Jak sestavit rodinný rozpočet? zdroj: pexels.com

Jak sestavit rodinný rozpočet?

Vhodně sestavený rodinný rozpočet může být velmi důležité. Jistě, za peníze si nekoupíte všechno, pokud jste ale každý měsíc v „červených číslech“, možná je nejvyšší čas na změnu.

Sepište si veškeré příjmy domácnosti

Abyste mohli sestavit rodinný rozpočet, měli byste přesně znát veškeré příjmy domácnosti, tedy toho, co jde do vaší kapsy. Musíte je nicméně sledovat pravidelně, a to minimálně každý měsíc. Takových příjmů přitom může být celá řada.

 • Čistá mzda. Pokud jste zaměstnaní, zapište si všechny příjmy jednotlivých členů domácnosti. Mělo by se ovšem vždy jednat o čistou mzdu.
 • Příspěvky od zaměstnavatele. Jde o všechny příspěvky finančního charakteru. Může se tedy jednat o stravenky nebo příspěvky na dopravu.
 • Příjmy z podnikání. U podnikatelů či OSVČ se vydělané peníze každý měsíc liší, proto je v dlouhodobém časovém horizontu vhodné pracovat s nejnižší částkou.
 • Příspěvky od státu. Na příjmy v rodinném rozpočtu má vliv i stát. Může jít o rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, důchod nebo podporu v nezaměstnanosti.
 • Další příjmy. Do kategorie příjmů patří rovněž příležitostné přivýdělky, příjmy z investic či pronájmů, alimenty na děti apod.

Zaměřte se i na jednotlivé výdaje

Výdaje jsou to, co musíte každý měsíc vydat ze své kapsy. Rodinný rozpočet by měl být vyrovnaný, což znamená, že výdaje musí být nižší než příjmy, případně se musí obě položky alespoň shodovat. Rovněž výdaje je vhodné sledovat každý měsíc.

 • Nákupy. Další výrazná část výdajů. Pokud ovšem často nakupujete na internetu, díky cashbacku a slevám můžete každý rok do rodinného rozpočtu získat navíc několik tisíc korun. Cashback a slevy naleznete na stránkách, jako je Kuponer.
 • Doprava. Asi každý člen rodiny využívá měsíc co měsíc hromadnou dopravu či automobil. Pokud máte auto, do položky výdajů zapište veškeré finanční náklady s ním spojené.
 • Náklady na bydlení. Obvykle nejvyšší položka mezi výdaji. Je tedy dobré znát, kolik měsíčně platíte za nájem či hypotéku a kolik vás stojí jednotlivé poplatky (energie, voda, odpad).
 • Zábava a koníčky. Nejen povinnostmi živ je člověk, proto si pravidelně zapisujte také to, co utratíte v restauraci s přáteli, kolik vydáte za své koníčky či za kroužky pro děti.
 • Další výdaje. Do kategorie výdajů patří rovněž půjčky, spoření či investice, ale třeba také různé předplatné apod.

Bilance příjmů a výdajů

Samozřejmě že u soupisu příjmů a výdajů nemusíte znát jednotlivé položky naprosto přesně. Odhady mohou být zaokrouhleny, přesto byste se neměli příliš odchýlit od skutečných částek, aby nebyla veškerá tato činnost zbytečná. Pokud už v každém případě znáte alespoň zhruba rodinné příjmy a výdaje, je načase sestavit jejich bilanci. Díky ní budete daleko lépe vědět, zda můžete více utrácet, anebo si naopak musíte utáhnout opasek. V každém případě platí, že příjmy by měly být vyšší než výdaje, což je sice jednoduché, ale zásadní pravidlo.

Využijte vhodný nástroj na sledování rodinného rozpočtu

Existuje spousta lidí, kterým při sestavování rodinného rozpočtu postačí papír a tužka, což může být poněkud složitější, ale má to něco do sebe. Modernější alternativu pak představují tabulkové procesory, které si lze pořídit na počítač. Mezi nejznámější patří Microsoft Excel, nicméně k dispozici jich máte daleko více (např. LibreOffice Calc nebo OpenOffice.org Calc). Tyto programy bývají nejen přehlednější, ale také praktičtější, a pokud s nimi umíte, také rychlejší. Uplatnění navíc mohou nalézt i některé specializované aplikace.

Zastavte se a zamyslete

Pokud se dlouhodobě zaměřujete na soupis příjmů a výdajů, rozhodně není od věci se alespoň jednou za čas zastavit a zamyslet se nad tím, jak si vedete. Měli byste tak učinit minimálně jednou do roka, nicméně čím častěji to uděláte, tím lépe. Zhodnoťte, jak si vedete a případně zkuste učinit nějakou změnu. Tím se dostáváme ještě k jednomu důležitému aspektu, o němž jsme se v souvislosti s rodinným rozpočtem doposud nezmínili. Stanovte si (reálné) cíle! Může se jednat např. o snahu více ušetřit, ale třeba také méně utrácet za zbytečnosti, případně zvýšit příjmy celé domácnosti.

Tipy, jak sestavit rodinný rozpočet

Na závěr jsme si pro vás připravili ještě několik tipů, které vám při vhodném sestavování rodinného rozpočtu mohou pomoci. Lze se tak vyvarovat některých chyb, jež jsou poměrně zbytečné.

 • Buďte realističtí. Jistě, mnoho lidí by chtělo mít v garáži Ferrari, případně bydlet v přepychové vile. Jenže běžně fungující rodina s dvěma dětmi bude mít zřejmě priority jinde. Proto příliš nelítejte v oblacích. Výdaje pravděpodobně ze dne na den nesnížíte o 50 %.
 • Příliš se neplísněte. Přišli jste na to, že byly některé vysoké výdaje minulosti prakticky zbytečné? Nic se neděje! Odteď už budete daleko více zodpovědní, takže se z dané situace poučte, nicméně na sebe nebuďte přehnaně přísní.
 • Nenechte si vrtat koleno pro každou korunu. Předsevzetí jsou jedna věc, jejich plnění ovšem věc poněkud jiná. Jistě, měli byste se je snažit dodržovat, ovšem na každé koruně skutečně nezáleží. Podstatné je, zda se dlouhodobě držíte v „zelených číslech“.
 • Vězte, že peníze nejsou všechno. Ano, peníze jsou dnes opravdu důležité. Jenže zkrátka a dobře nejsou ani zdaleka všechno. Pokud vycházíte každý měsíc taktak, ale celá vaše rodina je zdravá a všichni jsou spokojeni, pak si je třeba uvědomit, že to je skutečně podstatné. 


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

5 tipů na moderní obývací stěny – inspirujte se!

Zařizujete nový obývací pokoj ve svém bytě? Obývací stěna může být dokonalým a jednoduchým řešením. Chce to al...

Jak vybrat kvalitní sprchovou baterii a hlavici? Seznamte se s důležitými parametry

Dobrý den, rozteč je nejčastěji 150 mm, řidčeji 100 mm. Jde o vzdálenost mezi trubkami ve stěně. Změříte jedno...

Jak vybrat kvalitní sprchovou baterii a hlavici? Seznamte se s důležitými parametry

Zdravím, v jiném článku jsem četl o rozteči, že jsou rozdíly. Nevíte, jak ji změřit?

Tepelné čerpadlo, nebo elektrické vytápění?

Počet TČ je v roce 2017 skoro stejné jako v roce 2020, to je nedůvěryhodná informace, prosím o vysvětlení. Dě...

Cena plynu klesla, zaplatíte za něj letos méně? Záleží i na dodavateli

Nějak jsem si nevšiml, že by cena plynu klesala, tak možná loni v tuhle dobu ano, ale letos to naopak leze nah...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Ano umí, vždyť to jsem zmiňoval hnedka ve svém prvním příspěvku a je to v podstatě d�...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

A vykupovat teda umí z FVE?

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Nejsem si ničeho konkrétního vědom. Mám za to, že se k nim může přihlásit kdokoliv a ...
Zobrazit všechna témata

Koupelna v industriálním stylu zaujme svou surovostí

Toužíte po koupelně, která zaujme na první pohled a vystoupí z davu? Pak vsaďte na industriální styl, který má své místo nejen v obývacích pokojích, kuchyních a pracovnách, ale právě i koupelnách či toaletách. ...

Jak vybrat pilový plátek do přímočaré pily

Přímočará pila patří mezi základní dílenské vybavení každého kutila i profesionálního řemeslníka. Pila vyniká svou univerzálností, protože se hodí na řezání nejrůznějších materiálů od dřeva přes plasty po kovy....

Jak snížit spotřebu plynu a ušetřit

Vysoká cena plynu a hrozba jeho nedostatku je v posledních dnech zásadním společenským tématem. Ať už se situace vyvine jakkoliv, bez šetření se pravděpodobně neobejdeme. Snížit spotřebu plynu přitom není až ta...

Byt

Vybíráme postel z masivu: Zvolit dub, nebo jasan?

Kvalitně zhotovená postel z masivu vydrží i celý život. Pevnost a s tím související životnost ovlivňuje zejména výběr druhu dřeva, který určuje také finální vzhled postele. Pojďme se zaměřit na dřevo dubové a j...

Muzea a architektura - objevte to nejlepší z historie i současnosti

Muzea představují jedinečnou možnost, jak na vlastní oči spatřit něco, co už v běžném životě není možné vídat. Jsou tedy neopakovatelným návratem v čase do dob vašich babiček, či ještě daleko hlouběji do minulo...

Balkon jako ze škatulky: 6 tipů, jak jej proměnit v oázu klidu a pohody

Užíváte si letní pohodu na svém balkoně a přemýšlíte, jak jej ještě víc zútulnit? Přinášíme vám 6 tipů, jak z obyčejného balkonového prostoru vytvořit oázu klidu a odpočinku. Spoustu prostoru pro kreativní tvoř...

Příspěvek 5000 Kč na dítě schválil senát. Máte na něj nárok?

Inflace stále roste a s tím i náklady na životní potřeby a bydlení. Vysoké ceny energií, potravin a všeho dalšího trápí mnohé rodiny. Stát přispěchal s jednorázovým příspěvkem pro rodiny s dětmi, který má alesp...

Rezavá voda z kohoutku – kde se bere, jak moc škodí a jak se jí zbavit

Někdo se s tím setkal jen výjimečně, jiný řeší tento problém opakovaně. Téměř ale nenajdete člověka, který by nevěděl, jak to vypadá, když z kohoutku teče rezavá voda. Kde se rez ve vodě bere? Co ji způsobuje? ...

Jak správně recyklovat žárovky a další světelné zdroje

Co uděláte s rozbitou žárovkou? Pokud ji bez přemýšlení odhodíte do odpadkového koše, životnímu prostředí ve většině případů příliš neprospějete. Nebyli byste však jediní, podle průzkumů recyklaci zdrojů světla...

Co je to katalytická lampa a jak funguje?

Původní technologie lamp je stará více než 120 let. Proces katalytického spalování objevil francouzský lékárník, přičemž lampy se začaly hojně používat k dezinfekci a čištění vzduchu v nemocnicích, čímž se omez...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...