Stavební spoření – kdy se vyplatí a kolik s ním naspoříte

Stavební spoření – kdy se vyplatí a kolik s ním naspoříte

Chtěli byste si uspořit nějakou tu korunu navíc a napadla vás možnost uzavřít si stavební spoření? Pokud tak učiníte ještě do konce roku, můžete čerpat státní podporu i za letošek. Stavební spoření existuje od roku 1993 a přesto, že o něj určitou dobu nebyl moc zájem, opět se vrací na výslunní. Za určitých podmínek se vám totiž může vyplatit víc než běžné spořící účty či jiné varianty spoření. Pojďme se zaměřit na to, kdy se vyplatí a kolik peněz si s ním můžete naspořit.

Stavební spoření se může vyplatit díky státnímu příspěvku

Stavební spoření je jedním z finančních produktů, do kterých se ve velké míře angažuje samotný stát. Tento typ spoření vznikl už v 90. letech. Podle jeho pojmenování je zřejmé, že má sloužit ke shromáždění financí pro řešení otázky bydlení, nebo pro snazší získání úvěru. Hlavním důvodem, proč nad zřízením stavebního spoření uvažovat, je možnost čerpání státní podpory.

Ta odpovídá 10 % z naspořených finančních prostředků za rok, stát vám ale za rok přispěje maximálně 2 000 Kč. Reálně tak má význam měsíční na účet stavebního spoření odkládat 1700 Kč, na začátku dalšího roku se vám pak připočte maximální státní příspěvek ve výši 2 tisíce korun.

Spořitelna vám naspořené prostředky navíc zúročí

Kromě státního příspěvku získáte nějakou tu korunu navíc ještě díky úročení. Většina spořitelen v současné době úročí naspořené finance 1 %. Je tak namístě popřemýšlet, jestli máte k dispozici výnosnější produkt pro úročení vašich financí. Pokud ne, může se vám vyplatit střádat si na účet stavebního spoření více než 1700 Kč. I když od státu už více peněz nedostanete, spořitelna vám zúročí a vyšší naspořené sumy.

Při sjednání spoření si určete měsíční vklad a finální částku

Pokud se chystáte sjednat si stavební spoření, určete si, kolik měsíčně chcete na účet posílat a kolik chcete naspořit celkem. Této částky byste se měli držet. Stavební spoření se uzavírá nejméně na 6 let, může ale trvat mnohem déle. Nemějte obavy, pokud si například nastavíte finální částku, na kterou byste museli spořit 10 let, ale už po 6 letech byste se rozhodli se spořením skončit, můžete smlouvu vypovědět i dříve.

 Stavební spoření

Stinné stránky stavebního spoření

I přes poměrně lákavý státní příspěvek a vcelku zajímavou úrokovou sazbu má stavební spoření i své stinné stránky, které mnohé odrazují. Na co si dát při zřizování spoření pozor a s čím počítat?

Po získání státního příspěvku musíte šetřit minimálně 6 let

Abyste od státu získali roční státní podporu až 2 tisíce korun, musíte spořit alespoň 6 let. Pokud spoření ukončíte dříve, na příspěvek nemáte nárok a spořitelně navíc obvykle zaplatíte nějaký ten poplatek (viz pokračování článku).

Za vedení budete platit spořitelně roční poplatek

Vedení stavebního spoření také něco stojí, spořitelny vám jej nedají zadarmo. Od celkových ročních výnosů z příspěvků a úroků tak musíte odečíst roční poplatky. Ty se pohybují obvykle v rozmezí od 300 do 360 korun.

Zaplatíte poplatek i za zřízení stavebního spoření

Kromě pravidelných poplatků za vedení spořicího účtu zaplatíte také za jeho zřízení. Cena za sjednání smlouvy vás bude obvykle stát 1 % z finální částky, kterou chcete naspořit. Pokud tak během let chcete naspořit například 300 000 Kč, za zřízení stavebního spoření zaplatíte 3 000 Kč.

Vyberte vhodnou dobu pro zřízení spoření a ušetříte

Z výše uvedeného vyplývá, že poměrně vysokou částku zaplatíte za samotné zřízení stavebního spoření. Tady ale můžete výrazně ušetřit. Většina spořitelen totiž v průběhu roku připravuje řadu marketingových akcí, v rámci kterých nabízí možnost uzavření spoření zcela zdarma. Pokud tak na spoření nepospícháte, počkejte na vhodnou dobu, až se nějaká taková akce objeví. Obvykle se ukáže před Vánoci, ale i jindy během roku. Ušetříte tak i několik tisíc.

Po odečtení všech poplatků se při pravidelné úložcce 1700 Kč pohybuje čistá úroková sazba v rozmezí od 3 do 3,5 %, což je stále více, než většina spořicích produktů nabízí. Proto se vám může stavební spoření vyplatit, ovšem jen v případě, chcete-li spořit alespoň 6 let. Stavební spoření můžete také předčasně vypovědět. Za jakých podmínek, hrozí vám nějaké sankce? Právě na to se zaměříme v pokračování článku.

POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU:

STAVEBNÍ SPOŘENÍ: VYPOVĚZENÍ A SANKCE



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Spolehlivé účetnictví a daňové poradenství Brno
SARY OFFICE s.r.o. je společnost s…
Město Dolní Bousov: turisticky atraktivní oblast Českého ráje
Turistika i kulturní a společenské vyžit…
Advokátní kancelář Mgr. Pavlína Řehová Zlín
Advokátní kancelář ve Zlíně nabízí komplexní advokátní…

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...