Nízkoenergetické domy a dřevostavby: trend moderního stavitelství

Nízkoenergetické domy a dřevostavby: trend moderního stavitelství

Jedním z trendů současného stavitelství jsou energeticky úsporné domy. Kupní ceny nemovitostí neustále rostou a stejně tak se zpřísňují požadavky na získání hypotéky. Proto je pochopitelné, že lidé hledají alternativní způsoby bydlení. Nízkoenergetické domy se vyznačují velmi nízkými ztrátami tepla. Během projektování nízkoenergetických staveb se bere v úvahu například orientace vůči světovým stranám či umístění a počet oken.

Nevěřte mýtům, životnost dřevostaveb vás překvapí

Mezi lidmi často panují obavy, že z hlediska životnosti nejsou dřevostavby příliš dobrým řešením, obzvláště pak ve srovnání například se zděnými stavbami. Ve skutečnosti je však životnost staveb ze dřeva srovnatelná se stavbami z jiných materiálů. Pokud se na konstrukci dřevostavby podílí zkušená stavební firma, dosahuje taková stavba velmi vysoké kvality.

Z toho důvodu se vyplatí, když si na stavební práce najmete společnost, která může v oblasti dřevostaveb nabídnout kvalitní reference a letité zkušenosti. Výstavbou dřevostaveb se zabývá například firma Artes, která na českém trhu působí od roku 1998 a za dobu své existence realizovala celou řadu úspěšných stavebních projektů a rekonstrukcí.

Dalším mýtem, který se často opakuje, je vysoká náchylnost dřevostaveb k požáru. Na první pohled to zní logicky. Dřevo je velmi hořlavý materiál. Všechny stavby bez ohledu na použitý materiál však musí splňovat totožnou normu požární bezpečnosti.

Životnost dřevostaveb vás překvapí

V čem se dřevostavba liší od běžného zděného domu?

Jednou z nesporných výhod dřevostavby je výrazně kratší doba výstavby než v případě staveb z jiných materiálů. Rodinný dům lze od základů postavit za půl roku, mnohdy však na kompletní realizaci stačí pět a méně měsíců. Stavební práce lze urychlit především aplikací specifických technologií, které se používají pro stavbu vrchní části objektů. Díky tomu mohou dělníci na stavbě pracovat během celého roku, aniž by je omezovaly klimatické podmínky, které by byly za jiných okolností nepříznivé, a to obzvláště v zimě.

Ve srovnání se zděnými domy lze u dřevostaveb mnohem jednodušeji a levněji položit základovou desku. Konstrukce domu je navíc výborně tepelně izolovaná, což umožňuje postavit stěny s mnohem menší tloušťkou. Výstavba formou suché technologie zároveň umožňuje jednoduchou úpravu dispozic. To se hodí třeba v případě, když rekonstruujete a chcete v domě vytvořit více úložného prostoru. Ceny za energie neustále rostou, což vede k tomu, že lidé hledají alternativní způsoby bydlení. Dřevostavby jsou jako stvořené pro nízkonákladové bydlení.

Nízkoenergetické stavby jsou šetrné k vaší peněžence i životnímu prostředí

Co si představíte, když se řekne dřevostavba? Mnohé pravděpodobně jako první napadne rekreační chata někde uprostřed lesa, kam si v létě jezdíváte na víkend odpočinout. V současnosti přitom vzniká stále více dřevostaveb, do kterých se natrvalo stěhují rodiny s dětmi, neboť se jedná o nízkoenergetické stavby šetrné k životnímu prostředí i rozpočtu jejich majitelů. Mezi lidmi se objevuje mylná představa, že dřevostavba není tvořená ničím jiným než dřevem. To však pochopitelně není pravda. Kromě dřevěných desek či trámů se při stavbě používají také materiály na bázi sádry nebo různé druhy izolací.

Vyznáte se v dřevostavbách? Rozlišujeme je především podle konstrukce

V závislosti na konstrukci rozlišujeme hned několik typů dřevostaveb. Pro dřevostavbu s lehkou dřevěnou kostrou je příznačné, že vzniká přímo na staveništi. Nejprve se položí základová deska, na kterou se následně usadí dřevěný rám. U některých staveb se naopak používají těžké dřevěné trámy. Tyto masivní trámy bývají obvykle velmi dobře viditelné a dotvářejí vzhled interiéru či exteriéru stavby. Prostor mezi jednotlivými trámy se vyplňuje sklem nebo zdivem.

Jednou z metod nízkoenergetického stavitelství je zdvojování stěn. Vzniklý prostor mezi stěnami se vyplňuje izolačním materiálem. Při konstrukci dřevostaveb se často využívá moderních technologií a výrobních procesů. To je patrné převážně u dřevostaveb složených z panelů. Dřevěné panely je totiž nutné opracovat do přesných rozměrů, k čemuž se využívají CNC stroje.

Pravděpodobně nejtradičnější konstrukce se používá při stavbě srubů a roubenek. Ty jsou složené z mohutných trámů horizontálně poskládaných na sebe. I mezi roubenkou a srubem bychom však našli hned několik rozdílů. Srub bývá složený z neopracovaných kulatých klád, které ve spoji většinou přečnívají. Roubenka se naopak skládá z upravených trámů ve tvaru kvádrů. Jejich spoj bývá obvykle zarovnaný.

www.artesfm.cz 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...