Jak sestavit rodinný rozpočet? zdroj: pexels.com

Jak sestavit rodinný rozpočet?

Vhodně sestavený rodinný rozpočet může být velmi důležité. Jistě, za peníze si nekoupíte všechno, pokud jste ale každý měsíc v „červených číslech“, možná je nejvyšší čas na změnu.

Sepište si veškeré příjmy domácnosti

Abyste mohli sestavit rodinný rozpočet, měli byste přesně znát veškeré příjmy domácnosti, tedy toho, co jde do vaší kapsy. Musíte je nicméně sledovat pravidelně, a to minimálně každý měsíc. Takových příjmů přitom může být celá řada.

 • Čistá mzda. Pokud jste zaměstnaní, zapište si všechny příjmy jednotlivých členů domácnosti. Mělo by se ovšem vždy jednat o čistou mzdu.
 • Příspěvky od zaměstnavatele. Jde o všechny příspěvky finančního charakteru. Může se tedy jednat o stravenky nebo příspěvky na dopravu.
 • Příjmy z podnikání. U podnikatelů či OSVČ se vydělané peníze každý měsíc liší, proto je v dlouhodobém časovém horizontu vhodné pracovat s nejnižší částkou.
 • Příspěvky od státu. Na příjmy v rodinném rozpočtu má vliv i stát. Může jít o rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, důchod nebo podporu v nezaměstnanosti.
 • Další příjmy. Do kategorie příjmů patří rovněž příležitostné přivýdělky, příjmy z investic či pronájmů, alimenty na děti apod.

Zaměřte se i na jednotlivé výdaje

Výdaje jsou to, co musíte každý měsíc vydat ze své kapsy. Rodinný rozpočet by měl být vyrovnaný, což znamená, že výdaje musí být nižší než příjmy, případně se musí obě položky alespoň shodovat. Rovněž výdaje je vhodné sledovat každý měsíc.

 • Nákupy. Další výrazná část výdajů. Pokud ovšem často nakupujete na internetu, díky cashbacku a slevám můžete každý rok do rodinného rozpočtu získat navíc několik tisíc korun. Cashback a slevy naleznete na stránkách, jako je Kuponer.
 • Doprava. Asi každý člen rodiny využívá měsíc co měsíc hromadnou dopravu či automobil. Pokud máte auto, do položky výdajů zapište veškeré finanční náklady s ním spojené.
 • Náklady na bydlení. Obvykle nejvyšší položka mezi výdaji. Je tedy dobré znát, kolik měsíčně platíte za nájem či hypotéku a kolik vás stojí jednotlivé poplatky (energie, voda, odpad).
 • Zábava a koníčky. Nejen povinnostmi živ je člověk, proto si pravidelně zapisujte také to, co utratíte v restauraci s přáteli, kolik vydáte za své koníčky či za kroužky pro děti.
 • Další výdaje. Do kategorie výdajů patří rovněž půjčky, spoření či investice, ale třeba také různé předplatné apod.

Bilance příjmů a výdajů

Samozřejmě že u soupisu příjmů a výdajů nemusíte znát jednotlivé položky naprosto přesně. Odhady mohou být zaokrouhleny, přesto byste se neměli příliš odchýlit od skutečných částek, aby nebyla veškerá tato činnost zbytečná. Pokud už v každém případě znáte alespoň zhruba rodinné příjmy a výdaje, je načase sestavit jejich bilanci. Díky ní budete daleko lépe vědět, zda můžete více utrácet, anebo si naopak musíte utáhnout opasek. V každém případě platí, že příjmy by měly být vyšší než výdaje, což je sice jednoduché, ale zásadní pravidlo.

Využijte vhodný nástroj na sledování rodinného rozpočtu

Existuje spousta lidí, kterým při sestavování rodinného rozpočtu postačí papír a tužka, což může být poněkud složitější, ale má to něco do sebe. Modernější alternativu pak představují tabulkové procesory, které si lze pořídit na počítač. Mezi nejznámější patří Microsoft Excel, nicméně k dispozici jich máte daleko více (např. LibreOffice Calc nebo OpenOffice.org Calc). Tyto programy bývají nejen přehlednější, ale také praktičtější, a pokud s nimi umíte, také rychlejší. Uplatnění navíc mohou nalézt i některé specializované aplikace.

Zastavte se a zamyslete

Pokud se dlouhodobě zaměřujete na soupis příjmů a výdajů, rozhodně není od věci se alespoň jednou za čas zastavit a zamyslet se nad tím, jak si vedete. Měli byste tak učinit minimálně jednou do roka, nicméně čím častěji to uděláte, tím lépe. Zhodnoťte, jak si vedete a případně zkuste učinit nějakou změnu. Tím se dostáváme ještě k jednomu důležitému aspektu, o němž jsme se v souvislosti s rodinným rozpočtem doposud nezmínili. Stanovte si (reálné) cíle! Může se jednat např. o snahu více ušetřit, ale třeba také méně utrácet za zbytečnosti, případně zvýšit příjmy celé domácnosti.

Tipy, jak sestavit rodinný rozpočet

Na závěr jsme si pro vás připravili ještě několik tipů, které vám při vhodném sestavování rodinného rozpočtu mohou pomoci. Lze se tak vyvarovat některých chyb, jež jsou poměrně zbytečné.

 • Buďte realističtí. Jistě, mnoho lidí by chtělo mít v garáži Ferrari, případně bydlet v přepychové vile. Jenže běžně fungující rodina s dvěma dětmi bude mít zřejmě priority jinde. Proto příliš nelítejte v oblacích. Výdaje pravděpodobně ze dne na den nesnížíte o 50 %.
 • Příliš se neplísněte. Přišli jste na to, že byly některé vysoké výdaje minulosti prakticky zbytečné? Nic se neděje! Odteď už budete daleko více zodpovědní, takže se z dané situace poučte, nicméně na sebe nebuďte přehnaně přísní.
 • Nenechte si vrtat koleno pro každou korunu. Předsevzetí jsou jedna věc, jejich plnění ovšem věc poněkud jiná. Jistě, měli byste se je snažit dodržovat, ovšem na každé koruně skutečně nezáleží. Podstatné je, zda se dlouhodobě držíte v „zelených číslech“.
 • Vězte, že peníze nejsou všechno. Ano, peníze jsou dnes opravdu důležité. Jenže zkrátka a dobře nejsou ani zdaleka všechno. Pokud vycházíte každý měsíc taktak, ale celá vaše rodina je zdravá a všichni jsou spokojeni, pak si je třeba uvědomit, že to je skutečně podstatné. 

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Splachujete do toalety předměty, které patří do koše? Uvědomte si důsledky

U někoho je důvodem nevědomost, u části populace je důvodem lenost či lhostejnost. Tak jako tak platí, že část lidské populace do kanalizace splachuje věci, které v ní nemají co dělat. Které to jsou a z jakého ...

Vybíráme stavební laser: přehled typů a funkcí

Montáž nábytku do roviny, lepení tapet nebo pokládka obkladů a dlažeb – to vše jsou práce, které vyžadují maximální přesnost. Docílit dokonalé roviny jen pomocí vodováhy nebo provázku není vůbec jednoduché. Spo...

Vybíráte látkové rolety pro váš dům? Rolety den a noc jsou dokonale praktické

Přemýšlíte o vhodném stínění do vašeho domu nebo bytu? Důležitý není jen užitek, ale i design. Látkové rolety se hodí do každé místnosti. Budete nadšeni nejen tím, jak vypadají, ale také jejich praktičností. Ja...

Byt

Čistíte myčku správně a pravidelně? Poradíme, jak postupovat

Aby nám domácí spotřebiče dlouho a správně sloužily, vyžadují pravidelnou údržbu. Zvláštní péči si přitom žádají spotřebiče, u kterých dochází k přímému kontaktu s vodou nebo nečistotami. Mezi ty bezpochyby pat...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Koupací sud zajistí relaxaci v průběhu celého roku

Horké letní dny jsou v plném proudu, ale nebudou trvat věčně. Teď možná hledáte způsoby, jak se zchladit, už za pár týdnů však budete rádi za příjemnou teplou koupel, která vaše tělo prohřeje. Chcete si venkovn...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Dejte si pozor, co splachujete do WC. Poradíme, co do toalety nepatří

Dříve provedené průzkumy potvrdily, že spousta Čechů využívá toaletu jako odpadkový koš. Také občas do toaletní mísy hodíte i něco jiného, než toaletní papír? Pak zbystřete. Jednak vám hrozí riziko ucpání odpad...

Barva roku 2022 a její využití v interiérovém designu

Zajímáte se o aktuální trendy v oblasti interiérového designu a rádi je promítáte i ve svém bydlení? Pak by vám neměla ujít barva roku, které každým rokem vyhlašuje Pantone Color Institute. Pro rok 2022 vyhlási...