Trávník potřebuje po zimě kvalitní péči

Zima je obdobím, během kterého je vlivem počasí zkoušena stavba jako taková, ale samozřejmě i plochy kolem ní. Mrazy a nepropustné vrstvy sněhu jsou v tomto ohledu velkým problémem zejména pro trávník. O ten je nutné se po zimě během prvních jarních dnů pořádně postarat. Na co byste určitě v rámci této péče neměli zapomenout, abyste měli jistotu, že bude trávník pěkný?

Krásný trávník je chloubou mnoha zahrad. Za udržovaným vzhledem však stojí hodiny péče a pečlivosti, ke které je třeba mít nejen dostatek času, ale také odpovídající vybavení. Jeho základem je určitě sekačka na trávu. Pokud nevíte, jak ji správně vybrat, přečtěte si článek ZDE. Ještě než ji ale začnete používat, musíte se zaměřit na kroky, jež je třeba učinit po zimě.

Hrozbu představuje pro trávník zejména plíseň sněžná

Sněhová nadílka způsobuje, že trávník nemůže „dýchat“ a jeho vrchní vrstva se stává jakousi nepropustnou zátkou tvořenou z tlejících zbytků, které se začnou rozkládat působením vlhkosti. Trávník tak může trpět a být příhodným zázemím pro tvorbu všemožných plísní.

Mezi nejznámější choroby, které se po zimě mohou na trávníku projevit, patří plíseň sněžná. Nemusí být sice přímo vázána na výskyt sněhu a mrazu, i tak se s ní ale potýká spousta majitelů zahrad. Napadá všechny druhy trav a její přítomnost odhalíte poměrně snadno – nejprve se na trávníku tvoří zhruba 10 cm velké žluté skvrny (zvětšují se), později se objevují povlaky z bílého či lehce narůžovělého mycelia, a to zvláště při větší míře vlhkosti. Na vzniku této choroby se podílí:

 • střídání nízkých a vysokých teplot
 • vlhkost
 • organické hmoty na povrchu trávníku
 • vysoká hodnota pH
 • nedostatečný přísun živin

Pokud se plíseň nedostala příliš hluboko, zpravidla se trávník zregeneruje sám. V opačném případě je vhodné napadená místa vyčesat a vyhnout se šlapání po trávníku, dokud se opět neobnoví. Pomoci může i fungicidní přípravek. Je-li však zasažena většina plochy trávníku, pak se nevyhnete zakládání úplně nového trávníku.

Nezbytná vertikutace trávník oživí

Jarní péči o trávník si však nelze představit bez vertikutace, tedy provzdušnění. Lze ji provést s pomocí speciálních hrábí nebo vertikutátorem, což je přístroj vzhledově podobný sekačce. Vertikutace by se měla provádět i na podzim, protože během sezóny je trávník také hodně zatěžován. Všechny podstatné informace o tomto procesu naleznete v tomto článku. Po vertikutaci se zpravidla provede výsev, který obnoví trávu i na místech, kde bylo nutné ji z různých důvodů odstranit. Posléze je nutné se postarat o dodání potřebných živin skrze hnojivo. Jakmile trávník vyroste, přidá se k nutným úpravám sečení, kterým se zvyšuje kvalita porostu.

Co se týče hnojiva, nejdůležitější je zjara dusík (oproti tomu v srpnu draslík), který trávníku pomáhá, aby byl hustý, krásně zelený a celkově silný. Díky hnojivu se tráva lépe vyrovná s nežádoucím působením plevele a dalších chorob, které ji mohou poškodit během celého roku, a to i v případě, že se o trávník pečlivě staráte. Na hnojení proto nezapomeňte nejen po zimě, ale v pravidelných intervalech celoročně – květen až červen a srpen.

„Hnojení provádějte při zatažené obloze, na závěr je třeba trávník pořádně zavlažit.“

Hnojiva jsou na trhu k dostání v různých podobách. Záleží jen na vás, co vám lépe vyhovuje. Kapalné hnojivo je tak možné přidat do samotné zálivky, granule lze jednoduše rovnoměrně rozsypat na povrch.  

 • Jak správně zavlažovat?

Jak už bylo nastíněno na řádcích výše, závlaha je pro trávník velice důležitá. Mnozí majitelé pozemku však neví, jak se má vlastně provádět. Nežádoucí je nedostatečně i nadměrně zavlažený trávník. Optimální hodnoty si však každý musí najít sám, odvíjí se od celkové plochy, charakteru oblasti, změn počasí i konkrétních druhů trávy. Obecně lze určit, že správně zalitý trávník je při ozkoušení (půdní vrstvy) zhruba do hloubky 2 cm příjemně vlhký, ne ale promáčený. Zpravidla se také zavlažování provádí 2x až 3x za týden, vždy se orientujte dle aktuálních podmínek. Je jasné, že nadměrně suché počasí bude znamenat starat se o trávník v tomto ohledu více, naopak - bude-li neustále pršet, pak vám starost odpadá. 

Jarní péči o trávník je třeba zahájit až ve chvíli, kdy nehrozí, že se ještě může ocitnout pod vrstvou sněhu. Vyčkejte proto na předpověď opravdového nástupu jara a nespěchejte. Vertikutovaný či jinak ošetřený trávník by nečekaný mráz nebo sněhová pokrývka citelně poznamenaly. Co se týče využití chemie, s tou se vyplatí počkat přibližně do začátku dubna, kdy je trávník již dostatečně připraven.

 

Zajímavé tipy:

 • při péči o trávník nezapomínejte ani na okraje, které mohou celkový pěstěný vzhled pokazit svou neupraveností
 • důležitá je pravidelná a vydatná zálivka, objeví-li se na trávníku seschlá a zažloutlá místa, už to nenapravíte
 • okrasný trávník je vhodné sekat jednou až dvakrát za týden
 • při sekání dejte pozor na možný vznik holých míst
 • některá hnojiva obsahují i herbicidy na odstranění plevele

 

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...