Vyrobte si sítě proti hmyzu a ušetřete i několik tisíc korun

Vyrobte si sítě proti hmyzu a ušetřete i několik tisíc korun

Také vás během dne i noc ruší nepříjemný poletující hmyz, který vám nedá spát a může za nejeden štípanec? Mouchy, komáři i můry se do našich obydlí nejčastěji dostanou otevřenými okny. Nejjednodušším způsobem ochrany před otravným hmyzem je montáž rámových okenních sítí, díky kterým můžete nechat okna otevřená i po celý den. Pokud nechcete utrácet tisíce korun za originální průmyslově vyráběné rámové sítě, můžete si je snadno vyrobit i sami. Hodí se zejména k dřevěným typům oken, u kterých vypadají přirozeně a splní svůj účel. Přinášíme vám návod, jak si jednoduché rámové sítě vyrobit svépomocí.

Sítě proti hmyzu si vyrobte z dřevěných latí

Komerčně dostupné sítě proti hmyzu, které nabízí většina výrobců oken a stínicí techniky, se nejčastěji vyrábí z plastových nebo hliníkových profilů. Chcete-li si sítě vyrobit snadno doma, použijte tenké (ale pevné a rovné) dřevěné latě, které pořídíte v každém hobbymarketu za pár korun. Dřevěné latě jsou lehké a zajistí stabilní ukotvení síťoviny. Dají se snadno opracovat a případně natřít do barvy okenního rámu, případně nalakovat bezbarvým lakem a zachovat poutavý dřevěný vzhled.

Potřebné vybavení pro výrobu sítí proti hmyzu

Pro výrobu sítí proti hmyzu budete potřebovat jen základní dílenské vybavení a materiál, a to:

  • Dřevěné latě pro výrobu konstrukce
  • Síťovinu
  • Hřebíčky nebo vruty, případně samolepicí pásku
  • Brusný papír
  • Barvu na dřevo nebo lak (volitelné)
  • Ruční pilku nebo oscilační brusku
  • Kladivo
  • Nůžky
  • Metr, tužku a papír

Začněte pečlivým naměřením oken

Výhodou svépomocné výroby rámových sítí je možnost zhotovení přesného rozměru pro konkrétní typ okna. Nemusíte tak řešit problém s vypadáváním z konstrukce okna kvůli velké mezeře mezi rámem, ani nemusíte dodatečně upravovat délku profilů nebo výšku rámu. Změřte rozměry mezi pravou a levou hranou okna, stejně tak i mezi horní a dolní hranou. Důležité je změřit i tloušťku okna v otevřené poloze, aby hotová rámová síť nepřekážela. Zapište si požadované rozměry a přeneste je na dřevěné latě.

Nařežte latě a spojte je hřebíčky nebo vruty

Na výrobu konstrukce dřevěných rámů pro síť budete potřebovat čtyři laťky nařezané na požadovanou velikost. Doporučujeme zvolit tenčí a užší latě, které na sebe nebudou poutat velkou pozornost a díky nízké hmotnosti se budou snadno instalovat a demontovat. Po nařezání latí je zabruste smirkovým papírem a případně natřete nebo nalakujte. Následně vytvořte z latí samotný rám, a to spojením pomocí hřebíčků nebo vrutů. Hřebíčky jsou ideální při výrobou rámů z latí tenkých jen pár mm, pokud budete naopak vyrábět robustnější sítě, můžete je z horní strany spojit vruty.

Síťoviny upevněte například samolepicí páskou

V dalším kroku je potřeba vyplnit hotový dřevěný rám síťovinou. Ta se nejčastěji vyrábí ze skelného vlákna a je potažená PVC. Nedoporučujeme používat celoplastové sítě, které nejsou tak pevné a hůře se s nimi manipuluje. Možností, jak síť upevnit do rámu, je několik. Často se používají obyčejné připínáčky nebo hřebíčky. Estetickým řešením je kotvení pomocí extra přilnavé samolepicí pásky, která splní svůj účel. Chcete-li mít možnost jednoduše síťovinu vyměnit za jinou nebo ji z rámu jednoduše vyndat, můžete na rám nalepit jednu část suchého zipu a tu druhou nalepit nebo našít na síťovinu.

Namontujte otočné držáky do rámu okna

Nabízí se otázka, jak sítě proti hmyzu nasadit do rámu okna. To lze opět řešit různými způsoby. Aby se daly rámové sítě kdykoliv v budoucnu demontovat, je dobré na rám oken přišroubovat otočné packy, které po vložení zajistí přidržení sítí k okenním rámu. Pro pevné ukotvení, které odolá i silnějšímu větru, doporučujeme použít 8 držáků – dvě na každou stranu rámu. Ve chvíli, kdy budete chtít síť demontovat, jednoduše packami otočíte a celý rám vyndáte. Můžete jej tak v okně použít třeba jen během letního období, kdy je výskyt polétavého hmyzu největší.

Rámové podomácku vyrobené sítě proti hmyzu jsou funkční, nikdy však nebudou vypadat tak poutavě jako průmyslově vyráběné sítě z hliníkových rámů. Na trhu se vyrábí celá řada sítí proti hmyzu, které se liší typem konstrukce. Na představení jednotlivých typů se zaměřujeme v pokračování článku:

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

DRUHY SÍTÍ PROTI HMYZU PODLE KONSTRUKCE

Další články na téma oken a stínění:

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...