Medvědí česnek je nenápadný úkaz z naší přírody i zahrádek

Medvědí česnek je nenápadný úkaz z naší přírody i zahrádek

Naši předkové uměli velmi dobře využívat sílu přírody. Místo do lékáren mířili do lesa nebo na zahrádku a byla by škoda, kdybychom dnes zapomínali na vyzkoušené, ověřené a spolehlivé pomocníky, kteří se nerodí v laboratořích. Zdravotní problémy nemusí mít řešení jen v ordinaci, ale právě na čerstvém vzduchu a v řiši rostlin. Jednou z nejvýznamějších bylin z přírodní lékárny je medvědí česnek (Allium ursinum).

 

Medvědí česnek patří mezi poklady našich lesů. Na to, jak nenápadnou bylinou je, toho dokáže spoustu a jeho síla je obrovská. Může být součástí detoxikačních procedur, protože pročisťuje krev nebo umí snižovat vysoký krevní tlak, který se v posledních letech vyskytuje v obrovském měřítku. Také jej lze zařadit mezi arzenál pro boj s cholesterolem. Dokže toho ale ještě víc.

Česnek medvědí v přírodě

Medvědí česnek patří mezi první byliny, které lze v přírodě sbírat. Právě teď, na přelomu jara a léta, končí jeho doba květu a nejhojnější období. Jedná se však o vytrvalou rostlinu, takže se sbírá i později, jen postupem času ztrácí sílu a jeho účinky nebudou už tak výrazné.

Má rád vlhké prostředí, takže jej nejčastěji najdete tam, kde se příliš neodpařuje voda: v lesích nebo kolem potoků. Vyrůstá hned na začátku jara, kdy má doostatek světla, protože jiné rostliny ještě nejsou výrazně olistěné.
Na bohatý porost česneku medvědího jste už určitě někdy narazili. Charakteristická je pro něj výrazná vůně, díky niž jej snadno odlišíte od konvalinek, které mají podobné listy, avšak jsou silně jedovaté.

Česnek medvědí

Zelená je barvou přírody. Svěží, optimistická a plná života - stejně jako jaro, kdy zelená vládne i kuchyni.

Kde hledat medvědí česnek: lesy, lužní lesy, spíše nížiny, ale může se vyskytovat i ve vyšších polohách. Nejhojnější porosty jsou na Moravě, méně pak v severovýchodních Čechách. K růstu potřebuje dostatek živin v půdě.

Medvědí česnek – účinky

Česnek medvědí je vyhledávaným přírodním antibiotikem a antioxidantem. Organizmu pomůže medvědí česnek při jarní detoxikaci, protože působí močopudně a tak pročišťuje všechny tyto cesty včetně ledvin. Lehce projímavým účinkem čistí střeva od bakterií a celkově stimuluje zažívání a chuť k jídlu.
Snižuje krevní tlak, koriguje nespavost a stavy úzkosti.
Rizikový může být pro alergiky, kterým činí potíže látka allicin, jenž způsobuje onu typickou štiplavost (objevuje se také v cibuli).

Pozor na podobnost s jedovatými rostlinami jako jsou konvalinky či naháček (ocún jesenní)!

Jak uchovat medvědí česnek

Patří mezi nejvýznamější prvky lidového léčitelství, proto se jej mnozí snaží uchovat k použití co nejdéle. Pro to existuje několik variant.

  • Vyrobit extrakt: do skleničky vtěstnejte lístky společně s alkoholem (slivovice, vodka) a pod dvou týdnech odležení na tmavém místě přeceďte.
  • Šťava: šťávu z odšťavňovače lze ale uchovávat jen po omezenou dobu i při nízké teplotě
  • Česnek medvědí je také možno nasekat a zamrazit.
  • Pozor, nesuší se!

Ty nejlepší účinky, vlastnosti a konec konců i chuť, má ale česnek medvědí právě na jaře, kdy roste čerstvý.

Medvědí česnek v kuchyni

Připravuje se například máslo s příměsí česneku medvěědího. Oblíbené jsou polévky nebo pesto (jedná se o poměrně moderní způsob využití bylin, který není vůbec složitý. Česnek medvědí, kešu oříšky, olivový olej, sůl a parmezán se rozmixují na jemnou kaši a podávají například s těstovinami).
Jedinečnou a specifickou chuť dodá jarním salátům, pomazánkám nebo dipům.

 Medvědí česnek

Medvědí česnek se dá pěstovat i v květináči, a to ze semene nebo od cibulky.

Druhy medvědího česneku: vyskytují se dva poddruhy. Česnek medvědí pravý a česnek medvědí ukrajinský a na našem území najdeme oba dva. Ukrajinský poznáte podle hladké květní stopky bez papil a objevuje se spíše ve východní části území.

Pěstování v květináči i na zahradě

Pěstování česneku medvědího má dlouhou historii. V současnosti zažívá svou renesanci, a proto se z lesů dostává do užitkových zahrádek. Pěstování není složité. Jedná se o vytrvalou rostlinu, která roste z cibulky a kvete v květnu a červnu (vypěstovat se dá ale i ze semene).
V přirozeném prostředí roste v polostínu až stínu ve vlhké půdě bohaté na živiny. Dá se pěstovat i v květináčích, kde je základem kvalitní substrát. Nutností je dostatečná vlhkost zeminy.

Recepty z česneku medvědího = rychlá příprava

Polévky: kupříkladu na krémovou polévku není potřeba moc surovin a díky výrazné chuti medvědího česneku si pochutnáte na netradiční dobrotě (kromě svazku medvědího česneku budete potřebovat zeleninový vývar, brambory a smetanu, na dochucení mletý muškátový oříšek, pepř a sůl; podává se s čerstvým chlebem)
Pomazánky (oblíbená je například tvarohová).
Saláty (oživí většinu zeleninových variací).
Na brambory (posypáním šťouchaných brambor dosáhnete příjemné a zdravé změny chuti).

Medvědí česnek by se dal označit za poklad naší přírody. Zdraví prospěšná bylina má variabilní použití v kuchyni a navíc bude zajímavou součástí zahrádek i květináčů.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...