
Objevte tajemné řemeslo, které dokázalo zkrotit oheň: Jak pracuje kovář?
Kovářství je odpradávna považováno za řemeslo tajemné, ale velmi vážené. Kováři se nebáli doslova zkrotit oheň. Jak tato tradice vypadá dnes?
Co je to kovářství
Kovářství je řemeslo zabývající se zpracováním oceli a jiných kovů za tepla. Tímto způsobem se konkrétně využívá železo a ocel, ale i další kovy. Jsou to především ty barevné, jako je měď, hliník, bronz či mosaz. Smyslem této činnosti je výroba a opravy kovových předmětů.
Nejdůležitější vlastností z hlediska kováře je u jednotlivých materiálů jejich kujnost neboli tvárnost. Tím je míněna schopnost materiálu trvale měnit tvar. Tou disponuje samozřejmě každý kovářský materiál, ale záleží na tom, za jakých podmínek ji získává. Čím je materiál kujnější, tím jsou finální výrobky měkčí. Za další důležité vlastnosti lze z pohledu zpracovatelnosti považovat i tavitelnost. Což je schopnost materiál roztavit. Druhým zásadním aspektem je i svařovatelnost, tj. schopnost materiálu se spojit.
S kovem experimentovali naši předkové poprvé už před tisícovkami let. Nejstarší důkazy o prvních pokusech z hlediska zpracování železa člověkem máme dokonce již z období 3. tisíciletí př. n. l. V Mezopotámii byly nalezeny dýky a jiné, nezřídka náboženské předměty z materiálů, které původně nejspíše pocházely z meteoritů. Posléze nastal výrazný rozmach kovářského řemesla.
Jak se vyvíjela kovářská tradice
Díky práci s ohněm je opředeno řadou tajuplných příběhů. Kovářství je ceněným oborem, na kterém stojí celá naše civilizace. Už od starověku se tímto způsobem vyráběly nástroje, zbraně nebo třeba hřebíky a zemědělské nářadí, zkrátka veškeré předměty, které tehdejší lidé k životu nutně potřebovali. Pozoruhodné je, že se do dnešních dnů dokonce zachovaly výrobky, které byly vytvořeny před tisícovkami let.
Kováři se také specializovali do různých podoblastí. Samostatně pracovali nožíři, zámečníci nebo srpaři. Zbrojíři se dělili na helméře a platnéře, mečíře či štítaře. V rámci své činnosti však kovář vyrábí nejen předměty užitkové, ale i ryze ozdobné. Takzvané umělecké kovářství reprezentuje další specifickou odnož tohoto řemesla. Tito odborníci se specializují například na ručně kované nože, brány, zábradlí a další originální výrobky.
Umělecké kovářství Kreps usiluje o zachování tohoto jedinečného oboru. Karel Kreps v něm pracuje již od roku 1979. Činnosti se začal věnovat v kovárně u architekta Gustava Semeráka v Praze. V roce 1989 se osamostatnil. Vybudoval následně vlastní kovárnu ve Vysokých Popovicích, kde od té doby žije a pracuje. Dnes se specializuje na zakázkovou výrobu a objednat si tak můžete například brány, lustry, schodiště či kovaný nábytek. Pořádá kovářské kurzy, letní kovářskou školu od 12 let,kovářské workshopy a pokračovací kurzy, aby tak staré kovářské řemeslo zůstalo v podvědomí.
Diskuse k článku