Bez klimatizace se horko z bytu vyhání těžko, lze jej ale zmírnit
Vysoké teploty k létu patří, avšak znepříjemňují nám životy čím dál více. Pokud můžete vyrazit k vodě a byt nechat opuštěný, pak jste na tom skvěle. Kde kdo však musí v uzavřených prostorech vydržet celý den, a to už bývá problém. Co v takových případech dělat a jak si co nejjednodušší cestou zpříjemnit dny plné výhně?
Jistě, klimatizace je rychlým řešením. Kdo si ale může dovolit instalovat ji v panelovém domě? Těžko se ale ochlazují i rodinné domy, v nichž se v noci špatně spí, a nepomohou ani dokořán otevřená okna.
Stínění před okny
Dnů s tropickými teplotami na našem území přibývá a nelze se před nimi schovat. Všudypřítomné teplo způsobuje zdravotní problémy seniorům, dětem, lidem se slabší tělesnou konstrukcí i domácím mazlíčkům. Rozhodně se tedy vyplatí investovat když už ne do klimatizace, tak alespoň do prostředků, jenž zamezí pronikání tepla do interiéru prostřednictvím oken.
Zahrnuje to hlavně kvalitní předokenní stínění. Ideální jsou dřevěné okenice, ovšem ty si může před okna namontovat málokdo. Dalším osvědčením řešením jsou tak žaluzie z hliníku, které taktéž pohltí maximum slunečních paprsků.
Pokud máte u bytu balkon či lodžii, pak nevájte s instalací markýzi, která zastíní velkou část zdi.
Stínění za okny
Pokud máte pouze běžné okenní žaluzie, tak vězte, že ty příliš intenzivního záření a tím pádem o tepla nezachytí. Účinnější jsou v tom případě závěsy, ideálně co nejhustěji tkané (bývají těžké). Zatahujte je hned ráno. Doporučuje se k nim pověsit i mokré prostěradlo, které interiér alespoň pocitově ochladí.
Další tip zní podobně: namočit konce záclon a nechat vypařovat.Větrání v parnechČasto se stává, že teplota doma je nižší, než ta za okny. Okna tak neotevírejte v místnostech, do nichž svítí slunce. Do pokojů nechte proudit vzduch z pokojů orientovaných na opačnou stranu. Pořádně pak vyvětrejte až po západu slunce a brzy ráno.
Problém se střešními okny
U podkrovních bytů je stěžejní kvalitní izolace, která zamezí nejen unikání tepla, ale také jeho pronikání dovnitř přes léto. Střecha je kritickým místem, pohlcuje obrovské množství slunečního svitu a ohřívá se do vysokých teplot. Pokud jej otevřete v odpoledních hodinách, dovnitř může proudit teplota až kolem 70°C! Problém může být i se stíněním, klasické žaluzie se tak vyplatí zkombinovat s tmavými průhlednými markýzami.
Tipy a triky, jak doma bojovat s horkem:
- nevařit a nepéct, protože se tak interiér zbytečně otepluje. Studené pokrmy a lehčí jídla jsou v létě stejně prospěšnější.
- s větráky a průvanem opatrně, i v létě se dá nachladit. Mnoho lidí je náchylných na bolest zad, uší nebo zubů, která může být průvanem způsobena.
- pokud vlastníte klimatizaci, nepřehánějte to s teplotou. Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by neměl být více, než 10°C. Pokud se tak stane, vždy se před vyběhnutím ven aklimatizujte na vysokou teplotu postupně.
- pro lepší dýchání se doporučuje zvlhčovat vzduch, k čemuž pomáhá už zmiňované mokré prostěradlo. Po ruce mějte rozprašovač s vodou, s nímž se můžete svlažovat i vy. Skvělé jsou i kbelíky s ledovou vodou, která se odpařuje.
- sluneční paprsky pochytá i tmavá folie na oknech.
V boji s vedrem je důležitá také izolace, natočení domu a rozvržení místností. S ohledem na lokalitu tak plánujte hned od začátku a myslete dobředu, aby i v létě bylo doma příjemně.
Diskuse k článku