Stavba zapuštěného bazénu svépomocí

Stavba zapuštěného bazénu svépomocí

Pokud máte na zahradě nebo za domem dostatek volného prostoru a chcete si užívat letní osvěžení, aniž byste se museli tlačit na přelidněných koupalištích, postavte si bazén sami. Zkušený kutil zvládne jeho montáž i bez pomoci specializovaných firem a ušetří tím nemalé peníze. Pojďme se podívat, z jakých materiálů se vyrábí a na co při jejich realizacích rozhodně nezapomenout.

Zapuštěný bazén – rozdělení podle materiálu

Pokud si pohráváte s myšlenkou stavby zapuštěného bazénu, musíte se rozhodnout pro konkrétní typ a materiál. Může být kompletně z betonu, jeho stavba ale vyžadaduje zkušenosti s šalováním a zednickým řemeslem.

Vzhledem k velkému množství potřebného betonu není toto řešení nejlevnější. Mnohem jednodušší je pak realizace laminátového venkovního bazénu, který snadno zapustíte do vyhloubené jámy. Existují i další možnosti – uveďme stručný přehled výhod a nevýhod jednotlivých typů: 

Typ bazénu

Výhody

Nevýhody

Betonový

Odolný a pevný. Možnost přizpůsobení tvaru a sklonu dna. Dlouhá životnost, jednoduchá údržba.

Nákladnější realizace, vyžaduje zednické zkušenosti, nebo pomoc řemeslníka. Časově náročná výstavba.

Laminátový

Cenově dostupný, jeho montáž zvládne i kutil. Snadno se udržuje. Odolný vůči UV záření.

Omezený výběr barev a tvarů. Nevypadá tak profesionálně jako foliové či betonové.

Plastový

Levnější varianta laminátového. Mrazuvzdorný a snadno svařitelný.

Méně odolný než ostatní typy, esteticky méně působivý.

Foliový

Dobře vypadá a je odolný. V případě lokálního poškození povrchu lze opravu provést i bez vypuštění. Možnost přizpůsobení tvaru podle potřeb.

Menší výběr barev a vzorů. Obvykle nutná spolupráce s profesionální firmou, která se realizací foliových bazénů zabývá.

Plechový (nerezový)

Kvalitní, odolný a cenově dostupný venkovní bazén. Nerezové jsou extrémně odolné a barevně stálé, snadno a rychle se montují.

Omezená nabídka, výběr jen z několika velikostí a tvarů.

Nezapomeňte na systém odvodnění

Pokud se pustíte do stavby bazénu svépomocí, nezapomeňte, že samotná konstrukce nádrže na vodu nestačí. Aby byl funkční, musí být vybaven kvalitním systémem napouštění, odvodnění a filtrace. Potřeba pořízení vodní technologie a napouštěcího systému je zřejmá, ale na systém odvodnění se často zapomíná.

Podceníte-li odvodňovací systém venkovního bazénu, budete mít velké problémy. Špatný odtok může způsobit vylévání nádrže, a to zejména při vydatných deštích. V okolí by měly být umístěny venkovní žlaby nebo podlahové vpusti. Ty se hodí zejména v případě, že kolem bazénu budujete i betonovou podlahu a prostor pro posezení či opalování.

people-369226_640

Užijte si letní osvěžení ve vlastním bazénu.

Přední český výrobce podlahových vpustí Alcaplast upozorňuje, že při výběru odtoku musí být zvolen speciální typ pro venkovní použití. „Venkovní podlahové vpusti jsou vybavené suchou zápachovou uzávěrou, díky které odolají i teplotám pod bodem mrazu. Používají se právě kolem venkovních bazénů, ale také pro zahradní sprchy či venkovní umyvadla,“ dodává.

Pořiďte bazénové rošty

Ideálním řešením je vybudování žlábků, které odvedou přebytečnou vodu vylévající se z nádrže. Ty se staví jak u betonových zapuštěných bazénů, tak foliových a dalších typů. Kvůli bezpečnosti a vzhledu se tyto žlaby zakrývají speciálními rošty, které jsou na trhu k sehnání i v protiskluzové úpravě. Bazénové rošty se vyrábí z plastu nebo nerezové oceli a prodávají se v segmentech, které se na sebe snadno napojují. V případě poškození se rozbitý segment jednoduše vysadí a nahradí novým bez nutnosti náročnějších zásahů.

Stavba zapuštěného bazénu v 7 krocích

Stavba venkovního bazénu svépomocí je poměrně náročná, konkrétní postup se pak odvíjí od použitých materiálů. Základní stavební postup je však vždy stejný a skládá se z následujících 7 kroků:

  1. Vyhloubení jámy – buď ručně, nebo pomocí těžké techniky. Jáma by měla být přibližně o 20 cm hlubší než samotná výška budoucího zapuštěného bazénu.
  2. Vyrovnání podkladu – spodní vrstva musí být zarovnaná a zasypaná kamenivem či keramzitem.
  3. Stavba betonové podlahy – venkovní bazén se zpravidla usazuje na betonovou podlahu. Betonová vrstva by měla být silná alespoň 10 cm a zpevněná armaturou. Obyčejná KARI síť je dostačující.
  4. Usazení – na vytvrzenou podlahu se následně usazuje nádrž podle typu. Při stavbě betonové konstrukce se postupně budují obvodové stěny.Fotolia_111328263_XS
  5. Instalace potrubí a filtrační technologie – po usazení nádrže na betonovou podlahu se provádí instalace potrubí, systému napouštění a odvodnění i filtračních technologií. Pokud provádíte stavbu bazénu svépomocí, na tuto část byste měli pozvat odborníky.
  6. Obsyp kamenivem a překrytí geotextilií – zapuštěnou nádrž můžete zabetonovat, častěji se však obsypává kamenivem či keramzitem, které se průběžně hutní. Keramzit je skvělý izolační materiál, proto jeho použití můžeme jedině doporučit. Horní vrstvu kameniva překryjte geotextilií.
  7. Úprava okolí bazénu – následují finální úpravy okolí. Patří sem i stavba podlahy kolem domácího koupaliště, instalace podlahových vpustí, odvoz přebytečné půdy apod.

Než se pustíte do stavby bazénu svépomocí, zvažte všechny možnosti a výhody i nevýhody jednotlivých materiálů. Samotnou stavbu konzultujte s profesionálem a nechejte si poradit hlavně v oblasti potrubí a filtrace. Nezapomínejte ani na systém odvodnění, který se často podceňuje.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Stavba rodinného domu krok za krokem – čím začít?

Děkuji za přínosný článek. Myslím si, že obecně lidem moc nedochází, co vše souvisí s tím se rozhodnout si pos...

Francouzská okna: okno a dveře v jednom

Nejdůležitější je podle mého to, koho oslovím s poptávkou. Na trhu je hodně výrobců a myslím si, že i tak je k...

Dřevěná a plastová okna mají své výhody i nevýhody

Souhlasím, že jak dřevěná, tak plastová mají své výhody a nevýhody, ale myslím si, že hodně záleží na tom, co ...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Já jsem od toho neměl moc velká očekávání, jen jsem si prostě říkal, že na trhu nen�...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...
Zobrazit všechna témata

Mozaika v koupelně oživí celou místnost. Jak ji vybrat?

Mozaika v koupelně dokáže proměnit obyčejný (někdy až nudný) prostor v designovou perličku. Jde totiž nejen o praktický, ale hlavně vizuálně atraktivní prvek, který dodá interiéru jedinečný charakter. Jak však ...

Bezobložkové dveře – design a minimalismus, za který si připlatíte

Bezobložkové dveře jsou fenoménem moderního interiérového designu, který spojuje čistý, minimalistický vzhled a praktickou funkčnost. Oproti klasickým dveřím s viditelnou zárubní působí tyto dveře nenápadně – j...

4 typy lepidel, které byste měli mít doma stále po ruce

V každé domácnosti je potřeba občas něco slepit, ať už jde o drobné ozdoby, rozbité hračky, nebo třeba rozlepené boty či vyviklaný nábytek. A podzim je k opravám jako stvořený. Vybavte svou domácnost čtveřicí z...

Byt

Budoucnost domácího tvoření? 3D tisk a inovativní materiály

Technologie mění všechno. A to včetně způsobu, jak doma tvoříme a vyrábíme. Otevírají se nám zcela nové možnosti, jak doma vyrábět dekorace, nábytek nebo šperky. Už nejde jen o tradiční řemeslnou práci, ale o p...

Nábytek s epoxidovou pryskyřicí – trend, který přetrvává

Nábytek s epoxidovou pryskyřicí se objevil jako designová novinka před několika lety a rychle si našel své místo v moderních interiérech. Stále je velmi oblíbený a zájem o designové kousky vyšperkované barevnou...

Příprava terasy na zimu – na co byste neměli zapomenout?

S blížící se zimou přichází čas připravit terasu na chladné měsíce. Jistě tušíte, že při správné údržbě ochráníte terasu a vybavení, ale příští rok zase dobře sloužily. Ukážeme vám, co je potřeba udělat, aby te...

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Svíčky s dřevěným knotem jsou hit. Objevte i vy jejich výhody

Svíčky s dřevěným knotem nejsou jen trendy doplněk, ale skutečný zážitek pro vaše smysly. Pokud milujete relaxaci při svíčkách a toužíte po něčem novém, dřevěný knot by mohl být tím, co hledáte. Krásně voní, al...

Utíráte pravidelně prach? Přečtěte si, proč je to vlastně důležité

Prach na poličkách, skříních, nádobí – to rozhodně není dobrá vizitka. Ale přestože se na první pohled může zdát, že prach je jen estetickým problémem, není tomu tak. Pravidelné utírání prachu má mnoho pozitivn...