Devět tipů, jak zbavit domácnost alergenů

Devět tipů, jak zbavit domácnost alergenů

Máte-li doma alergika či astmatika, měl by být váš domov upraven tak, aby i s tímto zdravotním omezením bylo možné plnohodnotně a spokojeně bydlet. V praxi to znamená zaměřit se především na textilní vybavení, které je většinou velice problematické, protože se v něm drží spousta prachu a roztočů. Doporučení, která naleznete v tomto článku, vám dopomohou k tomu, aby vaše domácnost byla bez alergenů. Tak se bude žít lépe nejen tomu, kdo trpí nastíněnými problémy, ale i všem ostatním, zdravým, členům domácnosti.

Alergie i astma patří mezi takové zdravotní obtíže, s nimiž je třeba se naučit žít. Základem je eliminovat množství provokujících a nežádoucích faktorů v bezprostředním okolí. V domě nebo bytě to znamená upravit příhodným způsobem všechny obývané místnosti. Pokud je například váš syn alergik, nebude stačit, že se postaráte o to, aby pouze v jeho pokoji bylo lépe, váš záměr musí být realizován všude. I když se povětšinou v souvislosti s odstraněním alergenů z domácnosti hovoří především právě o alergicích či astmaticích, pravdou je, že domov, kde se vyskytuje co nejméně prachu, je příjemný pro všechny. Jak na to?

1/ Zbavte se koberců, závěsů a záclon

Je-li to možné, zařiďte, aby podlahy byly bez koberců. V nich se totiž hromadí spousta prachu a ani důkladné, pravidelné vysávání tento nežádoucí stav nezmění. Obdobně působí i huňaté přehozy na pohovkách či postelích, těžké závěsy a záclony. Ty můžete nahradit modernějšími variantami, ve kterých se prach bude držet mnohem méně. Příkladem mohou být japonské posuvné stěny, o kterých se vše podstatné dozvíte v článku ZDE.

2/ Matrace a lůžkoviny opatřete speciálními protiroztočovými povlaky

Z hlediska výskytu roztočů, o kterých jsme vám přinesli zajímavý článek ZDE, je nejrizikovější místem postel. Vyplatí se proto opatřit lůžkoviny a matrace speciálními povlaky, které jsou na trhu pro alergiky k dostání. Ty brání tomu, aby člověk přišel s alergenem do kontaktu, a tak se minimalizují možné alergické reakce. Jestliže tímto směrem nechcete nebo nemůžete investovat, myslete na pravidelné praní lůžkovin, a to alespoň při teplotě 60 °C.

3/ Pořiďte si bezsáčkový vysavač s filtrem

Pravidelný úklid domácnosti je naprostou nezbytností. Jeho součástí určitě musí být očista podlah. Ty nejlépe zbavíte prachu a nečistot vysáváním a následným vytřením. K prvně jmenované činnosti si pořiďte vysavač s HEPA filtrem a v bezsáčkové variantě. Upřednostňujte také vysoký sací výkon, aby úklid tímto způsobem byl co nejvíce efektivní. Pokud vás zajímá více informací o těchto moderních vysavačích, přečtěte si článek ZDE.

4/ Prach utírejte vždy jen navlhčeným hadrem

Při úklidu byste neměli zbytečně vířit nahromaděný prach. Toho dosáhnete, když k utírání nábytku budete používat navlhčený hadr. Doporučuje se, aby alergik nebyl při úklidu vůbec přítomen, a pokud je to nevyhnutelné, tak aby si pusu a nos zakryl rouškou či šátkem.

Fotolia_37989797_XS

5/ Nepoužívejte větrák

I když jsou letní horka nesnesitelná, zapomeňte na to, že byste si doma vytvářeli lepší prostředí s pomocí větráku. Výsledný efekt může být sice příjemný, ale prach, který se takto hojně zvíří, způsob nežádoucí reakce. Z tohoto pohledu je nejšetrnější možností klasické větrání.

6/ Odstraňte „lapače prachu“

Jak je připomínáno v celém článku, největším nepřítelem alergika je prach. Aby se mu doma bydlelo dobře, je nutné se zbavit co nejvíce věcí, na kterých se prach usazuje. Typickým příkladem jsou různé prvky dekorace, plyšové hračky, ale také elektronika. V místnosti, kde alergik spí, by tak určitě neměla být například televize či monitor.

7/ Dejte pozor na pokojové rostliny

V jednom z našich předešlých článků jsme vám psali o tom, že pokojové rostliny jsou vítanou přírodní dekorací, která pomáhá udržet doma příjemné klima. Pro alergika jsou však jen velkým lapačem prachu. Proto jejich počet v jeho pokoji zredukujte na minimum.

8/ Postarejte se o optimální vlhkost vzduchu

domácnosti s alergikem je třeba se postarat o celkovou kvalitu vzduchu. S tím ve velké míře souvisí i vzdušná vlhkost. V nadměrném množství podporuje tvorbu plísní a dalších podobných mikroorganismů, pokud je vzduch naopak suchý, pak je velice dráždivý pro sliznice a snadněji se v něm přenášejí alergeny. Jenže udržet v bytě optimální vlhkost, to je poměrně složité. Určitě si proto přečtěte tento článek, kde vám radíme, jak na to.

3684642616_52e4a625ea

9/ Do obývacího pokoje umístěte čističku

Chcete-li se postarat o to, aby prostředí doma bylo pro alergika co nejlepší, obstarejte si čističku vzduchu, kterou umístíte do místnosti, ve které je největší provoz a kde se setkává celá rodina. Zpravidla se jedná o obývací pokoj, ve kterém se tak čistička vzduchu postará o co nejkvalitnější klima. Více se o tomto vítaném zařízení dočtete v článku „Čistička vzduchu dokáže zvýšit úroveň bydlení“.

Utvořit si doma zdravé prostředí vyžaduje chuť do realizování změn, ale také do udržování správných návyků. Ty se týkají především častého a důkladného úklidu domácnosti, který je pro mnohé doslova utrpením. Pokud i pro vás, nechte se inspirovat našimi tipy ZDE, aby pravidelný úklid proběhl rychle, aniž by ztratil cokoliv na své efektivitě.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Zatočte se zaschlými kapkami na skle sprchového koutu

Máte v koupelně sprchový kout a už vás přestávají bavit nevzhledné bílé skvrnky, které se tvoří po zaschnutí kapek vody? Poradíme vám, jak proti nim preventivně bojovat a jak je odstranit, když už se na skle sp...

Čeká vás zateplení domu? Nepodceňujte tloušťku izolace

Moderní izolační materiály dokážou výrazně snížit tepelné ztráty budovy. Aby však byl jejich účinek dostatečný, musí být zvolena odpovídající tloušťka izolantu. A právě v tom mnozí ve snaze ušetřit chybují. Poj...

7 tipů, jak ušetřit za energie chytrým zařízením domácnosti

Provoz domácnosti tvoří podstatnou položku ve výdajích a každým rokem se tato částka zvyšuje. S blížícím se významným zdražením je každá úspora energií vítaná. Podělíme se s vámi o 7 tipů, které vás mohou inspi...

Byt

Tipy, jak pěstovat chilli doma v květináči

Pěstování pálivých chilli papriček je opět v kurzu. Protože se jim daří i doma v květináči, můžete s pěstováním začít kdykoliv. Za pár měsíců sklidíte první plody a až nasbíráte zkušenosti, s klidem se pustíte ...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...