Uzený sýr, to je lahoda! Zkuste si udělat vlastní

Uzený sýr, to je lahoda! Zkuste si udělat vlastní

Delikatesa, která je nevšední, a přitom ji snadno vyrobíte doma. Od začítku až do konce. Suroviny mohou být vaše vlastní, chuť přidáváte podle sebe, proces řídíte také sami a výsledek – na tom si také pochutnáte vy. Uzený sýr potěší téměř každého. Samotný i jako jedna z ingrediencí.

 

 


Uzení masa je jednou z jeho nejtradičnějších úprav. Není složitá a lidé tak díky tomu mohli uchovávat maso delší dobu. Není tedy divu, že stejný postup zkoušeli i s dalšími produkty – například sýrem. Tak vznikla pochoutka, která má úspěch dodnes.

Správný proces uzení sýra

K uzení se hodí tvrdší druhy sýrů. Můžete je koupit už hotové v obchodě, ten správný požitek ale budete mít jedině s domácím sýrem, který si připravíte sami a proces výroby kontrolujete už od začátku.
Pro uzení jsou vhodné sýry, které se snadno rozkrájí na malé kousky. Ty se buď jen solí nebo podle chuti míchají s nejrůznějším kořením.

Uzení tvrdého sýra

Pro uzení je nejvhodnější sýr, který obsahuje 30% tuku (v obchodech nejčastěji kvalitní eidam). Nakrájí se na menší kostičky (přibližně 1,5 cm) a pokud je třeba dodat příchuť, obalí se v koření. Poté se naplní střívka, v nichž se bude sýr udit. Volný prostor mezi kostičkami není na škodu, ba spíše naopak. Může jím pronikat kouř a dostane se tak na co nejvíce povrchu. Nedoporučuje se obalovat celý sýr, protože vzniklá krusta by bránila pronikajícímu kouři.

Uzení sýra

Jednotlivé pytlíčky zavěste a s uzením nepospíchejte. Vyčkávat se vyplatí!

V čem udit sýr

Teplota kouře při uzení sýrů by měla v udírně dosahovat pod bod tavení. Udí se tedy studeným kouřem, aby se kostičky neslepily a přitom byly ochuceny a aromatizovány.
Nakrájený sýr se vloží buď do punčochy nebo plátýnka, kde jej pomalu obklopuje kouř. K dostání jsou i speciální sáčky pro uzení sýra, s nimiž odpadají starosti o vhodnosti použitého materiálu.


Kdo se ale uzením zabývá, má většinou své triky, v čem sýr udit – někdo využívá třeba staré záclony rozstříhané na menší kusy.
Při první kontrole se mohou jednotlivé pytlíky lehce načechrat, aby došlo k oddělení a provzdušnění. Později už ale nechte sýr jen odpočívat.

Sbíhají se vám sliny? Pusťte se do uzení sýra sami!

Uzený sýr můžete zakoupit na farmářských trzích, případně se do jeho výroby pustit sami. Ani nevadí, že nemáte k dispozici udírnu. Místo ní se dá využít plynový zahradní gril, který má možnost přiklopení krytu a zároveň otvor, kterým vznikne „tah".

Ochucení sýrů pro uzení

 • Uzený sýr s uzeninou nebo masem

Pro kvalitní výsledek je potřeba mít kvalitní suroviny. Ty seženete i v supermarketech, jen je třeba důkladně hledat a pozorně číst etikety. Zamířit můžete k místním producentům, kteří jsou v tomto směru přeci jen spolehlivější. V současnosti se stále častěji objevují farmářské obchody, kdy tyto pochoutky seženete snáze.
K sýru pro uzení tak můžete přimíchat kousky kvalitního salámu. Aromatické suché druhy dodají více chuti a vůně, použít se dá i šunka.

 • Uzený sýr se zeleninou

Češi jsou národem houbařů a houby také často figurují v receptech. Nakrájené na malé kousky se mohou přidat k uzeným sýrům. Samotné tolik chuti nedodají, spíše aromatizují, v kombinaci s dalším kořením už ale bude jejich přítomnost znát.

 syr

 • Uzený sýr s kořením

Směsi koření si můžete sami připravit podle toho, co máte rádi, případně v závisloti na tom, k jaké příležitosti budou připravovány. Pokud se budou konzumovat jen samotné jako delikatesa, pak mohou být výraznější; jestli je chcete používat jako ingredienci k přípravě jiných pokrmů, pak to s kořením netřeba přehánět.

K dostání jsou i předpřipravené směsi koření. Obsahují kupříkladu sladkou papriku, sušený česnek, dobromysl, bazalku, chilli, tymián, rozmarýn, květ měsíčku, česnek medvědí a další.

 • Zdravá varianta: tofu

Vegetariáni a všichni, kteří se zajímají o zdravou stravu, jistě znají tofu. Vyrábí se srážením sójového mléka a patří mezi nejznámější pokrmy asijské kuchyně. Má variabilní využití – od sladkých variant až po přípravu na slano. Bez úpravy je takřka bez chuti. Jednou z možností pro úpravu je právě uzení.

Sýry je doporučováno udit na vlhkém dřevě z ovocných stromů. Jen tak získají jedinečnou chuť.

Domácí uzený sýr

Jako domácí úzený sýr se neoznačuje ten, který si pouze sami vyudíte, ale ten, s jehož výrobou začínáte od začátku. Tedy: podojíte krávu nebo kozu, proklestíte se procesem výroby sýra, ochutíte, vyudíte a nakonec si užijete svůj výtvor při konzumaci. Postup tak máte pod kontrolou včetně toho, co je do sýru přidáváno a v jakém množství.

Kromě sýrů se dají udit i další bezmase potraviny. Vyzkoušet můžete samotné houby, zeleninu (paprika, rajče, předem uvařené kukuřičné klasy) nebo směsi oříšků (mandle, arašídy, kešu...). Přidávat je pak můžete společně s uzenými sýry do salátů nebo k masu.

Díky udírně tak snadno připravíte i běžná jídla s novou chutí. Kupříkladu takové uzené kloboučky portobello plněné směsí uzeného sýra a zeleniny s čerstvým domácím chlebem. Pro příjemný letní večer jako stvořené...

 

SERIÁL DOMÁCÍ UDÍRNA

Diskuse k článku

 • Eva

  12:09 29. 4. 2017 0
  Ano a fermentor máme už nějakou dobu. Jsme moc spokojeni. Máme tedy kuvings.
 • Hanna444

  20:18 26. 2. 2017 0
  Wow, tak ten určitě vyzkouším. Slyšela jsem od známé, že také existuje fermentor na sýr.

Splachujete do toalety předměty, které patří do koše? Uvědomte si důsledky

U někoho je důvodem nevědomost, u části populace je důvodem lenost či lhostejnost. Tak jako tak platí, že část lidské populace do kanalizace splachuje věci, které v ní nemají co dělat. Které to jsou a z jakého ...

Vybíráme stavební laser: přehled typů a funkcí

Montáž nábytku do roviny, lepení tapet nebo pokládka obkladů a dlažeb – to vše jsou práce, které vyžadují maximální přesnost. Docílit dokonalé roviny jen pomocí vodováhy nebo provázku není vůbec jednoduché. Spo...

K čemu slouží dveřní samozavírače?

Mezi základní požadavky, kterým jsou budovy, a zejména místnosti určené k trvalému pobytu osob, patří zajištění správného tepelného klimatu v těchto místnostech a ochrana před nadměrným ochlazováním a nadměrnou...

Byt

K čemu slouží dveřní samozavírače?

Mezi základní požadavky, kterým jsou budovy, a zejména místnosti určené k trvalému pobytu osob, patří zajištění správného tepelného klimatu v těchto místnostech a ochrana před nadměrným ochlazováním a nadměrnou...

Kontrast černé a bílé v interiéru: Pozor, ať nepůsobí neosobně

Černá a bílá. To je kombinace barev, kterou mnozí považují za nestárnoucí klasiku. I když tomu tak opravdu je, práce s těmito základními barvami vyžaduje citlivý přístup. Pokud se totiž vsadí jen na černou a bí...

Koupací sud zajistí relaxaci v průběhu celého roku

Horké letní dny jsou v plném proudu, ale nebudou trvat věčně. Teď možná hledáte způsoby, jak se zchladit, už za pár týdnů však budete rádi za příjemnou teplou koupel, která vaše tělo prohřeje. Chcete si venkovn...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Dejte si pozor, co splachujete do WC. Poradíme, co do toalety nepatří

Dříve provedené průzkumy potvrdily, že spousta Čechů využívá toaletu jako odpadkový koš. Také občas do toaletní mísy hodíte i něco jiného, než toaletní papír? Pak zbystřete. Jednak vám hrozí riziko ucpání odpad...

Barva roku 2022 a její využití v interiérovém designu

Zajímáte se o aktuální trendy v oblasti interiérového designu a rádi je promítáte i ve svém bydlení? Pak by vám neměla ujít barva roku, které každým rokem vyhlašuje Pantone Color Institute. Pro rok 2022 vyhlási...