
Energetická krize vás trápit nemusí, topit dřevem se v současné době vyplatí
Topení dřevem dnes představuje jeden ze způsobů vytápění. V čem spočívají jeho výhody a jak poznat kvalitní palivové dřevo?
Proč se vyplatí topit dřevem
Topení dřevem se řada lidí stále poněkud obává. Jedná se však o možnost, která je jednak komfortní, ale také ekonomická a v konečném důsledku ekologická. V současné době jsme vlivem ekonomického vývoje znovu svědky odklonu od moderních plynových či elektrických řešení zpět ke klasickým kotlům a krbům na tuhá paliva. Ty mají řadu výhod.
Palivové dřevo vyniká v první řadě nízkou pořizovací cenou. Podle odborníků přitom příliš nezáleží na tom, zda hovoříme o malém krbu, který v rodinném domě plní funkci doplňkového topidla, o centrálním kotli na dřevo nebo dřevní pelety, případně o větší kotelně, která je výtopnou bytovky nebo i celé vesnice. Dřevo je zkrátka vždy levnou alternativou.
To lze ilustrovat i na konkrétních číslech. Jeden PRMs smrkového dřeva vyšel konkrétně v loňském roce na v průměru 2 000 Kč. Vydělíme-li cenu PRMs smrkového dřeva množstvím tepla, které toto dřevo vyrobí, zjistíme, že vyrobit 1 kWh pomocí dřeva stojí méně než 1,4 Kč.
Spalování dřeva lze také uznat jako ekologickou variantu. Jde o dobře dostupný přírodní materiál a obnovitelnou surovinu. Dle organizace Carbon Trust může být posuzováno jakožto uhlíkově neutrální. Při jeho spalování se uvolňuje pouze tolik oxidu uhličitého (CO₂), kolik se ho uvolní při přirozeném rozkladu.
V úvahu po této stránce musíme vzít navíc i skutečnost, že většina dnes produkovaného dřeva nedisponuje potřebnou kvalitou pro další zpracování. Nelze z něj tedy například vyrobit nábytek. A spalování je tak prakticky jedinou možností, jak jej dále zužitkovat.
Jak poznat kvalitní palivové dřevo
Jak poznáte, jestli je dřevo skutečně vhodné na vhodné k vytápění a poskytne vám veškeré výše popsané výhody? Stěžejním faktorem u palivového dřeva je především tzv. výhřevnost. Ta se odvíjí od vlhkosti. Čerstvě pokácené dřevo obsahuje přibližně 60 % vody, pro topení se ale vyžaduje vlhkost v rozmezí 20 až 25 %. Dřevo se proto musí nechat vyschnout.
Druhým klíčovým faktorem je tvrdost dřeva. Měkké dřevo, ačkoli je levnější, je výhodnější jen zdánlivě. Vyhoří totiž rychleji. Naopak tvrdé dřevo hoří pomaleji, poskytuje stabilní a dlouhodobý žár, avšak za vyšší cenu. Tvrdým dřevem se konkrétně rozumí například buk či dub. Za měkké dřevo se pak považuje například to smrkové či borovicové.
Rozhodli jste se i vy změnit způsob vytápění a dát šanci právě palivovému dřevu? Pila Soběšín v současné době nabízí jednak dřevo určené k vytápění a také dřevo stavební. Zakoupit si tak můžete mimo jiné řezané palivo či štípané palivo rovnané do beden. Stejně tak pila aktuálně nabízí i obalový materiál. Využijte proto i vy tuto praktickou možnost.
Diskuse k článku