Venkovní žaluzie místo klimatizace.

Letní ochlazení? Venkovní žaluzie poráží klimatizaci z pohledu zdraví i ekologie

Při vysokých letních teplotách se domácnostech a kancelářích nabízí dvě varianty, jak prostory interiéru ochladit. Dostatečnou tepelnou pohodu člověku umožní klimatizace nebo stínicí technika. Pokud uživatel sáhne po druhé variantě, dostane se mu na rozdíl od klimatizace ekologického a zdravotně nezávadného řešení.

„Venkovní žaluzie představují ideální variantu pro letní ochlazení interiéru, které v sobě kombinuje extrémně vysokou účinnost a oproti klasické klimatizaci také zdravotní nezávadnost a ekologičtější řešení. Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, venkovní žaluzie umí domácnost ochladit. Činí tak ovšem pasivně, bez aktivního proudění studeného vzduchu,“ shrnuje hlavní přínosy venkovní stínicí techniky Petr Přichystal, marketingový manažer společnosti LOMAX.

Klimatizace oproti venkovním žaluziím interiér naopak chladí aktivně. Zjednodušeně se to projevuje prouděním studeného vzduchu po místnosti. Toto řešení s sebou ale nese některá zdravotní rizika. Vzduch, který proudí z klimatizační jednotky, je totiž suchý. Při menším příjmu tekutin tak lidem vysychají sliznice, ve finále to tak může znamenat nepříjemné škrabání či bolest v krku. Ačkoliv nemocí v létě obecně ubývá, jednou z příčin vzniku letních viróz či angín mohou být právě klimatizace.

Venkovní žaluzie umoňují pasivní chlazení interiéru.

Pro běžné uživatele jsou pak rizikové také přechody mezi příliš klimatizovanými, a naopak nechlazenými prostory. Maximální teplotní rozdíl mezi oběma prostředími by měl být 6 °C, pokud je vyšší, může to pro člověka znamenat zdravotní problém. Riziko vzniká také v případech, kdy vzduch z klimatizace míří přímo na člověka, například na jeho záda či záhlaví. U těchto míst při výraznějším ochlazení totiž dochází ke křečím ve svalech a následné bolesti.

Zmíněný pasivní způsob chlazení interiéru, typický pro venkovní žaluzie, možnost vzniku těchto rizik eliminuje. Toto řešení zároveň umožňuje v místnosti orientované na západ docílit i v nejparnějších letních dnech docílit příjemných teplot. Přitom ale nehrozí, že by byl mezi venkovní a vnitřní teplotou extrémní rozdíl jako v případě klimatizace. Riziko angíny či letní virózy je tak eliminované.

Venkovní žaluzie snižují teplotu v interiéru až o 10 °C

Klíč k efektivitě venkovních žaluzií spočívá jejich v umístění ještě před okny. „Díky tomu nepouští do interiéru teplý vzduch a zvládnou zadržet až 94 % tepelné energie. I z hlediska výdajů se přitom jedná o výhodnější řešení než klimatizace. Počáteční investice může být u extrémně dlouhých lamel sice srovnatelná s klimatizací, tím nicméně náklady končí, u chladících zařízení spíše začínají. I v případě motorizovaných žaluzií činí totiž jejich spotřeba zanedbatelný zlomek toho, co běžný provoz klimatizace,“ doplňuje ekonomické výhody stínění Petr Přichystal.

U klimatizací mohou být finální finanční náklady i násobně vyšší. Pokud je totiž přehřívaný prostor domácnosti velký, znamená to pro uživatele nákup hned několika klimatizačních jednotek. K tomu je nutné přičíst také stavební úpravy. Klimatizace kromě toho stejně jako další přístroje v domácnosti spotřebují určité množství elektrické energie. Mezi domácími spotřebiči navíc patří v tomto ohledu mezi ty náročnější.

Pořízení venkovních žaluzií vyjde většinou levněji než instalace a provoz klimatizace.

Podle Petra Přichystala by se přitom při porovnávání venkovních žaluzií a klimatizací nemělo zapomínat ani na ekologické hledisko. „Vyšší spotřeba energie u klimatizací samozřejmě znamená i vyšší emise, což se jednoznačně vyplatí zohledňovat. Zároveň jsou zajímavým designovým prvkem, naproti tomu venkovní jednotka klimatizace prostory fasády spíše hyzdí,“ uzavřel marketingový manažer společnosti LOMAX.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...