Jak vyčistit sedačku. Zdroj obrázku: XArtProduction / Shutterstock.com

Jak vyčistit sedačku, aby byla jako nová

Ztratila vaše sedačka svou původní krásu? Žádný strach, většina znečištění se dá úplně odstranit. Ale čím dříve, tím lépe. Dlouho zaschlé skvrny vám dají mnohem více práce. Poradíme vám, jak vyčistit sedačku po letech bez péče i jak se o ni starat pravidelně, aby byla pořád jako nová.

Každé čištění začíná s vysavačem

Pravidelná údržba i důkladné hloubkové čištění začínají vysavačem. Tím byste měli sedačku zbavit prachu, roztočů a drobků ideálně jednou týdně. Vysavač vždy nastavte na nízký sací výkon, ať nepoškodíte strukturu materiálu, a ideálně použijte nástavec na čalounění.

Nezapomeňte na místa, kde se často usazují nečistoty. Sedací souprava do L ráda ukrývá prach a drobky ve škvíře mezi rohovou a rovnou částí, u sedačky na nožičkách je zase potřeba vysát i pod ní.

Pravidelné suché čištění odstraní většinu prachu, omezí množení roztočů a taky zvýrazní barvu sedačky. Teprve pak se můžete pustit do dalšího hlubšího čištění.

Zdroj obrázku: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Způsob čištění se odvíjí od materiálu sedačky

Kůže, ekokůže, koženka a látka se budou čistit jiným způsobem. Některé materiály bez problémů zvládnou čištění na mokro, jiné byste tím akorát tak poničili. Podíváme se na způsoby manuálního čištění, které zvládnete doma, podle materiálu sedaček.

Čištění kožené sedačky

S koženou sedačkou budete mít nejméně práce. Tedy pokud ji pravidelně impregnujete, aby odpuzovala vodu. Hladkou a anilinovou kůži stačí jednou týdně přejet vysavačem a mokrým hadříkem. Broušená kůže (nubuk, velur) se nesmí namočit vůbec, a tak stačí pravidelné vysávání.

Zdroj obrázku: EkaterinaSid / Shutterstock.com

Pokud vaše kožená sedačka přece jen po dlouhých letech potřebuje hlubší čištění, postup bude záviset na typu kůže:

  • Sedačka z hladké kůže – použijte speciální čistič určený pro hladkou kůži a postupujte podle návodu. K čištění budete potřebovat jen dvě houbičky a kyblík s vodou.
  • Sedačka z broušené kůže – nesmí se namočit, jinak by voda zůstala v pórech a způsobila ošklivé mapy. Čistí se pouze mechanicky, a to pomocí speciálního gumového kartáčku nebo gumy na broušenou kůži.
  • Sedačka z anilinové kůže – čistí se stejně jako broušená kůže, jen musíte být o něco opatrnější, abyste nepoškodili vrchní vrstvu barvy.

Po hloubkovém čištění následuje vždy ještě speciální péče. U hladké kůže stačí impregnace, u broušené a anilinové kůže je nutný nejdříve přípravek pro ochranu před vysušením a vyblednutím. Teprve pak následuje impregnace.

TIP: Pro mokré čištění používejte vždy pouze bílé hadříky nebo houbičky. Barevné tkaniny rády pouští barvu.

droj obrázku: Freer / Shutterstock.com

Čištění sedačky z ekokůže nebo koženky

Ekokůži a koženku vyčistíte stejně jako klasickou hladkou kůži. Pro pravidelné čištění stačí vysavač a mokrý hadřík, hloubkové čištění vyžaduje speciální přípravek, nejčastěji pěnu.

Koženku čistěte velmi opatrně, aby se neodloupl povrch materiálu. Také to dělejte raději po částech, ať prostředek nezaschne a nepůsobí příliš dlouho. Pozor, i u koženky a ekokůže je potřeba následná impregnace.

Bohužel, některé typy skvrn dostanete z koženky jen velmi těžko. Jsou to především skvrny od inkoustu a nekvalitního oblečení, zejména džínů.

Čištění látkové sedačky

Pokud má vaše sedačka odnímatelné potahy, máte vyhráno. Stačí je hodit do pračky na šetrný program. V opačném případě je čištění látkové sedačky nejnáročnější. Snadno totiž nasaje všechny nečistoty a po čištění bude dlouho schnout. Některé skvrny bohužel ani ručně vyčistit nepůjde.

Zdroj obrázku: Africa Studio / Shutterstock.com

I u látky zvolte speciální přípravek na čalounění a vyhněte se jakýmkoliv experimentům – včetně pracího prášku. Některé materiály jsou velmi citlivé a na sedačce by mohly zůstat fleky.

K čištění použijte opět bílé hadříky nebo houbičku. Obloukem se vyhněte jakýmkoliv kartáčům. Narušily by strukturu vláken. Látku taky nedrhněte silou.

Strojové čištění látkové sedačky

I na opravdu zašlé nečistoty ale existuje řešení. Je jím profesionální tepovač. Pomocí tlaku vhání do materiálu vzduch nebo vodu spolu s čistícím prostředkem a hned je zase nasává zpět. Čištění je tak možné na mokro i na sucho.

Tepovač sedačku vyčistí opravdu do hloubky a poradí si se spoustou starých skvrn. Obnoví i dlouhá léta zašlé potahy.

Pořízení tepovače by byla poměrně velká investice, když uvážíte, že ho využijete maximálně dvakrát do roka. U specializovaných firem si ale tepovač můžete pronajmout a nebo si rovnou objednat profesionální čištění jako službu.

Zdroj obrázku: mariakray / Shutterstock.com

Jak na skvrny na látkové sedačce

Kůže ani koženka díky impregnaci nenasávají nečistoty. Naprostou většinu nehod tak zachráníte suchým a následně vlhkým hadříkem. U látkové sedačky je situace bohužel náročnější.

Důležitá je rychlost. Pokud na sedačku něco rozlijete, co nejdříve na skvrnu přiložte dobře savou látku, aby nasákla co největší část špíny. Pak můžete vyzkoušet osvědčené domácí prostředky. Jestli je vaše sedačka z choulostivé látky, raději přípravek nejdříve otestujte na části, která není vidět.

Zdroj obrázku: Vershinin89 / Shutterstock.com

  • Žlučové nebo jádrové mýdlo – odstraní téměř všechny nečistoty, a tak je dobré ho mít vždy po ruce. Mýdlo vetřete mokrým hadříkem do skvrny, nechte krátce působit a pak setřete čistým vlhkým hadříkem.
  • Jedlá soda – funguje na mastné fleky a skvrny od kávy. Nasypejte sodu na skvrnu, jemně zapracujte vlhkým hadříkem (nedřete), nechte působit několik hodin a poté vysajte. Jedlá soda taky účinně pohlcuje pachy.
  • Kyselina citronová – pomůže odstranit čmáranice od fixů, propisek nebo pastelek. Malé množství kyseliny rozmíchejte ve vodě, hadříkem vetřete do skvrny a nechte působit. Pomocí vlhkého hadříku otřete a nechte uschnout.
  • Ocet – poradí si s většinou skvrn od pití a jídla. Ocet smíchejte s vodou půl napůl, hadříkem naneste na špinavé místo a nechte uschnout.


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Zkoušel jsem si to nahrubo spočítat a vycházelo to líp než klasickej fix. A ta dvouletá ...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Zní to fajn, když máš v létě víc odběrů. Uvidíme, jak to fakticky bude fungovat a jak...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Hele, narazili jsme teď na něco, co se jmenuje tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy. Zní to do...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Trend zvaný Tiny House: Proč v Česku mnohé přitahuje?

Přemýšleli jste někdy o životě na pár metrech? Pak se vám bude líbit trend posledních let – Tiny Houses. Přináší pocit nezávislosti a úspory. Takový způsob života umožňuje majitelům soustředit se na to podstatn...

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Plastové okapy: Pro menší stavby ideální volba

Plánujete novou střechu nebo jen řešíte odvod dešťové vody na chatě, garáži nebo pergole? Plastové okapy jsou často tím nejjednodušším a nejpraktičtějším řešením. V článku vám vysvětlíme, proč si je oblíbíte, k...

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Rozkvetla vám levandule? Připravte si domácí sirup, který voní létem

Levandule je královna letních zahrad. Vypadá krásně, voní omamně a navíc se dá skvěle využít v kuchyni. Pokud ji máte plný záhon, nastal ideální čas na domácí levandulový sirup. Příprava je jednoduchá, výsledek...