
Dopřejte si čerstvou rybu z Čech, prospějete svému zdraví
Rybaření a rybníky jsou s českými zeměmi spjaty odedávna. Ani dnes tuzemské ryby na popularitě neztratily a dnes si můžete koupit čerstvou rybu přímo na sádkách. Jaké jsou výhody?
Jak se rozvíjelo české rybníkářství
Rybníkářství lze stručně charakterizovat jakožto chov a lov ryb, popřípadě vodních organizmů v rybníce nebo ve zvláštním rybochovném zařízení, uskutečňovaný k zajištění produkce ryb a rybího masa, popřípadě produkce vodních organizmů nebo produkce rybí násady pro rybníky anebo pro zarybňování rybářských revírů.
V českých zemích má tento obor hlubokou tradici. První doklady o podobné činnosti se objevují již v průběhu 11. a 12. století. Nejstarší rybníky patřily ke klášterům, jako byly například Kladruby, Zlatá Koruna či Žďár nad Sázavou. Systematické budování na panstvích církevních i světských vrchností je ve větší míře doložitelné již v době lucemburské.
Za pomyslný zlatý věk ale můžeme pokládat až 16. století. Monumentální rybniční soustavy se rodily především na šlechtických velkostatcích. Dokládá to též umělý kanál známý jako Zlatá stoka, vystavěný v letech 1505 až 1520, jenž je mistrovským dílem Štěpánka Netolického. Nachází se na Třeboňsku a tato lokalita je rybníkářstvím proslulá dodnes.
V Česku však není jediná. Z vývojového hlediska je dokonce starší Pardubicko a také oblast Podcidliní a dalších lokalit, kde příznivé podmínky utvořily malé řeky vlévající se do Labe. Jednu z nejvýraznějších stop pak v tomto směru zanechal Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan.
Jak dnes čerpáme z jedinečné tradice
Propsal se nejen do vzniku největšího českého rybníku Rožmberk, ale také působil v rodném kraji. Prokazatelně mu lze připsat rybníky Návesník a Nepřízeň. Zřejmě by též jeho dílem mohl být rybník Musík na Sedlčansku. Podílel se i na stavbě hráze rybníka Žehuňského.
Z této jedinečné tradice doposud těží i propracovaný systém sádek. Tímto pojmem se označuje umělá vodní nádrž určená k odchovu nebo k převozu obvykle trhových ryb nebo násad. Dostupné ryby má pro každého a výhodou je, že s nimi je i minimálně manipulováno, takže se ke konzumentovi dostanou neotlučené. Pro řadu lidí jde též o lepší alternativu oproti mořským rybám, neboť ty tuzemské jsou za těchto podmínek levnější, čerstvé a s jasným původem.
Sádky Nouzov nalezneme ve stejnojmenné obci, jež je částí Chotěšic. Ty se nacházejí nedaleko Nymburka a Poděbrad. Jde tak o krajinu, která čerpá z jedinečného dědictví proslulého českého rybníkáře. Dnes si tak i díky němu mohou zájemci zakoupit nejen během vánoční sezóny čerstvé ryby. Sádky se kromě chovu a prodeje zaobírají též výlovy rybníků. Majitelem sádek v Nouzově je v současné době společnost Czernin Dymokury s.r.o.
Diskuse k článku