Jak sestavit rodinný rozpočet? zdroj: pexels.com

Jak sestavit rodinný rozpočet?

Vhodně sestavený rodinný rozpočet může být velmi důležité. Jistě, za peníze si nekoupíte všechno, pokud jste ale každý měsíc v „červených číslech“, možná je nejvyšší čas na změnu.

Sepište si veškeré příjmy domácnosti

Abyste mohli sestavit rodinný rozpočet, měli byste přesně znát veškeré příjmy domácnosti, tedy toho, co jde do vaší kapsy. Musíte je nicméně sledovat pravidelně, a to minimálně každý měsíc. Takových příjmů přitom může být celá řada.

  • Čistá mzda. Pokud jste zaměstnaní, zapište si všechny příjmy jednotlivých členů domácnosti. Mělo by se ovšem vždy jednat o čistou mzdu.
  • Příspěvky od zaměstnavatele. Jde o všechny příspěvky finančního charakteru. Může se tedy jednat o stravenky nebo příspěvky na dopravu.
  • Příjmy z podnikáníU podnikatelů či OSVČ se vydělané peníze každý měsíc liší dle toho, kolik faktur vystavili,, proto je v dlouhodobém časovém horizontu vhodné pracovat s nejnižší částkou.
  • Příspěvky od státu. Na příjmy v rodinném rozpočtu má vliv i stát. Může jít o rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, důchod nebo podporu v nezaměstnanosti.
  • Další příjmy. Do kategorie příjmů patří rovněž příležitostné přivýdělky, příjmy z investic či pronájmů, alimenty na děti apod.

Zaměřte se i na jednotlivé výdaje

Výdaje jsou to, co musíte každý měsíc vydat ze své kapsy. Rodinný rozpočet by měl být vyrovnaný, což znamená, že výdaje musí být nižší než příjmy, případně se musí obě položky alespoň shodovat. Rovněž výdaje je vhodné sledovat každý měsíc.

  • Nákupy. Další výrazná část výdajů. Pokud ovšem často nakupujete na internetu, díky cashbacku a slevám můžete každý rok do rodinného rozpočtu získat navíc několik tisíc korun. Cashback a slevy naleznete na stránkách, jako je Kuponer.
  • Doprava. Asi každý člen rodiny využívá měsíc co měsíc hromadnou dopravu či automobil. Pokud máte auto, do položky výdajů zapište veškeré finanční náklady s ním spojené.
  • Náklady na bydlení. Obvykle nejvyšší položka mezi výdaji. Je tedy dobré znát, kolik měsíčně platíte za nájem či hypotéku a kolik vás stojí jednotlivé poplatky (energie, voda, odpad).
  • Zábava a koníčky. Nejen povinnostmi živ je člověk, proto si pravidelně zapisujte také to, co utratíte v restauraci s přáteli, kolik vydáte za své koníčky či za kroužky pro děti.
  • Další výdaje. Do kategorie výdajů patří rovněž půjčky, spoření či investice, ale třeba také různé předplatné apod.

Bilance příjmů a výdajů

Samozřejmě že u soupisu příjmů a výdajů nemusíte znát jednotlivé položky naprosto přesně. Odhady mohou být zaokrouhleny, přesto byste se neměli příliš odchýlit od skutečných částek, aby nebyla veškerá tato činnost zbytečná. Pokud už v každém případě znáte alespoň zhruba rodinné příjmy a výdaje, je načase sestavit jejich bilanci. Díky ní budete daleko lépe vědět, zda můžete více utrácet, anebo si naopak musíte utáhnout opasek. V každém případě platí, že příjmy by měly být vyšší než výdaje, což je sice jednoduché, ale zásadní pravidlo.

Využijte vhodný nástroj na sledování rodinného rozpočtu

Existuje spousta lidí, kterým při sestavování rodinného rozpočtu postačí papír a tužka, což může být poněkud složitější, ale má to něco do sebe. Modernější alternativu pak představují tabulkové procesory, které si lze pořídit na počítač. Mezi nejznámější patří Microsoft Excel, nicméně k dispozici jich máte daleko více (např. LibreOffice Calc nebo OpenOffice.org Calc). Tyto programy bývají nejen přehlednější, ale také praktičtější, a pokud s nimi umíte, také rychlejší. Uplatnění navíc mohou nalézt i některé specializované aplikace.

Zastavte se a zamyslete

Pokud se dlouhodobě zaměřujete na soupis příjmů a výdajů, rozhodně není od věci se alespoň jednou za čas zastavit a zamyslet se nad tím, jak si vedete. Měli byste tak učinit minimálně jednou do roka, nicméně čím častěji to uděláte, tím lépe. Zhodnoťte, jak si vedete a případně zkuste učinit nějakou změnu. Tím se dostáváme ještě k jednomu důležitému aspektu, o němž jsme se v souvislosti s rodinným rozpočtem doposud nezmínili. Stanovte si (reálné) cíle! Může se jednat např. o snahu více ušetřit, ale třeba také méně utrácet za zbytečnosti, případně zvýšit příjmy celé domácnosti.

Tipy, jak sestavit rodinný rozpočet

Na závěr jsme si pro vás připravili ještě několik tipů, které vám při vhodném sestavování rodinného rozpočtu mohou pomoci. Lze se tak vyvarovat některých chyb, jež jsou poměrně zbytečné.

  • Buďte realističtí. Jistě, mnoho lidí by chtělo mít v garáži Ferrari, případně bydlet v přepychové vile. Jenže běžně fungující rodina s dvěma dětmi bude mít zřejmě priority jinde. Proto příliš nelítejte v oblacích. Výdaje pravděpodobně ze dne na den nesnížíte o 50 %.
  • Příliš se neplísněte. Přišli jste na to, že byly některé vysoké výdaje minulosti prakticky zbytečné? Nic se neděje! Odteď už budete daleko více zodpovědní, takže se z dané situace poučte, nicméně na sebe nebuďte přehnaně přísní.
  • Nenechte si vrtat koleno pro každou korunu. Předsevzetí jsou jedna věc, jejich plnění ovšem věc poněkud jiná. Jistě, měli byste se je snažit dodržovat, ovšem na každé koruně skutečně nezáleží. Podstatné je, zda se dlouhodobě držíte v „zelených číslech“.
  • Vězte, že peníze nejsou všechno. Ano, peníze jsou dnes opravdu důležité. Jenže zkrátka a dobře nejsou ani zdaleka všechno. Pokud vycházíte každý měsíc taktak, ale celá vaše rodina je zdravá a všichni jsou spokojeni, pak si je třeba uvědomit, že to je skutečně podstatné. 


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vodní sklo izoluje i chrání proti žáru

Dobrý den,

v minulosti se injektáž vodním sklem prováděla běžně, dnes se však často volí jiné materiály p...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den,

pokud soused likvidoval eternit svépomocí, bez stavebního dozoru a povolení, porušil zákon a hro...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Čtvrtý měsíc jsme akorát na tomhle měsíčním tarifu u Bezdodavatele. Na trhu není moc ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Mně přijde poměr kvalita kuchyně Dolti a cena za ní super. Jako nebyli jsme moc nároční...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Od Oresi mám teďka nabídku, strašně chci kuchyni v kapučínový barvě a tady jsem objevi...
Zobrazit všechna témata

Keramické, nebo kameninové sanitární zařízení?

Keramika a kamenina jsou oba běžně používanými materiály v koupelnách a na toaletách. Každý materiál má své výhody a nevýhody, které je třeba při výběru zvážit.

Jak správně udržovat nábytek z masivu

Nábytek z masivu je nejen krásný na pohled, ale také trvanlivý, dobře opravitelný a zdravotně nezávadný. Máte také v domácnosti stůl, postel, skříň nebo kuchyň z masivu? Výborně! Aby vám ale dlouho vydržel a zů...

Byt

Vytvořte si útulný čtecí koutek

Patříte mezi vášnivé čtenáře a hledáte místo, kde se můžete v klidu ponořit do oblíbené knihy? Vytvořte si doma útulný čtecí koutek. Nejenže vám poskytne klidné místo pro relaxaci a odpočinek, ale také vašemu d...

Recyklace ve stavebnictví – používání druhotných surovin při výstavbě

Když budovy doslouží a použitý stavební materiál nelze opětovně využít při realizaci dalšího projektu, stává se z něj stavební odpad. Tyto odpady tvoří v současnosti asi 30 % všech odpadů vznikajících v Evropsk...

Podzimní údržba sekačky: Jak vyměnit olej

Někteří radí měnit olej v sekačce před zazimováním, jiní zase až na jaře. Obě možnosti jsou v pořádku, nejdůležitější je na výměnu oleje nezapomínat. Pokud se rozhodnete olej vyměnit ještě letos, přinášíme vám ...

Předčasné splacení hypotéky. Vyplatí se to?

Hypotéku si sjednáváte na určitý počet let. Víte, kolik měsíců ji budete splácet, jak vysoká bude měsíční splátka a jak vysoký vám banka určila úrok. Ale co když se rozhodnete pro předčasné splacení hypotéky?

Objevte nové sladidlo Irbis s čekankou

Kdo chce omezit příjem cukru, má šanci. Sladidla k tomu poslouží dokonale a můžete sáhnout i po přírodních zdrojích, jakými jsou stévie nebo čekanka. Nové sladidlo Irbis Čekanka využívá vlastnosti obou těchto r...

Zajímavosti o dýni Hokkaido, které jste možná nevěděli

Podzim je tady a s ním i oblíbené období dýní. Ty sklízíme, vyřezáváme, dekorujeme a samozřejmě používáme i v kuchyni. Jedním z nejoblíbenějších druhů je Hokkaido. Také ji máte rádi? Pak si přečtěte zajímavá fa...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...