Nebojte se dřevostavby, kvalitní bydlení lze vybudovat i rychle

Nebojte se dřevostavby, kvalitní bydlení lze vybudovat i rychle

Dřevěné domy neboli dřevostavby se už dávno nepojí jen s podobou srubů nebo naopak levných a rychle vystavěných domků. Dřevostavby jsou moderním způsobem bydlení, které nepatří pouze na vesnice a není třeba, aby je obklopovaly lesy nebo louky. Zapadnou do každé zástavby a svým majitelům přinesou velmi příjemné bydlení. Zdravé, přírodní a v neposlední řadě i pěkné na pohled.

Proč dřevostavby

Lidstvo využívá dřevo jako stavební materiál už od svých počátků a v posledních dekádách se stává znovu oblíbeným a často využívaným materiálem právě v případě dřevostaveb a dalších. Ve Spojených Státech patří dřevěné konstrukce k nejpoužívanějším a stále se jim důvěřuje. Potvrzení o jedinečných vlastnostech dřeva by mohlo přijít i ze Skandinávských zemí, kde dřevostavby odolávají rozmarům počasí už celá desetiletí.

Dřevostavby vs. zděné domy v historii

Vrchol popularity dřevostaveb byl na přelomu 18. a 19. století. Jejich úpadek měly na svědomí časté požáry, kterým v té době nešlo dost dobře zabránit. Vedlo to dokonce k jejich postupnému zákazu na území českých zemí. Řešením tak byly celozděné domy. Moderní technologie a postupy však umožňují znovu používání dřeva jako spolehlivého materiálu pro stavbu. Vliv mělo také postupné zpřísnění požárních předpisů. 

Dnes se výstavbou dřevostaveb zabývají specializované firmy, u kterých si můžete být jistí kvalitou prací a zkušenostmi. 

Zdravé bydlení v dřevostabě

Dřevostavby jsou považovány za ideální pro případ, kdy toužíte po zdravějším životu. Velkým kladem je například schopnost regulace vlhkosti v interiéru. Pokud se procento vlhkosti zvýší, dřevo ji dokáže částečně vstřebat; při nízké vlhkosti se naopak ze dřeva uvolňuje do okolí. Tato stabilita je příjemná zejména v případě, že některému z členů domácnosti dělá problémy mokrý nebo suchý vzduch. Užitečnou vlastností je schopnost vázat oxid uhličitý i v době, kdy strom už neroste, a snižovat tak jeho podíl v okolním prostředí

Fotolia_49414115_XS

Rychlost výstavby a úspora v dřevostavbě

Dřevostavby lze stavět celoročně a nemusí se čekat na vhodné roční období. To, jak rychle se bude bydlet, závisí na tom, jaká se použije technologie stavby. Dřevostavba nůže být hotová v řádu měsíců, stavba se však může protáhnout i na roky. Nejrychleji se lze stěhovat i po třech měsících od začátku prací.

Levnější vytápění dřevostavby

Dřevěné domy dnes patří většinou do kategorie nízkoenergetických staveb (roční spotřeba pod 70 kWh / m2), což je přibližně o polovinu méně, než u běžných zděných domů. Často se také volí možnost více tepelných zdrojů, jenž ve vzájemné kombinaci přináší příjemné klima i snížení nákladů. Díky dobrým izolačním vlastnostem se mohou využívat i méně výkonné zdroje. Používá se také kombinované vytápění.
Nesmí se ale zapomínat na to, že základem úspor při topení je použití kvalitních izolačních materiálů při výstavbě.

Kvalitní tepelná i zvuková izolace dřevostaveb

Dřevostavby se dají izolovat stejně kvalitně, jako jakékoliv jiné domy. I tady je ale potřeba pečlivě vybírat technologii izolace. Moderní dřevostavby nejčastěji disponují difuzně otevřeným systémem, který umožňuje částečnou prostupnost par a nedochází tak k jejich zadržování uvnitř. Tento bod by se však měl svěřit odborníkům, protože kondenzace vodních par znatelně ovlivňuje životnost konstrukce.
U tepelných izolací je možno vybírat třeba i podle míry šetrosti k životnímu prostředí. Mezi klasické varianty patří polystyren, skelná nebo minerální vlákna, do kategorie ekologických spadá konopná izolace, izolace na bázi papíru, slámy nebo ovčí vlny. U izolace ze slámy je však potřeba po čase její výměna. Ostatně sesedání hmoty je problém také u jiných izolací a je potřeba zaměřit se na tento fakt.

Fotolia_71757109_XS

Dřevostavby a požární předpisy

Není pravdou, že by dřevostavby byly náchylnější k požárům. Odolnost dřevostaveb umožňují materiály, které nemohou plameny poškodit, a které obklopují konstrukci. Rizikovější je tak spíše možnost vzplanutí interiéru.
Dřevo pro takové stavby je dodatečně upravováno impregnací nebo nástřiky. Pro lepší ilustraci odolnonsti proběhly i pokusy hořlavosti. Při jednom takovém (Dubňany, 2009) se ukázalo, že kvalitní dřevostavbu požár nezničí. Postupuje pomalu a nepřeskakuje mezi jednotlivými místnostmi.

Dřevostavby - pojmy, které se vám budou hodit a není radno si je plést

 • Nízkoenergetický dům

Spotřeba energie na vytápění v rozmezí 15-50 kWh/m² za rok, díky tomu, že se v něm nenachází tepelné mosty a cirkulace vzduchu může využívat systém rekuperace.
Podle nových směrnic nesmí roční spotřeba na vytápění překročit 50 kWh/m² podlahové plochy.

 • Třílitrový dům

Alternativa k nízkoenergetickému domu, navíc ještě o třetinu úspornější (oproti běžným domům je to až o pětinu). Může nést i označení ultradům. Potřebná energie na vytápění nesmí být vyšší, než 34 kWh/m².

 • Pasivní dům

Ještě nižší spotřebu má pasivní dům, a to maximálně 15 kWh/m². Díky řízenému větrání dochází k přrdávání tepla mezi vzduchem, který proudí z místnosti, a vzduchem, který do ní naopak směřuje. Proces se odehrává v tepelném výměníku a ztráty tepla jsou minimální. Roční spotřeba na vytápění je pak pod 15 kWh/m².

 • Nulový dům

Spotřba nulového domu je maximálně kryta z obnovitelných zdrojů. Důležité je, aby měl už z povahy stavby co nejnižší spotřebu. Ta je pak pokrýváz energie, kterou dům získá z obnovitelných zdrojů.

Obavy z katalogově unifikovaného vzhledu dřevostaveb nejsou na místě. Jistě, tato možnost existuje, avšak architekti umí navrhnout i jiná řešení. Je samozřejmé, že se tento typ domů musí držet norem, avšak i taková stavba může být jedinečná, příjemná a nemusí urážet estetiku.Diskuse k článku

 • Markéta

  12:00 4. 5. 2018 0
  Pěkný článek. Nakonec jsme se také rozhodli nechat si postavit dřevostavbu na klíč. Vybrali jsme si firmu Mrštný, na doporučení známých a zatím jsme spokojení. Takže za nás můžeme dřevostavby jedině doporučit.
 • Markéta

  12:00 4. 5. 2018 0
  Pěkný článek. Nakonec jsme se také rozhodli nechat si postavit dřevostavbu na klíč. Vybrali jsme si firmu Mrštný, na doporučení známých a zatím jsme spokojení. Takže za nás můžeme dřevostavby jedině doporučit.

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Vymačkejte si pomerančovou šťávu – ručně i s elektrickými pomocníky

Čerstvou šťávu z pomeranče nenahradí ani ten nejdražší džus z krabice. Při pasterizaci, konzervaci a výrobě z koncentrátu se totiž řadu zdraví prospěšných látek vytratí. Vlastní příprava čerstvé pomerančové šťá...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

5 důležitých pravidel pro saunování

Plánujete pořízení domácí sauny, nebo pravidelně navštěvujete některá z wellness center? V obou případech byste měli znát základní pravidla pro saunování, díky kterým dosáhnete maximálního účinku z hlediska zdr...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...