Kokosový substrát se postará o tuhý kořínek pokojových i venkovních rostlin

Kokosový substrát se postará o tuhý kořínek pokojových i venkovních rostlin

Kokosový substrát vyniká mezi zahradnickými substráty vzdušností a schopností zadržovat větší množství vody. Rostlinám se v něm bude dařit bez toho, aby jim dělal společnost plevel nebo nežádoucí půdní organismy. Menší cihlička kokosového substrátu nabobtná tak, že zaplní květináč a „uživí" rostliny i ve velkých nádobách.


Dodáváním živin zajistíte ideální prostředí, proto se neobejdete bez hnojiv. Kořeny pěstovaných rostlin budou bohatě zásobeny kyslíkem a budou tak moci sílit jak jim jen bude vyhovovat. Sami určitě víte, že tuhý kořínek je ten nejlepší základ pro dlouhá léta.

Kokosový substrát 

Rozeznat kvalitní kokosový substrát od bezcenné náhražky není jednoduché. Ten správný se skládá z rozdrcených kokosových vláken a obalů.
Součástí balení bývá i první dávka hnojiva, které dodá potřebné živiny. Později se o jejich přísun musíte už ale postarat sami, protože samotný substrát je neobsahuje. Využívá se proto pro předpěstování, po němž se mladé rostliny přesazují do bohatší půdy. Týká se to hlavně trvalek, ostatní si vystačí s přidaným hnojivem.

Kokosový substrát se často využívá jako příměs jiných, na živiny bohatých směsí. Hlavní devízou je schopnost zadržování vlhkosti, která se v takových půdách hodí.

Substrát tvoří kokosová drť, štěpka a vlákna. Struktura závisí na jejich poměru a velikosti. Hodně malých částic znamená velké množství malých pórů, ve kterých se zadržuje hodně vody, ale málo vzduchu. Velké póry fungují zase opačně: více vzduchu, méně vody.

Dodáváním živin zajistíte ideální prostředí, proto se neobejdete bez hnojiv. Kořeny pěstovaných rostlin budou bohatě zásobeny kyslíkem a budou tak moci sílit jak jim jen bude vyhovovat. A sami určitě víte, že tuhý kořínek je ten nejlepší základ pro dlouhá léta.

Kokosový substrát do terária

Kromě pěstování rostlin se lignocel, jak je kokosový substrát pojmenovaný, používá i v teráriích pro chování různých živočichů – nejčastěji bezobratlých. S příměsí dalších složek pak vyhovuje i plazům. Vhodný je hlavně proto, že saje vodu, nevede teplo a má dobré izolační schopnosti. Podle potřeby se míchá s pískem. Takovou směs můžete zakoupit už připravenou a ve vyváženém složení.

Jak vzniká kokosový substrát

Kokosová vlákna vznikají jako vedlejší produkt kokosového průmyslu a dříve byla považovaná za odpad. V současnosti se používají pro výrobu lan, rohožek nebo jako obalový materiál. A v neposlední řadě mají místo v ekologickém pěstebním substrátu. Tam působí jako houba a nasají sedmi až osminásobek svého objemu. Voda je tak v půdě zachována a postupně uvolňována. V okamžiku, kdy jsou vysušena na maximum, se lisují do substrátu.
Jako příměs do rašeliny je doporučována kokosová drť. Rozkládá se pomaleji a zajistí tak vzdušnou strukturu půdy po delší dobu.

Bez patogenních organismů

Nepřítomnost patogenů je základní vlastností všech substrátů. Tento faktor ovlivňuje kyselost a zásaditost prostředí a půdní reakce je tak jedním ze základních faktorů prospívání rostlin. Většina se jich spokojí s neutrální půdou a nevadí ani mírně kyselá. Pokud je půda příliš kyselá, rostliny nepřijímají tolik živin, kolik by měly.
Nižší pH kokosového substrátu (v rozmezí 5 – 6) brzí činnost mikroorganismů a nelíbí se v ní ani škůdcům. V hlíně by to způsobilo škody (tvoří jednu velkou a hutnou hroudu), u kokosového substrátu nikoliv. Zůstává jen lepší vstřebávání fosforu, hořčíku a molybdenu.

Kokosový substrát se často využívá jako příměs jiných, na živiny bohatých směsí. Hlavní devízou je schopnost zadržování vlhkosti, která se v takových půdách hodí.

Kterým rostlinám vyhovuje nižší pH? Ze zeleniny se jedná o okurky, dýně, hrách, chřest, rajčata a brambory; z okrasných květin o fialky, begónie, sedmikrásky, petrklíč, konvalinky, pelargonie, hortenzie nebo rododendrony. V případě přimíchání kokosového substrátu do půdy na zahradě, potěšíte jabloně, hrušně, rybíz, rajčata i brambory.

Připravte kokosový substrát sami

Lehký, vzdušný, nasákavý a prostupný substrát se dá připravit i v domácích podmínkách. Přizpůsobíte si v něm poměr kokosových vláken a zeminy. Ten starý je možné vysypat na kompost, protože vlákna jsou přírodní materiál a rozloží se.
Ke kokosové drti nebo substrátu patří plíseň trichoderma, která ale přebírá ochranu kořenů a stává se jejich bodyguardem. Zabrání škodlivým plísním, aby napadly kořeny a zničily rostlinu. Do předpřipravených substrátů se přidává záměrně a do substrátů bez její přítomnosti by se měla dodatečně přidat.

  • Kokosový substrát lze kompostovat
  • V jedné dávce mohou proběhnout až tři pěstební cykly
  • Po přesazení je zakořenění základním okamžikem, proto zalévejte rostlinu střídmě a nechte kořenům čas, aby se přizpůsobily
  • Pro ještě větší účinek substrátu vysypte dno keramzitem, protože substrát s kokosovou drtí časem usedá
  • Průběžně obohacujte substrát o živiny, protože se nemají jak vytvářet a rostliny je ke svému životu potřebují
  • Lepší vlastnosti mají silnější (hrubší) vlákna

Substrát tvoří kokosová drť, štěpka a vlákna. Struktura závisí na jejich poměru a velikosti. Hodně malých částic znamená velké množství malých pórů, ve kterých se zadržuje hodně vody, ale málo vzduchu. Velké póry fungují zase opačně: více vzduchu, méně vody.

Jak se starat o rostliny v kokosovém substrátu

Zalévejte pravidelně a hlavně nezapomínejte. Kokosový substrát totiž po vyschnutí už nedostanete do původní formy a ztratí tak své hlavní výhody. Nezapomeňte na doplňování živin, protože základní obsah vystačí rostlinám asi na týden.
Kokosová vlákna v květináči postupně sesedají. První pokles je znatelný už po prvním zalití, ale není to problém. Dají se snadno dosypat a znovu naplnit nádobu.

Povrch květináčů nebo truhlíků se dá pokrýt kokosovými chipsy. Co od takového produktu čekat? Nelekejte se, nejde o žádnou smaženou pochutinu, ale o kusy odsekané z kokosového ořechu. Krásná přírodní dekorace postupně sesychá, hnědne a chrání rostlinu. Zabraňují nechtěnému odpařování vody nejen v květináčích, ale také na zahrádce. Tam splní i funkcí bariéry pro plevel.

Věnujte svým květinám náležitou péči:Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Pěstujte doma lyrový fíkus. Listy s výrazným žilkováním si zamilujete

Lyrový fíkus (neboli Ficus lyrata či Fiddle Leaf Fig) je skvělou volbou pro každého, kdo hledá krásnou a elegantní pokojovou rostlinu. Tyto fíkusy se vyznačují svými vysokými a štíhlými listy s výrazným žilková...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

5 důležitých pravidel pro saunování

Plánujete pořízení domácí sauny, nebo pravidelně navštěvujete některá z wellness center? V obou případech byste měli znát základní pravidla pro saunování, díky kterým dosáhnete maximálního účinku z hlediska zdr...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...