Jak zajistit kvalitní vzduch v domácnosti? Řešením může být řízené větrání

Jak zajistit kvalitní vzduch v domácnosti? Řešením může být řízené větrání

Kvalitu vzduchu v domácnosti ovlivňují různé aspekty, mezi něž patří například tzv. těkavé organické látky, zkráceně VOC z anglického označení…

Čistý vzduch v domácnosti patří k základním předpokladům kvalitního a zdravotně nezávadného bydlení. V mnoha českých domácnostech se však na kvalitu vzduchu v interiéru příliš nedbá, aniž by si lidé uvědomovali, že bez pravidelného odvětrávání dobrovolně riskují nepříjemné zdravotní komplikace, mezi něž patří mimo jiné alergické reakce. Vydýchanému vzduchu v domácnosti přitom můžete poměrně snadno předejít.

Jaká je kvalita vzduchu v domácnosti? Výpary, kam se podíváš

Kvalitu vzduchu v domácnosti ovlivňují různé aspekty, mezi něž patří například tzv. těkavé organické látky, zkráceně VOC z anglického označení „Volatile Organic Compounds“. Jedná se o poměrně rozsáhlou skupinu, která čítá přibližně 10 000 druhů různých chemických látek, ty se s různou intenzitou uvolňují do ovzduší. Zdrojem řady z nich jsou přitom předměty denní, či alespoň běžné potřeby, ať už jde o výpary z čistících prostředků, vonných svíček či kosmetických výrobků (například parfémů či jiných rozprašovacích přípravků). Patří sem ale i výpary, které se uvolňují při vaření či smažení.

Pozor na vlhkost vzduchu v domě. Nepodceňujte ani měření CO2

Snad nejzásadnější měrou se však na znečišťování vzduchu v interiéru podílí sám člověk. Pakliže pravidelně nevětráte, postupně se kolem vás začne koncentrovat oxid uhličitý, jehož zdrojem je především lidské, ale i zvířecí dýchání, takže na těžkém vzduchu v domácnosti mají podíl také vaši domácí mazlíčci. Například větší psí plemena se navíc produkcí CO2 dokážou vyrovnat člověku.

Míra produkce oxidu uhličitého se u člověka odvíjí od mnoha faktorů, mezi něž patří věk, stravovací návyky a samozřejmě i fyzická aktivita – pokud doma například cvičíte, vzduch v dané místnosti ztěžkne o poznání rychleji.

Kvalitu vzduchu v domácnosti lze podpořit řízeným větráním.

I větrání otevřenými okny má svá pravidla

Nejsnazší cestou ke kvalitnímu vzduchu v domácnosti je obyčejné větrání, byť i to má svá pravidla. Ideálně byste totiž měli větrat přibližně třikrát až pětkrát denně v pravidelných intervalech. Větrání by mělo být krátké, zato však intenzivní. V topném období se doporučují zhruba tři minuty, v teplejších měsících to může být i déle. Není na škodu sladit větrání s domácími činnostmi. Například v kuchyni větrejte po vaření, zatímco v ložnici je žádoucí větrat po probuzení a před spaním atd.

Nevýhodou běžného odvětrávání je závislost na venkovním ovzduší, které obzvláště ve městech nepatří k nejčistším. Větráním se do interiéru navíc mohou dostávat různé nežádoucí látky jako prachové částice či pyl. Kvůli výše zmíněnému však s větráním nepřestávejte, stále se totiž jedná o podstatně lepší řešení než bydlení v neodvětrávané domácnosti.

Co je to rekuperace aneb kouzlo řízeného větrání

Díky moderním technologiím se však nemusíte spoléhat pouze na otevírání oken. Zajímavou alternativou může být systém řízeného větrání, který se postará o výměnu vzduchu a zároveň reguluje jeho vlhkost v místnostech a zamezuje tvorbě plísní. Řízené větrání plynule odsává vydýchaný vzduch a nahrazuje jej čerstvým filtrovaným venkovním vzduchem.

Řízené větrání pomocí rekuperace zajistí kvalitnější vzduch v domě.

Odpadní vzduch z interiéru navíc nemusíte bez užitku vypouštět ven z domu. Díky tzv. systému rekuperace, který dokáže z odpadního vzduchu odebrat až 98 % tepla, můžete šetrně vůči životnímu prostřední i vaší peněžence předehřívat příchozí čerstvý vzduch.

Nekvalitní vzduch má negativní dopady na lidské zdraví

Špatná kvalita vzduchu nesvědčí zejména alergikům, u nichž prachové částice, nečistoty či vydýchaný vzduch mohou vyvolat nepříjemnou alergickou reakci, která zahrnuje například kašel, kýchání, ale také svědění očí, či bolest v krku. V případě že tyto příznaky nezačnete řešit včas, může docházet k jejich postupnému zhoršování.

Z dlouhodobého hlediska se navíc vystavujete vážnému zdravotnímu riziku. Škodlivé částice se totiž postupně hromadí na plicích, a zvyšují tak pravděpodobnost výskytu astmatu či bronchitidy. Nekvalitní vzduch se může podepsat také na zdravotním stavu malých dětí, v krajních případech se hovoří o narušení vývoje mozku či o různých poruchách učení. Právě ti nejmenší se přitom musí spoléhat na to, že rodiče na kvalitu vzduchu v dětském pokoji dohlédnou.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...