Pěstování orchidejí vyžaduje specifické podmínky, výsledky ale rozhodně stojí za to
Orchideje jsou právem považovány za královny květin. Vyžadují teplo, dostatek světla a vlhkosti. Některé druhy orchidejí potřebují terárium, jiným stačí květináč. Péče o orchideje není věda, které se není možné naučit, a pak přinesou tyto květiny spoustu radosti. Pěstování orchidejí se tak může stát zajímavým koníčkem.
Orchideje mohou dobře růst i v našich domácnostech. Jestliže se seznámíme se základními podmínkami pěstování orchidejí, péče o ně není nijak náročná. Důležité je přizpůsobit výběr druhu podmínkám, které máme k dispozici, popřípadě je upravit, jestliže už jsme si květinu zakoupili nebo dostali.
Druhy orchidejí
Péče o orchideje se odvíjí od toho, jaký druh těchto květin zvolíme. Následující krátký průvodce pomůže s výběrem a napoví, jaké nároky mají jednotlivé druhy a jak náročné je pěstování orchidejí v domácích podmínkách.
Epyfitické orchideje
Tento druh v přírodě roste na větvích stromů a jejich kořeny, kterými přijímají vlhkost a živiny, volně splývají v prostoru. Jestliže máme dostatek místa, pak jim můžeme obdobné podmínky připravit i doma. Potřebujeme terárium nebo skleněnou vitrínku, ve které je možné udržovat poměrně vysokou vlhkost vzduchu a je do ní dobrý přístup, protože orchideje je třeba dvakrát denně rosit.
Potřebujeme větve nebo jiný podklad, který obalíme mechem nebo rašelinou a umístíme na ně orchideje. Zpočátku je připevníme jemným silonem, po čase jej můžeme odstranit, rostlina se přichytí sama. Důležitý je tento způsob při pěstování orchidejí druhu Vanda, vytváří totiž hustou síť vzdušných kořenů, podobně se chová i druh Ascocenda. V květináčích lze pěstovat i druh Phalaenopsis, je zapotřebí mu však dopřát takovou zeminu, jakou potřebuje. Jde o speciální substrát, který je vzdušný, propustný a má omezený obsah živin.
Pro epifytické orchideje je důležité i to, aby byl přiměřeně kyselý. Jaká je v tomto případě vhodná péče o orchideje? Musíme dávat pozor na přelévání, to je častou chybou při pěstování těchto teplomilných orchidejí. Protože v přírodě visí jejich kořeny ve vzduchu, nesnášejí trvale mokrou zeminu. Dbát je třeba i na kvalitu vody, musí být měkká, ideálně dešťová. Pokud ji nemáme možnost nasbírat a z kohoutku teče voda tvrdá, můžeme použít destilovanou vodu.
Protože ve své domovině jsou tyto orchideje zvyklé na teplotu, která se moc nemění, je pro ně ideální stálá teplota okolo 20°C, dostatek světla bez přímého slunečního svitu a nesmí být umístěny v průvanu. Jsou vhodné i do celoročně vytápěných místností. A které druhy to jsou? Například Vanda, Phalaenopsis anebo někteří zástupci rodu Paphiopedila a Dendrobium.
Orchideje s obdobím vegetačního klidu
Druhy orchidejí, které pocházejí z oblastí blíže subtropickému pásu nebo z vyšších nadmořských výšek potřebují jiné podmínky. Pěstování orchidejí, které vyžadují zimní klid, má také svá pravidla. V jarních, letních a podzimních měsících jim vyhovuje stejná teplota, jako epyfitickým druhům. V zimě jim ale musíme dopřát nižší teploty. Podle jednotlivých druhů orchidejí se liší i potřebný rozdíl mezi teplotami pro letní a zimní období.
Druhy, které v zimě potřebují teploty mezi 16-18°C, přemístíme na podzim na okenní parapet v chladnější místnosti, třeba v ložnici anebo na chodbě. Orchideje, které potřebí ještě nižší teploty, umístíme do chladné zimní zahrady anebo místnosti s podobnými podmínkami. U obou druhů však dbáme na dostatek světla. A které druhy orchidejí potřebují v zimě nižší teplotu? Například Cattleya, Oncidium, Cambria nebo Cymbidium.
Zemní orchideje
Péče o orchideje, rostoucí na zemi a kořenící v ní tak, jako jiné druhy rostlin, vyžadují odlišný přístup a zajištění specifických podmínek. Potřebují ke svému růstu nádobu a také více vody. Substrát udržujeme mírně vlhký a pouze občas ho necháme jemně proschnout. Zemina by rovněž měla být jemnější než ta, kterou používáme při pěstování orchidejí, zvaných epifytické, avšak také vzdušná a propustná, s menším množstvím živin. Mezi zemní orchideje patří například Masdevallia, někteří zástupci rodu Paphiopedilum a všechny u nás rostoucí orchideje neboli chránění vstavače.
Péče o orchideje – všechny druhy
Orchideje obecně potřebují hodně světla, ale nesnášejí přímý sluneční svit. Umístíme je proto nejlépe na západní nebo východní okno, kam dopadají mírné paprsky při západu a východu slunce. To jim neublíží, ale ostré polední slunce jim škodí. Je třeba je přistínit. Živiny doplňujeme opatrně, protože přírodní podmínky, kde orchideje rostou, na ně nejsou příliš bohaté. Přihnojujeme každé dva týdny od jara do podzimu speciální hnojivem, určeným pro orchideje anebo maximálně pětinou běžné dávky hnojiva pro kvetoucí pokojové rostliny. Nesmí v něm však být obsažen vápník.
Diskuse k článku