Jak doma bezpečně ukládat šperky a jak se o ně správně starat?
Šperky každý den nosí miliony lidí, ale jen málo z nich si uvědomuje, že své malé poklady můžou chránit a udržovat jejich krásu pomocí jednoduchých principů. Zde jsou některá základní doporučení, která je vhodné při péči o šperky dodržovat, aby vám vydržely v perfektním stavu po dlouhá léta.
Stříbro
U stříbrných šperků je důležité, abyste vybrali jemný čisticí prostředek bez bělících účinků, abraziv nebo amoniaku. Stříbro nemáčejte ve vodě moc dlouho, protože může časem oxidovat. Namočte svoje malé poklady do teplého roztoku vody a saponátu asi na jednu minutu a poté opláchněte čistou vodou. Poté použijte suchý kartáček, jímž jemně šperk vyčistíte a zbavíte jej zbylého prachu a nečistot. Nakonec usušte kouskem měkkého hadříku.
Zlato
Po každém použití otřete šperky měkkým hadříkem. Chraňte je před stykem s kosmetikou, parfémy, laky na vlasy a dalšími látkami, které mohou způsobit vyblednutí kamenů i kovu. A konečně, klenoty ukládejte odděleně. Ke zlatým snubním prstenům patří pěkná krabička, ostatní šperky uložte do šperkovnice či sáčku, aby nedošlo k poškrábání.
Diamanty
Při manipulaci se vzácnými diamantovými šperky je nutné dodržovat velkou opatrnost. Ujistěte se, že vaše klenoty nepřijdou do styku s chlorem ani jinými chemikáliemi, které by je mohly poškodit, a vždy je skladujte odděleně od ostatních, abyste zabránili poškrábání. Diamant je nejtvrdším nerostem a jiné šperky nebo drahokamy by proto mohl poškodit. Díky správné péči se budete moci svými diamantovými náušnicemi chlubit po celý život nejen vy, ale i vaše dcery a vnučky, které je po vás jednou zdědí.
Barevné kameny
Majitelé často zapomínají své šperky leštit, jedná se však o důležitou součást péče, především u kousků, jejichž součástí jsou drahokamy. Po každém použití je důkladně vyleštěte lehce navlhčeným hadříkem. Zabere vám to pouhých třicet sekund, ale lesk kamenů bude mnohem silnější.
Nezapomínejte, že důkladnou péči si zaslouží nejen dámské, ale také pánské šperky, věnujte ji tedy například i manžetovým knoflíčkům nebo snubním prstenům svého přítele či manžela.
O vhodném postupu, zejména co se týče čištění šperků, se vždy poraďte i se svým klenotníkem. Kromě pravidelné domácí péče dopřejte čas od času svému klenotu i speciální služby a nechte ho profesionálně vyčistit v klenotnictví.
Další tipy
Jak už je zmíněno výše, všechny šperky je vhodné skladovat samostatně, nejlépe v originální krabičce. Pro uchovávání dražších a vzácnějších šperků jsou vhodné trezory, které v současnosti jednoduše a za přijatelnou cenu pořídíte v kamenných obchodech nebo přes internet. Některé trezory v sobě dokonce mají speciální přihrádku vystlanou měkkým materiálem, která je určená právě pro šperky.
Diskuse k článku