Stavba zapuštěného bazénu svépomocí

Stavba zapuštěného bazénu svépomocí

Pokud máte na zahradě nebo za domem dostatek volného prostoru a chcete si užívat letní osvěžení, aniž byste se museli tlačit na přelidněných koupalištích, postavte si bazén sami. Zkušený kutil zvládne jeho montáž i bez pomoci specializovaných firem a ušetří tím nemalé peníze. Pojďme se podívat, z jakých materiálů se vyrábí a na co při jejich realizacích rozhodně nezapomenout.

Zapuštěný bazén – rozdělení podle materiálu

Pokud si pohráváte s myšlenkou stavby zapuštěného bazénu, musíte se rozhodnout pro konkrétní typ a materiál. Může být kompletně z betonu, jeho stavba ale vyžadaduje zkušenosti s šalováním a zednickým řemeslem.

Vzhledem k velkému množství potřebného betonu není toto řešení nejlevnější. Mnohem jednodušší je pak realizace laminátového venkovního bazénu, který snadno zapustíte do vyhloubené jámy. Existují i další možnosti – uveďme stručný přehled výhod a nevýhod jednotlivých typů: 

Typ bazénu

Výhody

Nevýhody

Betonový

Odolný a pevný. Možnost přizpůsobení tvaru a sklonu dna. Dlouhá životnost, jednoduchá údržba.

Nákladnější realizace, vyžaduje zednické zkušenosti, nebo pomoc řemeslníka. Časově náročná výstavba.

Laminátový

Cenově dostupný, jeho montáž zvládne i kutil. Snadno se udržuje. Odolný vůči UV záření.

Omezený výběr barev a tvarů. Nevypadá tak profesionálně jako foliové či betonové.

Plastový

Levnější varianta laminátového. Mrazuvzdorný a snadno svařitelný.

Méně odolný než ostatní typy, esteticky méně působivý.

Foliový

Dobře vypadá a je odolný. V případě lokálního poškození povrchu lze opravu provést i bez vypuštění. Možnost přizpůsobení tvaru podle potřeb.

Menší výběr barev a vzorů. Obvykle nutná spolupráce s profesionální firmou, která se realizací foliových bazénů zabývá.

Plechový (nerezový)

Kvalitní, odolný a cenově dostupný venkovní bazén. Nerezové jsou extrémně odolné a barevně stálé, snadno a rychle se montují.

Omezená nabídka, výběr jen z několika velikostí a tvarů.

Nezapomeňte na systém odvodnění

Pokud se pustíte do stavby bazénu svépomocí, nezapomeňte, že samotná konstrukce nádrže na vodu nestačí. Aby byl funkční, musí být vybaven kvalitním systémem napouštění, odvodnění a filtrace. Potřeba pořízení vodní technologie a napouštěcího systému je zřejmá, ale na systém odvodnění se často zapomíná.

Podceníte-li odvodňovací systém venkovního bazénu, budete mít velké problémy. Špatný odtok může způsobit vylévání nádrže, a to zejména při vydatných deštích. V okolí by měly být umístěny venkovní žlaby nebo podlahové vpusti. Ty se hodí zejména v případě, že kolem bazénu budujete i betonovou podlahu a prostor pro posezení či opalování.

people-369226_640

Užijte si letní osvěžení ve vlastním bazénu.

Přední český výrobce podlahových vpustí Alcaplast upozorňuje, že při výběru odtoku musí být zvolen speciální typ pro venkovní použití. „Venkovní podlahové vpusti jsou vybavené suchou zápachovou uzávěrou, díky které odolají i teplotám pod bodem mrazu. Používají se právě kolem venkovních bazénů, ale také pro zahradní sprchy či venkovní umyvadla,“ dodává.

Pořiďte bazénové rošty

Ideálním řešením je vybudování žlábků, které odvedou přebytečnou vodu vylévající se z nádrže. Ty se staví jak u betonových zapuštěných bazénů, tak foliových a dalších typů. Kvůli bezpečnosti a vzhledu se tyto žlaby zakrývají speciálními rošty, které jsou na trhu k sehnání i v protiskluzové úpravě. Bazénové rošty se vyrábí z plastu nebo nerezové oceli a prodávají se v segmentech, které se na sebe snadno napojují. V případě poškození se rozbitý segment jednoduše vysadí a nahradí novým bez nutnosti náročnějších zásahů.

Stavba zapuštěného bazénu v 7 krocích

Stavba venkovního bazénu svépomocí je poměrně náročná, konkrétní postup se pak odvíjí od použitých materiálů. Základní stavební postup je však vždy stejný a skládá se z následujících 7 kroků:

  1. Vyhloubení jámy – buď ručně, nebo pomocí těžké techniky. Jáma by měla být přibližně o 20 cm hlubší než samotná výška budoucího zapuštěného bazénu.
  2. Vyrovnání podkladu – spodní vrstva musí být zarovnaná a zasypaná kamenivem či keramzitem.
  3. Stavba betonové podlahy – venkovní bazén se zpravidla usazuje na betonovou podlahu. Betonová vrstva by měla být silná alespoň 10 cm a zpevněná armaturou. Obyčejná KARI síť je dostačující.
  4. Usazení – na vytvrzenou podlahu se následně usazuje nádrž podle typu. Při stavbě betonové konstrukce se postupně budují obvodové stěny.Fotolia_111328263_XS
  5. Instalace potrubí a filtrační technologie – po usazení nádrže na betonovou podlahu se provádí instalace potrubí, systému napouštění a odvodnění i filtračních technologií. Pokud provádíte stavbu bazénu svépomocí, na tuto část byste měli pozvat odborníky.
  6. Obsyp kamenivem a překrytí geotextilií – zapuštěnou nádrž můžete zabetonovat, častěji se však obsypává kamenivem či keramzitem, které se průběžně hutní. Keramzit je skvělý izolační materiál, proto jeho použití můžeme jedině doporučit. Horní vrstvu kameniva překryjte geotextilií.
  7. Úprava okolí bazénu – následují finální úpravy okolí. Patří sem i stavba podlahy kolem domácího koupaliště, instalace podlahových vpustí, odvoz přebytečné půdy apod.

Než se pustíte do stavby bazénu svépomocí, zvažte všechny možnosti a výhody i nevýhody jednotlivých materiálů. Samotnou stavbu konzultujte s profesionálem a nechejte si poradit hlavně v oblasti potrubí a filtrace. Nezapomínejte ani na systém odvodnění, který se často podceňuje.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Zkoušel jsem si to nahrubo spočítat a vycházelo to líp než klasickej fix. A ta dvouletá ...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Zní to fajn, když máš v létě víc odběrů. Uvidíme, jak to fakticky bude fungovat a jak...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Hele, narazili jsme teď na něco, co se jmenuje tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy. Zní to do...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Trend zvaný Tiny House: Proč v Česku mnohé přitahuje?

Přemýšleli jste někdy o životě na pár metrech? Pak se vám bude líbit trend posledních let – Tiny Houses. Přináší pocit nezávislosti a úspory. Takový způsob života umožňuje majitelům soustředit se na to podstatn...

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Výškové práce snadno, bezpečně a bez starostí

Potřebujete se dostat vysoko a bezpečně? V článku se dozvíte, jak na to – a proč je lepší využít zkušenou firmu než riskovat sám. Od údržby fasády po ořez stromů, řešení je jednodušší, než si myslíte.

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Moderní osvětlení, které změní váš domov

Plánujete změnu interiéru nebo jen chcete doma lepší světlo? V tomhle článku se dozvíte, proč je osvětlení důležité a jak vám s jeho výběrem může pomoct někdo, kdo se v tom opravdu vyzná. Ukážu vám, že prodej s...