Medvědí česnek je nenápadný úkaz z naší přírody i zahrádek

Medvědí česnek je nenápadný úkaz z naší přírody i zahrádek

Naši předkové uměli velmi dobře využívat sílu přírody. Místo do lékáren mířili do lesa nebo na zahrádku a byla by škoda, kdybychom dnes zapomínali na vyzkoušené, ověřené a spolehlivé pomocníky, kteří se nerodí v laboratořích. Zdravotní problémy nemusí mít řešení jen v ordinaci, ale právě na čerstvém vzduchu a v řiši rostlin. Jednou z nejvýznamějších bylin z přírodní lékárny je medvědí česnek (Allium ursinum).

 

Medvědí česnek patří mezi poklady našich lesů. Na to, jak nenápadnou bylinou je, toho dokáže spoustu a jeho síla je obrovská. Může být součástí detoxikačních procedur, protože pročisťuje krev nebo umí snižovat vysoký krevní tlak, který se v posledních letech vyskytuje v obrovském měřítku. Také jej lze zařadit mezi arzenál pro boj s cholesterolem. Dokže toho ale ještě víc.

Česnek medvědí v přírodě

Medvědí česnek patří mezi první byliny, které lze v přírodě sbírat. Právě teď, na přelomu jara a léta, končí jeho doba květu a nejhojnější období. Jedná se však o vytrvalou rostlinu, takže se sbírá i později, jen postupem času ztrácí sílu a jeho účinky nebudou už tak výrazné.

Má rád vlhké prostředí, takže jej nejčastěji najdete tam, kde se příliš neodpařuje voda: v lesích nebo kolem potoků. Vyrůstá hned na začátku jara, kdy má doostatek světla, protože jiné rostliny ještě nejsou výrazně olistěné.
Na bohatý porost česneku medvědího jste už určitě někdy narazili. Charakteristická je pro něj výrazná vůně, díky niž jej snadno odlišíte od konvalinek, které mají podobné listy, avšak jsou silně jedovaté.

Česnek medvědí

Zelená je barvou přírody. Svěží, optimistická a plná života - stejně jako jaro, kdy zelená vládne i kuchyni.

Kde hledat medvědí česnek: lesy, lužní lesy, spíše nížiny, ale může se vyskytovat i ve vyšších polohách. Nejhojnější porosty jsou na Moravě, méně pak v severovýchodních Čechách. K růstu potřebuje dostatek živin v půdě.

Medvědí česnek – účinky

Česnek medvědí je vyhledávaným přírodním antibiotikem a antioxidantem. Organizmu pomůže medvědí česnek při jarní detoxikaci, protože působí močopudně a tak pročišťuje všechny tyto cesty včetně ledvin. Lehce projímavým účinkem čistí střeva od bakterií a celkově stimuluje zažívání a chuť k jídlu.
Snižuje krevní tlak, koriguje nespavost a stavy úzkosti.
Rizikový může být pro alergiky, kterým činí potíže látka allicin, jenž způsobuje onu typickou štiplavost (objevuje se také v cibuli).

Pozor na podobnost s jedovatými rostlinami jako jsou konvalinky či naháček (ocún jesenní)!

Jak uchovat medvědí česnek

Patří mezi nejvýznamější prvky lidového léčitelství, proto se jej mnozí snaží uchovat k použití co nejdéle. Pro to existuje několik variant.

  • Vyrobit extrakt: do skleničky vtěstnejte lístky společně s alkoholem (slivovice, vodka) a pod dvou týdnech odležení na tmavém místě přeceďte.
  • Šťava: šťávu z odšťavňovače lze ale uchovávat jen po omezenou dobu i při nízké teplotě
  • Česnek medvědí je také možno nasekat a zamrazit.
  • Pozor, nesuší se!

Ty nejlepší účinky, vlastnosti a konec konců i chuť, má ale česnek medvědí právě na jaře, kdy roste čerstvý.

Medvědí česnek v kuchyni

Připravuje se například máslo s příměsí česneku medvěědího. Oblíbené jsou polévky nebo pesto (jedná se o poměrně moderní způsob využití bylin, který není vůbec složitý. Česnek medvědí, kešu oříšky, olivový olej, sůl a parmezán se rozmixují na jemnou kaši a podávají například s těstovinami).
Jedinečnou a specifickou chuť dodá jarním salátům, pomazánkám nebo dipům.

 Medvědí česnek

Medvědí česnek se dá pěstovat i v květináči, a to ze semene nebo od cibulky.

Druhy medvědího česneku: vyskytují se dva poddruhy. Česnek medvědí pravý a česnek medvědí ukrajinský a na našem území najdeme oba dva. Ukrajinský poznáte podle hladké květní stopky bez papil a objevuje se spíše ve východní části území.

Pěstování v květináči i na zahradě

Pěstování česneku medvědího má dlouhou historii. V současnosti zažívá svou renesanci, a proto se z lesů dostává do užitkových zahrádek. Pěstování není složité. Jedná se o vytrvalou rostlinu, která roste z cibulky a kvete v květnu a červnu (vypěstovat se dá ale i ze semene).
V přirozeném prostředí roste v polostínu až stínu ve vlhké půdě bohaté na živiny. Dá se pěstovat i v květináčích, kde je základem kvalitní substrát. Nutností je dostatečná vlhkost zeminy.

Recepty z česneku medvědího = rychlá příprava

Polévky: kupříkladu na krémovou polévku není potřeba moc surovin a díky výrazné chuti medvědího česneku si pochutnáte na netradiční dobrotě (kromě svazku medvědího česneku budete potřebovat zeleninový vývar, brambory a smetanu, na dochucení mletý muškátový oříšek, pepř a sůl; podává se s čerstvým chlebem)
Pomazánky (oblíbená je například tvarohová).
Saláty (oživí většinu zeleninových variací).
Na brambory (posypáním šťouchaných brambor dosáhnete příjemné a zdravé změny chuti).

Medvědí česnek by se dal označit za poklad naší přírody. Zdraví prospěšná bylina má variabilní použití v kuchyni a navíc bude zajímavou součástí zahrádek i květináčů.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Dřevěná a plastová okna mají své výhody i nevýhody

Souhlasím, že jak dřevěná, tak plastová mají své výhody a nevýhody, ale myslím si, že hodně záleží na tom, co ...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dobrý den, Martino,

ano, dnes je vážně z čeho vybírat. Ale kvalita a cena se často liší, proto je výběr vel...

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

Dobrý den, Karle,

naprosto souhlasíme, že pečlivý výběr firmy se zkušenostmi je naprosto zásadní.

S pozd...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Já jsem od toho neměl moc velká očekávání, jen jsem si prostě říkal, že na trhu nen�...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...
Zobrazit všechna témata

Sprchové kouty: Sklo, nebo plast? Přečtěte si, jak vybrat správný materiál

Výběr sprchového koutu je rozhodnutí, které ovlivní nejen vzhled vaší koupelny, ale i pohodlí při jeho používání a údržbě. Mezi nejoblíbenější materiály výplní dvířek a stěn patří sklo a plast. Každý z nich má ...

Sekery, kladiva, krumpáče: Jak vybrat topůrko a násadu?

Výběr kvalitního topůrka nebo násady pro vaše nářadí není jen o estetice nebo nostalgii. Správná volba ovlivňuje bezpečnost, pohodlí i efektivitu vaší práce. Ať už preferujete klasiku v podobě dřeva, nebo moder...

Co to jsou OSB desky a k čemu se používají?

Stavební OSB desky jsou hojně využívaným materiálem nejen u dřevostaveb, ale též slouží jako podklad při zateplení domu, snadno se s jejich pomocí postaví stěny a podlahy při rekonstrukcích půdních prostor, na ...

Byt

Znáte latexové matrace? Spí se na nich jako na vodní posteli

Se začátkem nového školního roku přichází příležitost zapracovat na kvalitě svého spánku. Budete ho potřebovat. A co je základem dobrého spánku? Přece kvalitní matrace! Vybrat ale tu správnou není vůbec snadné ...

Virtuální realita v designu: Jaká je budoucnost navrhování interiérů?

Virtuální realita (VR) pomalu mění způsoby, jakými můžete vnímat a navrhovat interiéry. Zatímco dříve jsme museli spolehnout na nákresy a modely od designérů, dnes nám můžou díky VR ukázat své návrhy v realisti...

Stavíte základy svépomocí? Poradíme, jak na zemnicí pásek

Stavíte dům a přemýšlíte, jak správně uzemnit hromosvod? Zemnicí pásek je důležitou součástí každého domu, která chrání stavbu před účinky blesku. Provedení tohoto kroku si žádá pozornost, obzvlášť při svépomoc...

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Víte, kolik jídla vyhodíme? Poradíme vám, jak být šetrnější

Plýtvání jídlem je problém, který nás ovlivňuje všechny. V Česku se ročně vyhodí přes 970 tisíc tun potravin, což odpovídá zhruba 91 kilogramům na osobu. Tato plýtvání přináší nejen ekonomické ztráty, ale i záv...

Utíráte pravidelně prach? Přečtěte si, proč je to vlastně důležité

Prach na poličkách, skříních, nádobí – to rozhodně není dobrá vizitka. Ale přestože se na první pohled může zdát, že prach je jen estetickým problémem, není tomu tak. Pravidelné utírání prachu má mnoho pozitivn...