breno_jakusporadatdetskypokoj_2

Jak uspořádat dětský pokoj: Zařiďte ho tak, aby rostl s dítětem

Abyste se vyhnuli předělávání dětského pokoje každý rok, volte takový nábytek, doplňky a další prvky, které děti jen tak neomrzí a zároveň zůstanou funkční několik let. Děti v pokoji nejen odpočívají, ale hrají si v něm a později se i učí. Proto by jim měl co nejlépe sloužit pro všechny činnosti. Poradíme vám, jak uspořádat dětský pokoj, jaký vybírat nábytek a doplňky a jak pokojíček rozdělit, aby dětem poskytoval bezpečný a útulný prostor.

Jaký nábytek a doplňky vybírat do dětského pokoje

Než se stihnete rozkoukat, z miminka je batole a z batolete předškolák. „Miminkovský“ pokoj tak musí projít důkladnou transformací, aby zůstal funkční několik dalších let. Při plánování dětského pokoje začněte výběrem vhodného nábytku.

Pečlivě vybírejte i postel, která nabízí dostatek úložného prostoru a případně se dá využít i jako útočiště během dne a místo na hraní.

Ideální jsou například zvýšené postele. Nahoře dítě spí a dole má svůj prostor, kam se může v klidu „zašít“ během dne. V pozdějším věku se z prostoru přesunou hračky a vejde se tam třeba psací stůl.

Velkou pozornost věnujte také skříním, policím a dalším úložným prostorům. Děti se na svět nedívají z příliš velké výšky, takže i úložné prostory tomu přizpůsobte. Ideálně aby si děti časem zvládaly uklízet hračky a oblečení samy.

Pro lepší uspořádání a snazší úklid jsou vhodnější uzavřené skříně. Nebo úložné boxy v policích, do kterých se snadno vejdou hračky a další poklady. Pokoj díky nim bude působit uklizeně a uspořádaně.

Nábytek vybírejte z přírodních materiálů a volte raději neutrální barvy. Vhodnými doplňky doladíte pokojíček podle toho, co se zrovna dětem líbí. Že si právě teď děti ujíždí například na nejnovější pohádce a chtějí všechno v tomto stylu neznamená, že byste tomu měli přizpůsobit celý pokoj. Mnohem snazší a levnější je vyměnit třeba povlečení na nový oblíbený motiv.

Dětský pokoj

Pohrajte si s rozdělením dětského pokoje

Dětský pokoj slouží dětem nejen k odpočinku. Ideální uspořádání je takové, aby v něm děti měli části, kde si hrají, kde spí, a kde se učí. Proto se snažte pokojíček rozdělit do těchto tří zón. Pokud to prostor umožňuje.

Uprostřed pokoje nechte co nejvíce volného prostoru. Ten totiž bude sloužit právě jako hrací část. Časem se může rozdělení pokoje měnit podle toho, jak dítě roste. Nábytek by proto měl jít snadno přesunout. Případně přidat další úložné prostory, přivrtat nové poličky nebo naopak nějaké místo uvolnit.

Tip: Dětský pokoj oživíte třeba i hravými prvky jako jsou závěsná houpací křesla, teepee nebo lezecká stěna.

Myslete i na výběr podlahy

Děti tráví nejen při hře dost času také na zemi. S tím počítejte i při výběru vhodné podlahy.

Zkuste mrknout na dětské metrážové koberce, případně kusové koberce. Ty ale dobře zafixujte k podlaze, aby na nich děti neuklouzly. Ke kusovým kobercům můžete použít protiskluzovou podložku. Bezpečnější je správně přilepený celoplošný koberec.

Metrážový koberec je také levnější na pořízení než například vinylová podlaha. Nemusíte se bát ani nijak složité údržby. Stačí pravidelné vysávání. Nebojte se koberců ani když máte citlivé nebo alergické dítě. Prach v místnosti s kobercem totiž víří mnohem méně než v případě hladkých podlah. Prach se totiž díky speciální antistatické úpravě drží na povrchu koberce a jednoduše se odstraní pravidelným vysáváním.

Dětem koberec také zajistí měkký a příjemný došlap, nebudou je studit nohy a nenastydnou se tak snadno, ani když budou při hraní dlouho sedět na zemi. Koberec zároveň tlumí hluk i pády, což zase mohou ocenit i sousedi, pokud bydlíte v bytě.
 Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy

Víte o někom kdo provádi pasportizaci domu v okese Benešov?

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...