanu.

V dlouhodobějším horizontu můžete ušetřit pořízení moderního vytápěcího systému – např. tepelného čerpadla či účinného plynového kondenzačního kotle. Moderní topné soustavy jsou totiž nejen ohleduplné vůči životnímu prostředí, ale rovněž vám už po několika letech vrátí počáteční investici.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...