Seriál bylinková zahrádka: heřmánek do čaje jako všelék

Seriál bylinková zahrádka: heřmánek do čaje jako všelék

Rumánek, kamilka, marunka nebo harmaníček jsou všechno milá označení pro heřmánek pravý, bez kterého by se neobešla kosmetika ani léčitelství. Na heřmánek si nepřijdou záněty, křeče ani rány, které se nehojí. Nápadná, ale přitom jemná bylinka s bíložlutými kvítky disponuje sílou jako hrom. Má se za to, že dokáže pomoci až proti stovce různých neduhů.

Pěstování heřmánku dnes už není nic výjimečného. Přirozený výskyt na pokrytí poptávky nestačil, a tak se začalo s jeho vyséváním. Heřmánkový čaj je evergreen, kterým nic nezkazíte. 

Heřmánek pěstujte na zahrádce

Z heřmánku lékařskho se využívají květní úbory. Mohou se sušit samostatně nebo bývají zavěšeny společně s celou bylinou. Daří se mu na volném prostranství, ale vypěstujete jej i v květináči. Každý rok je třeba nové vysazení.
Přihnojování není na škodu, ba právě naopak. Díky zásobě živin budete sklázet bohatá a kvalitní květenství.
První krok při pěstování je nejobtížnější, protože semena jsou velmi drobná a stává se, že jsou vtažena hluboko do půdy. Při klíčení jim ale svědčí světlo, a proto by se měly vysazovat spíše mělce. Potřebuje dostatek vlhkosti, později pak už na její množství není tak citlivý.
Zimní výsev se provádí nejčastěji na jižní Moravě, brzký jarní výsev je pak možný kdekoliv.

Pokud chcete sklízet opravdu brzy, pak je možné vysadit semena do truhlíku a předpěstovat si sazenice. Ty se pak po dosažení 10cm výšky a oteplení vysazují ve skupinách po 5 – 7 kusech.

Víc než deset důvodů, proč pěstovat heřmánek

1. Vysoký obsah antioxidantů: Odvar z heřmánku dodá do těla látky, které podpoří imunitu a posílí organizmus v boji proti bacilům. Ovlivní i psychiku. Možná je to tím, že jsou typickou letní bylinkou, která s sebou přináší slunce a pohodu. Redukuje pocení a pozitivně ovlivňuje zrak, zdravý stav pokožky, zubů a nehtů.

Pěstování heřmánku dnes už není nic výjimečného. Přirozený výskyt na pokrytí poptávky nestačil, a tak se začalo s jeho vyséváním. Heřmánkový čaj je evergreen, kterým nic nezkazíte. 2. Zahání úzkost a deprese: Je jedno, jakou formou účinné látky přimete. Můžete si zvolit kapky, tinkturu nebo čaj, při jehož pití se ale užijete i pohodu a klid. A to je důležité, protože relaxace bývá v těchto případech podstatnou součástí terapie. Skleslost a smutek necháte daleko za sebou.

3. Uklidní nejen mysl, ale i žaludek a trávící soustvu. Navíc ji pročistí od škodlivin.

4. Bývá označován jako přírodní aspirin, protože zmírňuje bolest.

5. Velmi nápomocný bývá při nachlazení. Ať už ve formě čaje nebo odvar pro inhalování uleví přinejhorších projevech.

6. Nepřijdou si na něj ani kožní problémy. U velkých ran pak alespoň urychlí hojení, a to i v hlubšíchvrstvách pokožky. Pozitivně se projeví i na kvalitě nových vlasů.

7. Dásně a zuby umí hodně nepříjemně bolet. S návštěvou dentisty neotálejte, dočasně si ale můžetepomoci právě výplachy heřmánkovým výluhem. Potěší se celá dutina ústní.

8. Lze jej užívat při léčbě rakoviny jako podpůrný prostředek (týká se to zejména rakoviny kůže, prostaty,prsu, vaječníků nebo varlat).

9. Zkrátka nepřijde ani srdce. Heřmánek podpoří celý kardiovaskulární systém a při dlouhodobém pravidelném užívání se podílí na zmírnění kornatění cév. Učinkují také proti křečím.

10. Vyjmenovat všechny problémy, na které heřmánek účinkuje, by bylo na ještě delší seznam seznam. Kašel, nespavost nebo záněty? Vždy můžete sáhnout po heřmánkovém čaji.

Sklízení a uskladnění heřmánku

Hlavní období pro sklízení květů přichází v červnu a červenci, podle času vysazení se ale doba pohybuje od května do září. Abyste si jeho benefitů mohli užívat i později, je ten nejlepší čas vytvořit zásoby. Musí být opravdu pořádně vysušený a umístěný ideálně do látkového pytlíku s uzavíratelným vrškem. Vhodné jsou i skleněné nádoby s korkovým vrškem.
Květ musí být při sklizni bez rosy a s mladým květenstvím (max. 5 dní od rozkvetení). Suší se ve stínu; v sušičce nesmí teplota přesáhnout 40°C.

Energizující drink pro vlasy

Pro přírodní blonf odlesky vlasů není třeba sahat po roztodivných lahvičkách se zesvětlovači. Jemnější cestou k oživení světlé barvy vlasů je právě odvar z heřmánku. Zjímavými odlesky oživí ale i kadeře brunetek. Na tento efekt je potřeba myslet při používání heřmánku k odstranění lupů.

Heřmánek římský versus rmenec sličný

Tento druh heřmánku má charakteristické chuťové vlastnosti, které ho odlišují od heřmánku pravého. Obsahuje modrou silici a obsahuje nezanedbatelné množství hořčin. Je to víceletá rostlina a rozmožíte ji jarním dělením trsů.
Má odlišné účinky než heřmánek pravý. Používá se také k léčení, má však pozitivní vliv na játra a ocení jej všichni, kdo trpí migrénami. Nahořklá chuť jej předurčuje k podpoře trávení. V Anglii jej třeba využívají k přípravě bylinného piva.

Narazíte-li na rostlinu, u které si nebudete jistí, o který druh se jedná, pak stačí podélně rozdělit květ. Heřmánek má duté lůžko, rmen plné.

Heřmánek sice nevyužijete při vaření, pro jeho léčivé schopnosti by ale měl být do bylinkové zahrádky zařazený.
Heřmánkový čaj tvoří základ každé bylinkové výbavy.

Podívejte se na celý seriíl Bylinková zahrádkaDiskuse k článku

  • Silvie B.

    11:51 5. 1. 2016 0
    Heřmánkový čaj piju denně a nemůžu si ho vynachválit. myslím, že mnoho z nás si ani neuvědomuje, že téměř vše, co potřebujeme pro naše zdraví, najdeme v přírodě.

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Vymačkejte si pomerančovou šťávu – ručně i s elektrickými pomocníky

Čerstvou šťávu z pomeranče nenahradí ani ten nejdražší džus z krabice. Při pasterizaci, konzervaci a výrobě z koncentrátu se totiž řadu zdraví prospěšných látek vytratí. Vlastní příprava čerstvé pomerančové šťá...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

Jak zařídit malý byt a čím ho okořenit?

Jestli patříte k majitelům bytu, který úplně neoplývá nevyužitými prostory a přebytkem čtverečních metrů, pak musíte dělat rozvážná rozhodnutí při jeho zařizování. Přinášíme pár tipů z repertoáru skandinávských...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...