Jak vyčistit sedačku. Zdroj obrázku: XArtProduction / Shutterstock.com

Jak vyčistit sedačku, aby byla jako nová

Ztratila vaše sedačka svou původní krásu? Žádný strach, většina znečištění se dá úplně odstranit. Ale čím dříve, tím lépe. Dlouho zaschlé skvrny vám dají mnohem více práce. Poradíme vám, jak vyčistit sedačku po letech bez péče i jak se o ni starat pravidelně, aby byla pořád jako nová.

Každé čištění začíná s vysavačem

Pravidelná údržba i důkladné hloubkové čištění začínají vysavačem. Tím byste měli sedačku zbavit prachu, roztočů a drobků ideálně jednou týdně. Vysavač vždy nastavte na nízký sací výkon, ať nepoškodíte strukturu materiálu, a ideálně použijte nástavec na čalounění.

Nezapomeňte na místa, kde se často usazují nečistoty. Sedací souprava do L ráda ukrývá prach a drobky ve škvíře mezi rohovou a rovnou částí, u sedačky na nožičkách je zase potřeba vysát i pod ní.

Pravidelné suché čištění odstraní většinu prachu, omezí množení roztočů a taky zvýrazní barvu sedačky. Teprve pak se můžete pustit do dalšího hlubšího čištění.

Zdroj obrázku: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Způsob čištění se odvíjí od materiálu sedačky

Kůže, ekokůže, koženka a látka se budou čistit jiným způsobem. Některé materiály bez problémů zvládnou čištění na mokro, jiné byste tím akorát tak poničili. Podíváme se na způsoby manuálního čištění, které zvládnete doma, podle materiálu sedaček.

Čištění kožené sedačky

S koženou sedačkou budete mít nejméně práce. Tedy pokud ji pravidelně impregnujete, aby odpuzovala vodu. Hladkou a anilinovou kůži stačí jednou týdně přejet vysavačem a mokrým hadříkem. Broušená kůže (nubuk, velur) se nesmí namočit vůbec, a tak stačí pravidelné vysávání.

Zdroj obrázku: EkaterinaSid / Shutterstock.com

Pokud vaše kožená sedačka přece jen po dlouhých letech potřebuje hlubší čištění, postup bude záviset na typu kůže:

  • Sedačka z hladké kůže – použijte speciální čistič určený pro hladkou kůži a postupujte podle návodu. K čištění budete potřebovat jen dvě houbičky a kyblík s vodou.
  • Sedačka z broušené kůže – nesmí se namočit, jinak by voda zůstala v pórech a způsobila ošklivé mapy. Čistí se pouze mechanicky, a to pomocí speciálního gumového kartáčku nebo gumy na broušenou kůži.
  • Sedačka z anilinové kůže – čistí se stejně jako broušená kůže, jen musíte být o něco opatrnější, abyste nepoškodili vrchní vrstvu barvy.

Po hloubkovém čištění následuje vždy ještě speciální péče. U hladké kůže stačí impregnace, u broušené a anilinové kůže je nutný nejdříve přípravek pro ochranu před vysušením a vyblednutím. Teprve pak následuje impregnace.

TIP: Pro mokré čištění používejte vždy pouze bílé hadříky nebo houbičky. Barevné tkaniny rády pouští barvu.

droj obrázku: Freer / Shutterstock.com

Čištění sedačky z ekokůže nebo koženky

Ekokůži a koženku vyčistíte stejně jako klasickou hladkou kůži. Pro pravidelné čištění stačí vysavač a mokrý hadřík, hloubkové čištění vyžaduje speciální přípravek, nejčastěji pěnu.

Koženku čistěte velmi opatrně, aby se neodloupl povrch materiálu. Také to dělejte raději po částech, ať prostředek nezaschne a nepůsobí příliš dlouho. Pozor, i u koženky a ekokůže je potřeba následná impregnace.

Bohužel, některé typy skvrn dostanete z koženky jen velmi těžko. Jsou to především skvrny od inkoustu a nekvalitního oblečení, zejména džínů.

Čištění látkové sedačky

Pokud má vaše sedačka odnímatelné potahy, máte vyhráno. Stačí je hodit do pračky na šetrný program. V opačném případě je čištění látkové sedačky nejnáročnější. Snadno totiž nasaje všechny nečistoty a po čištění bude dlouho schnout. Některé skvrny bohužel ani ručně vyčistit nepůjde.

Zdroj obrázku: Africa Studio / Shutterstock.com

I u látky zvolte speciální přípravek na čalounění a vyhněte se jakýmkoliv experimentům – včetně pracího prášku. Některé materiály jsou velmi citlivé a na sedačce by mohly zůstat fleky.

K čištění použijte opět bílé hadříky nebo houbičku. Obloukem se vyhněte jakýmkoliv kartáčům. Narušily by strukturu vláken. Látku taky nedrhněte silou.

Strojové čištění látkové sedačky

I na opravdu zašlé nečistoty ale existuje řešení. Je jím profesionální tepovač. Pomocí tlaku vhání do materiálu vzduch nebo vodu spolu s čistícím prostředkem a hned je zase nasává zpět. Čištění je tak možné na mokro i na sucho.

Tepovač sedačku vyčistí opravdu do hloubky a poradí si se spoustou starých skvrn. Obnoví i dlouhá léta zašlé potahy.

Pořízení tepovače by byla poměrně velká investice, když uvážíte, že ho využijete maximálně dvakrát do roka. U specializovaných firem si ale tepovač můžete pronajmout a nebo si rovnou objednat profesionální čištění jako službu.

Zdroj obrázku: mariakray / Shutterstock.com

Jak na skvrny na látkové sedačce

Kůže ani koženka díky impregnaci nenasávají nečistoty. Naprostou většinu nehod tak zachráníte suchým a následně vlhkým hadříkem. U látkové sedačky je situace bohužel náročnější.

Důležitá je rychlost. Pokud na sedačku něco rozlijete, co nejdříve na skvrnu přiložte dobře savou látku, aby nasákla co největší část špíny. Pak můžete vyzkoušet osvědčené domácí prostředky. Jestli je vaše sedačka z choulostivé látky, raději přípravek nejdříve otestujte na části, která není vidět.

Zdroj obrázku: Vershinin89 / Shutterstock.com

  • Žlučové nebo jádrové mýdlo – odstraní téměř všechny nečistoty, a tak je dobré ho mít vždy po ruce. Mýdlo vetřete mokrým hadříkem do skvrny, nechte krátce působit a pak setřete čistým vlhkým hadříkem.
  • Jedlá soda – funguje na mastné fleky a skvrny od kávy. Nasypejte sodu na skvrnu, jemně zapracujte vlhkým hadříkem (nedřete), nechte působit několik hodin a poté vysajte. Jedlá soda taky účinně pohlcuje pachy.
  • Kyselina citronová – pomůže odstranit čmáranice od fixů, propisek nebo pastelek. Malé množství kyseliny rozmíchejte ve vodě, hadříkem vetřete do skvrny a nechte působit. Pomocí vlhkého hadříku otřete a nechte uschnout.
  • Ocet – poradí si s většinou skvrn od pití a jídla. Ocet smíchejte s vodou půl napůl, hadříkem naneste na špinavé místo a nechte uschnout.


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Vymačkejte si pomerančovou šťávu – ručně i s elektrickými pomocníky

Čerstvou šťávu z pomeranče nenahradí ani ten nejdražší džus z krabice. Při pasterizaci, konzervaci a výrobě z koncentrátu se totiž řadu zdraví prospěšných látek vytratí. Vlastní příprava čerstvé pomerančové šťá...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

5 důležitých pravidel pro saunování

Plánujete pořízení domácí sauny, nebo pravidelně navštěvujete některá z wellness center? V obou případech byste měli znát základní pravidla pro saunování, díky kterým dosáhnete maximálního účinku z hlediska zdr...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...